Thursday, August 27, 2015

Maya Romanoff – lokalny unikalny producent tapet

Do najtańszych sposobów odświeżenia i odnowiebia mieszkalnych wnętrz jest przemalowanie ich ścian na nowe kolory. Kiedy chcemy uzyskać efekt luksusowych wnętrz to sięgamy wtedy po kosztowniejsze materiały takie jak płytki, granity, marmury, szkło czy drewniane lub metalowe ogładziny. Często budżet nie pozwala nam na te drogie opcje i szukamy czegoś pośredniego. W przeszłości na takie zapotrzebowanie odpowiedzią były tapety.

 

Dzisiaj jednak należy zdać sobie sprawę, że współczesne tapety mogą być o wiele droższe od marmurowych płyt czy innych naturalnych materiałów. Dzięki udoskonalonym  i ekologicznym technologiom oraz stylowemu wzornictwu i wyrafinowanej strukturze, nowoczesne tapety same w sobie są poszukiwanym materiałem wykończeniowym. Ponieważ wykraczają one poza to, co można osiągnąć stosując płaskie farby czy inne standardowe materiały, są one często polecane przez projektanów wnętrz do najbardziej wyszukanych rezydencji i ekskluzywnych hoteli.Sama jestem zwolenniczką współczesnych luksusowych okładzin i często je stosuję w swoich projektach. Tak więc znam większość liczących się na rynku ich producentów. A ponieważ jestem przekonana, że większość mieszkańców Chicago nie zdaje sobie sprawy, że w naszej metropolii ma swoją siedzibę największy producent ręcznie robionych ekskluzywnych i ekologicznych tapet, w dzisiejszym artykule postanowiłam poświęcić trochę miejsca właśnie tej renomowanej na całym świecie firmie.

 


Maya Romanoff, produkuje nowatorskie tapety od 1969 roku. Już od samego początku, dzięki innowacyjnym technikom i niepowtarzalnej jakości, produkty tej firmy należały do najbardziej nagradzanych i ulubionych przez projektanów i architektów z całego świata. Początkowo Maya Romanoff znana była z produkcji ręcznie farbowanych tzw. „tęczowych” lub „hipisowskich” tkanin i tapet. Jednak z biegiem lat firma wyspecjalizowała się w produkcji tapet wykorzystując naturalne i egzotyczne materiały. Dzisiaj Maya Romanoff to firma znana z okładzin, które na powierzchniach ścian wyglądają jak niepowtarzalne dzieła sztuki. Nic więc dziwnego, że do swoich budynków luksusowa sieć hotelowa „The Four Season” dość często ogranicza się do zakupu drogich tapet jedynie od tego producenta.
Ponieważ Maya Romanoff jest również moim ulubiony producentem okładzin, ogromnie ucieszyło mnie zaproszenie, które otrzymałam od właścicielki i prezydenta, Joyce Romanoff (żony zmarłego w zeszłym roku legendarnego Maya Romanoff), do zwiedzenia fabryki i przyglądnięcia się produkcji ich tapet. Jakież było moje zdziwienie, kiedy wkroczyłam na halę produkcyjną i zamiast oczekiwanych ogromnych maszyn masowo produkujących tapety spotkałam sie z małą grupą twórczych ludzi, wykonujących słynne tapety w większości ręcznie.Dodatkowo w całej fabryce nie można było wyczuć, żadnych nieprzyjemnych lub szkodliwych zapachów, ponieważ firma Maya Romanoff jest oddana sprawie ochrony środowiska i do produkcji używane są jedynie bezzapachowe i nie toksyczne kleje wodne. Od hali produkcyjnej, poprzez salę konferencyjną, studia projektanckie do stołówki, w powietrzu odczuć można jedynie uczucie wyluzowanej kreatywności i przyjaznej atmosfery rodzinnej.


Chociaż firma ta produkuje w 8 krajach, ale większość pracy i produktów wykonywanych jest tutaj na miejscu przez 30 pracowników, którzy przez wiele godzin i dni, cierpliwie i starannie sklejają metaliczne akcenty w skomplikowane wzory geometryczne lub przyklejają szklane koraliki według szablonów do błyszczącego lub pozłacanego papieru. Tapety tutaj tworzone są przeważnie trójwymiarowe. Dzięki zostosowaniu materiałów takich jak forniry, tkaniny, bambus, konopie, masa perłowa, muszelki i szlachetne metale (np. złoto, srebro) czy dzięki tłoczeniu i wyszywaniu ich powierzchni, tapety te po zamontowaniu dodają ścianom głębi i unikalnej faktury. Podczas wycieczki, szczególnie byłam pod wrażeniem departamentu kontroli jakości, gdzie najmniejsze skazy i nawet niewidoczne gołym okiem zmiany w kolorze decydowały o wycofaniu tapet z dalszego obiegu.


Przyłady tapet fornirowych
  
Przykłady tapety z masy perłowej

Tapety firmy Maya Romanoff są tak innowacyjne i tak dobrze zaprojektowane, że po ujrzeniu światła dziennego, momentalnie stają się klasykami. Niestety, prawie natychmiastowo są one również podrabiane przez konkurencję. Należy więc wystrzegać się tych nielegalnych kopii, ponieważ aby zwiększyć ich atrakcyjność poprzez obniżenie ceny, stosuje się przy ich produkcji tańszej jakości kleje i inne toksyczne środki chemiczne, które nie tylko mają zły wpływ na ochronę środowiska, ale również na bezpośrednie zdrowie właściciela mieszkania, w którym zostały zawieszone. Zatem jeżeli zależy nam na wysokiej jakości produktu polecam szukać i kupować tapety od projektantów wnętrz. Są oni bezpośrednimi partnerami handlowymi producentów tapet, którzy często decydują się na wyłaczną dystrybucję poprzez designerów, ponieważ sprzedaż takich luksusowych produktów w sklepach detalicznych jest dla nich conajmniej kłopotliwa jeśli nieopłacalna.
Osobiście radzę nie kupować tapet tylko dlatego, że mogą być tańszym produktem niż inne luksusowe materiały okładzinowe. Polecam tapety ze względu na ich estetyczne walory, ale przede wszystkim na ich strukturę. Ponadto tapeta nie tylko może wyglądać spektakularnie, ale powinna być produktem, który po zamontowaniu nie wydziela toksycznych substancji i nie szkodzi zdrowiu mieszkańców domu.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

 _________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  
jest publikowany w chicagowskim  
+Dziennik Związkowy.
Zainteresowanych zapraszam do polubienia 
Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

Joyce Romanoff (właścicielka firmy) oprowadza mnie po swojej fabryce i prezentuje najbardziej popularne tapety


No comments:

Post a Comment