Monday, August 17, 2015

Malujemy ściany.

Dlaczego w jednych wnętrzach jest nam przyjemnie, a w innych czujemy się nieswojo? Dlaczego niektóre restauracje przyciągają naszą uwagę bardziej niż inne? Zwykle jest to związane z ich kolorystyką. Według badań Pantone Color Institute, kolor ścian w 60% decyduje o tym jak odbieramy daną przestrzeń.  Zatem przy malowaniu mieszkań jedną z najważniejszych zalet zatrudniania projektanta wnętrz jest skorzystanie z jego doświadczenia w wyborze kolorów. Szczególnie, że przy modnych dzisiaj otwartych planach domów, pomieszczenia często przechodzą jedno w drugie i ich właściciele mają często problem jak pomalować ściany, aby nie były nudne, ale też aby nie były zbyt pstrokate. Wybór kolorów dla amatorów nie jest sprawą prostą i nie ma na to złotej reguły, ale poniżej podzielę się podstawowymi zasady, które mogą w tym zadaniu trochę pomóc:

1. Eksperymenty na małą skalę

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć przemalowywanie kolorów ścian w swoim domu, zaryzykuj najpierw zmiany w mniejszych lub mniej ważnych pomieszczeniach jak łazienka, pralnia lub pokój gościnny.  Możesz również zmienić kolor tylko na jednej ścianie skupiającej wzrok w przedsionku lub korytarzu. Wybranie małej powierzchni ścian pozwoli ci dokonać przemalowań, jeśli wybrany kolor ci się nie spodoba. Potraktuj ten wstępny eksperymentalny proces jako przygodę. Farby nie są drogie, więc jeśli coś nie wyjdzie, można ponownie ścianę przemalować. Nowy kolor ścian powinien nawiązywać do kolorystyki umeblowania, a zatem do dywanu, obrazów, zasłon czy tapicerowanych mebli.2. Nastrój

Przy wyborze koloru, nie zapomnij o porządanym nastroju pomieszczenia. Na przykład zastanów się czy w sypialni chcesz mieć nastrój uspokajająco-kojący, intymny czy dramatyczny.  Łagodne, jasne i neutralne kolory zwykle stwarzają atmosferę ciszy i spokoju, natomiast mocniejsze kolory czynią przestrzeń bardziej dynamiczną.  Jeśli chcesz, aby charakter twojej jadalni był bardziej formalny, zastosuj kolory ciemnozielone lub neutralne. Natomiast cieplejsze kolory, jak żółcie i czerwienie stworzą atmosferę bardziej towarzyską i swobodną. W pokojach dziecinnych intensywne kolory ścian mogą nadmiernie stymulować dzieci i powodować w nich niepokój, zatem warto rozważyć kolory bardziej łagodne.

3. Oświetlenie

Zwróć uwagę na oświetlenie wnętrza. Kolory farb wybrane przy świetle naturalnym, zmienią się na cieplejsze przy zwykłych żarówkach, natomiast pod światłem z świetlówki (jarzeniówki) będą miały bardziej niebieski odcień. Zatem skorzystaj z darmowych próbek farb (ang. „paint chips”) oferowanych w każdym sklebie, aby sprawdzić czy kolor na papierze ulegnie niekorzystnej zmianie przy oświetleniu zastosowanym w domu.   Zauważ, że ostre kolory mogą być zbyt przytłaczające, jeśli użyjemy je na wszystkich ścianach lub na tych obok dużego okna, ale mogą być skuteczne, gdy zastosujemy je jak akcent na mało oświetlonej powierzchni.


4. Terminologia związana z kolorem

Zaznajom się z podstawową terminologią związaną z kolorem ponieważ jej znajomość pozwolii zrozumieć opisy producentów farb.
·         Barwa (ang. hue) to jest to co nazywamy kolorem. Czerwień jest barwą, niebieski jest barwą.
·         Odcień barwy (ang. the value of the hue) mówi nam o tym jak jasny lub ciemny jest kolor.
·         Nasycenie (ang. saturation) odnosi się do dominującej barwy. Na przykład, przyglądając się przejściu kolorów od czerwonego do różowego, barwa czerwona staje się coraz mniej dominująca.
·         Intensywność (ang. intensity) to połysk barwy. Kolory podstawowe, tak jak czerwony, niebieski i żółty są bardziej intesywne niż te złożone jak zielony czy fioletowy. Intensywny kolor ma zwykle bardziej dominującą barwę.
Jeśli chcesz bardziej aktywną przestrzeń, należy rozważyć wprowadzenie silniejszego, bardziej intensywnego koloru. Nawet jeśli chcesz mieć jasny pokój, wybierz kolory, które są nieco bardziej nasycone niż biele lub pastele. Bardzo jasne kolory często są zbyt jasne i zbyt surowe do wnętrz.

5. Testy

Wypróbuj wybrane kolory farb na tekturowych planszach lub bezpośrednio na ścianie. Dodatkowo w sklepach można zakupić małe słoiczki z próbnymi kolorami. Szczególnie polecam tę opcję dla mniej zdecydowanych. Nie bójcie się testować. Jak się nie spodoba to przemalujecie.


6. Dodaj głębi

Poprzez równoczesne zastosowanie różnych subtelnych wykończeń, jak matowego z błyszczącym polerowanym, kolor ściany nabierze interesującej tekstury i głębi. Ciekawe wizualne efekty można również osiągnąć czy pomocy warstwowania glazury lub aplikowania farb metalicznych. Dobrym sposobem na powierzchnie, na których jest dużo okien i drzwi oraz mało ścian, jest malowanie dekoracyjnych listw podłogowych, ściennych i okiennych tym samym kolorem co ściany, ale o innym, błyszczącym wykończeniu. W efekcie ten sam kolor położony na płaskiej ścianie będzie się znacznie odróżniać od tego na listwach. W konsekwencji brak potrzeby wprowadzania dodatkowej barwy na listwach, pomoże powierzchni ścian na ich wizualne powiększenie.
Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

 _________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim  +Dziennik Związkowy
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

No comments:

Post a Comment