Tuesday, June 9, 2015

Łóżko z baldachimem czy bez?

Podstawą elegancji i charakteru sypialni jest łóżko. Łóżko jest zwykle centralnie umieszczone i w związku z tym styl jego ramy nadaje ton reszcie umeblowania, a co za tym idzie wystrojowi całego wnętrza. Chciałabym podkreślić , że ten artykuł nie dotyczy łóżkopodobnych mebli takich jak wersalka, tapczan czy kanapa. Dotyczy natomiast mebla, którego nigdy się nie składa w skutek czego pościel jest zawsze wyeksponowana. Przy wyborze łóżka istnieje kilka elementów, które powinniśmy wiząć po uwagę. Ponieważ od wielu lat pomagam moim klientom w zakupie łóżek, dzisiaj podzielę się z moimi czytelnikami podstawawą wiedzą na ten temat.
Łóżka mają różne kształty i wymiary, ale większość z nich składa się z miękkiego materaca (ang. mattress) , który wspierany jest przez ramę (ang. bed frame or bedstead).  Głównym zadaniem ramy jest podpieranie i zapewnienie stabilności całego łoża, stąd zwykle są one wykonane z solidnego drewna lub metalu. Dla dostarczenia wentylacji do materaca od spodu, zwykle rama jest umieszczana na stelażu lub kilkucalowych nóżkach.


Rozmiar i kształt ramy łóżka z zasady odpowiada wielkości podpieranego przez nią materaca. Większość państw na świecie rozróżnia cztery główne rozmiary materaców: pojedyncze (ang. twin), podwójne (ang. full), królewskie (ang. queen), duże królewskie (ang. king). Należy jednak pamiętać, że rozmiary te nie są uniwersalne i standardowe w każdym kraju , np. europejskie nie równają się amerykańskim, stąd kupowana pościel w Polsce o rozmiarze królewskim najczęściej nie pasuje do materacy w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście wielkość pokoju wpływa na to czy kupujemy łóżko pojedyncze czy królewskie. Ogólna zasada to kupowanie jak największego łóżka, które można wpasować do pokoju. Należy pamiętać, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca na łatwe wejście i wyjście z pokoju, oraz na otwarcie okna, drzwi czy szafki.Warto też wiedzieć, że powszechnie stosowane łóżka w Stanach Zjednoczonych różnią się od typowych europejskich łóżek ramowych i płytowych. W Europie nazywane są one łóżkami kontynentalnymi, albo hotelowymi, ale w Ameryce nie uda nam się ich znaleźć pod taką nazwą. Co jest innego w łóżkach amerykańskich? Oprócz materaca umieszczonego na stelażu lub platformie z nóżkami dodatkowo mają one drewnianą skrzynię wypełnioną sprężynami (ang. boxspring). Skrzynia ta, obłożona materiałem izolujący wygląda zwykle jak dodatkowy materac. Jest ona umieszczana pod właściwym sprężynowym materacem z kilku powodów. Po pierwsze taka konstrukcja łóżka zapewnia lepszą wentylację materaca od spodu. Po drugie w porównaniu do innych łóżek,  powierzchnia do spania znajduje się stosunkowo wysoko nad podłogą, co ułatwia zmianę pozycji z leżącej do stojącej, zwłaszcza seniorom. Wysokie łóżko ułatwia również utrzymanie czystości pod nim, ponieważ istnieje dostęp do każdego zakątka pod spodem i odkurzanie czy zamiatanie jest prostsze. A ponadto dlatego, że podstawowy materac jest odciążony przez skrzynię ze sprężynami jego żywotność się wydłuża.

 

 

Istnieją różnego rodzaju materace: sprężynowe, piankowe, wodne i dmuchane – nadmieniając  tylko kilka. Ale przy wyborze, wszystko zależy od klienta i jego preferencji. Dlatego najlepszym  sposobem jest wybranie się do sklepu i osobiste wypróbowanie materaca. Materac jest „sercem”  łóżka i właśnie przy jego wyborze nie należy oszczędzać czasu ani pieniędzy. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że na łóżko składa się nie tylko materac, ale też to co go podtrzymuje jak np. rama, stelaż i z zasady powinno się je dobierać i kupować razem. Podpowiem tylko, że większość sklepów  z materacami nie uhonoruje gwarancji na materac, jeśli był on wspierany przez boxspring lub stelaż nie zakupiony razem w komplecie.


Niektóre ramy są zrobione wyłącznie w celu utrzymania ciężaru całego łóżka i ich wygląd jest bardzo prosty. W takim wypadku rama łóżka jest prostą konstrukcją, która składa się z dwóch desek bocznych zwanych bokami (ang. side rails) oraz dwóch desek poprzecznych zwanych poprzecznicami (ang. head rail and foot rail). Do takiej ramy można dopasować bardziej ozdobne dodatki jak zagłówek, podnóżek czy baldachim i to właśnie one decydują o stylu łoża i całego wystoju pomieszczenia.

1. Zagłówek zwany wezgłowiem lub zagłowiem (ang. headboard): jak wynika z samej nazwy jest to oparcie łóżka od strony głowy, czy inaczej podwyższony komponent łóżka , o który opiera się poduszkę. Dawniej służyły one do izolacji przed przeciągami i zimnem w mało ocieplonych budynkach, stąd były wykonywane z drewna, które jest świetnie nadającym się materiałem do tego celu.  Dzisiaj, w lepiej izolowanych domach, zagłówki mają przede wszystkim funkcję estetyczną oraz użytkową, ponieważ zapobiegają przed ześlizgiwaniem się poduszek pod łóżko i zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem. Niektóre zagłówki dodatkowo mogą mieć wbudowane półki na książki, światła do czytania czy gniazdka do prądu. Sypialnia z łóżkiem bez wezgłowia sprawia wrażenie miejsca zimnego i bezosobowego, dlatego zalecam każdemu klientowi zainwestować przynajmniej w ten dekoracyjny detal, który może być  wystarczająco dominującym elementem w przestrzeni, aby nadać jej stylowy charakter.

 
 

2. Podnóżek (ang. footboard) dla równowagi estetycznej jest uzupełnieniem i odzwierciedleniem zagłówka, a zatem jest to podwyższony komponent łóżka od strony nóg. Z powodów praktycznych zwykle jest on niższy (aby nie zasłaniać telewizora tym, którzy lubią oglądać wiadomości lub dobry film przed snem). 

3. Baldachim (ang. canopy), składa się z daszka podpartego słupkami lub kolumnami umieszczonymi na końcu czterech rogów łóżka, do którego umocowane są zasłony. Podobnie jak zagłówek, w przeszłości miał on chronić śpiących przed przeciągami i zimnem hulającym po średniowiecznych zamkach, ale dzisiaj spełnia on głównie funkcję dekoracyjną. Do rodzaju baldachimu zalicza się również podwieszone pod sufitem obręcze z białą moskitierą, zabezpieczające śpiących przed krwiożerczymi komarami. Baldachimy zwykle stosuje się do aranżacji w duchu surowych zamków, rustykalnych dworków, bogatych pałaców oraz do wnętrz inspirowanych Orientem lub klimatem śródziemnomorskim. Przy zastosowaniu prostych, przewiewnych i naturalnych tkanin oraz minimalistycznej konstrukcji sprawdzają się one też w nowoczesnych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że nie wyglądają one dobrze w małych pokojach z niskim sufitem.


 
Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC


Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są do nich linki.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

No comments:

Post a Comment