Tuesday, February 10, 2015

Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze

Osoby, które mnie znają wiedzą, że uwielbiam kolor niebieski. A dlaczego? Dlatego, że jest to kolor nieba i morza, który mnie uspokaja i wpływa na wyobraźnię. Nie jestem w tym względzie wyjątkiem. Badania opinii publicznej  w USA i Europie wykazują, że niebieski jest zdecydowanie najpopularniejszym kolorem zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Z punktu widzenia psychologii, barwa ta wywołuje  nie tylko uczucie spokoju, ale również świeżości, harmonii, zaufania, uczciwości, odpowiedzialności i lojalności. Z tego też powodu wielu posiadaczy domów i mieszkań decyduje się na wprowadzenie tej barwy do swoich wnętrz. Jednak, pomimo, że niebieski jest uznawany za najbardziej uniwersalny kolor, nie jest on łatwy w dekorowaniu, a jego nadużycie, szczególnie ciemniejszych odcieni i monochromatycznych zestawień, może dać nieciekawy efekt. W sklepach pojawia się coraz więcej niebieskich mebli i akcesorii, dlatego poniżej podam kilka wskazówek do zastosowania przy projektowaniu i dekoracji tym kolorem.


Najpierw jednak krótka historia niebieskiego:

W porównaniu do innych kolorów (jak czarny, czerwony, brązowy, żółty, zielony) niebieski był stosunkowo późno wprowadzony do barwienia tkanin, dekoracji i sztuki (a nawet języka i literatury). Spowodowane to było trudnością wytworzenia takich barwników i pigmentów. Pierwsze trwałe pigmenty zaczęto uzyskiwać w Azji (Afganistan) z kamieni półszlachetnych: lapis lazuli i azurytu (ang. azurite).  Natomiast trwałe barwniki roślinne produkowano: w Europie z urzetu (ang. woad), a w Azji i Afryce z indygo (ang. indigo). Koszty sprowadzania do Europy lapis lazuli, azurytu i indygo były ogromne, stąd też w starożytności niebieski uzyskany z tych surowców stosowano głównie w zdobnictwie świątyń i kojarzył się on z boskością. Jednakże niebieską odzież nosili jedynie biedni, ponieważ była ona barwiona niską jakością farb wykonanych z niedrogiego urzetu. We wczesnym Średniowieczu (sztuka romańska) niebieski nie był stosowany ani w architekturze i wystroju kościołów, ani do bogatych strojów duchownych. Dopiero w późniejszym okresie, dzięki witrażom barwionym kobaltem (ang. cobalt) zainstalowanym  we francuskich katedrach gotyckich oraz wzrostem kultu Matki Boskiej, kolor niebieski wrócił do łask. W XIII wieku, król Francuski Ludwik IX, został pierwszym władcą regularnie ubierającym się w tym kolorze. W krótce kolor nieba stał się nie tylko kolorem królewskim, ale też innych dostojników i wpływowych ludzi Europy. W Renesansie ultramaryna (ang. ultramarine) produkowana z lapis lazuli stała się najbardziej prestiżową barwą epoki. Wtedy to dobrej jakości ultramaryna była droższa od złota. Wzrost popytu na niebieską odzież doprowadził do powstania kwitnącego przemysłu niebieskiego barwnika oraz spopularyzowania i upowszednienia tego koloru. W XVIII i XIX wieku, dzięki popularyzacji indygo sprowadzanego z Indii oraz nowym syntetycznym pigmentom upowszechniło się stosowanie niebieskich mundurów dla wojska, policji oraz marynarki wojennej. Bardziej dostępne farby syntetyczne zwróciły uwagę malarzy impresjonistów, dla których kolor niebieski był ulubionym, ponieważ pomagał im tworzyć niepowtarzalny nastrój. W swoich melancholijnych obrazach z okresu niebieskiego emocjonalną moc tego koloru docenił również największy malarz XX wieku Pablo Picasso. Natomiast w XX wieku, dzięki dżinsom i innym strojom roboczym, niebieski stał się kolorem klasy robotniczej w USA tzw. „niebieskich kołnierzyków” ( ang. blue-collar). Niezależnie od tego w świecie wielkich korporacji oraz w polityce granatowe garnitury wyparły czarne, ponieważ ciemny niebieski jest uważany za poważny i męski kolor reprezentujący wiedzę, siłę i prawość.

Półszlachetny kamień lapis lazuli i produkowany z niego pigment: ultramaryna.


Azuryt naturalny
Kwiaty urzetu barwierskiego (zwanego też barwinkiem pospolitym)
 Indygo

 
Witraż w gotyckiej katedrze Chartres (Francja) i szklana bulteka barwiona kobaletem

Ołtarz "Siedem Radości Maryi" - XV wiek - Malarz nieznany
 Królowie Francji: (od lewej) Ludwik IX Święty oraz Ludwik XIV

W XVII wieku tylko dzięki zamożnym sponsorom Johannes Vermeer był wstanie uzyskać najlepsze niebieskie barwniki do malowania swoich obrazów (Po lewej: "Kobieta czytająca list", po prawej:"Dziewczyna z perłowym kolczykiem") .

 "Wodne lilie" i "Impresja"  +Claude Monet 

"Stary gitarzysta" Pablo Picasso (okres niebieski)
 "Blue jeans" oraz uścisk reprezentantów "białych" i "niebieskich kołnierzyków"


Rodzaje koloru niebieskiego:

Kolory morza i nieba  nigdy nie wychodzą z mody, od bladojasnego niebieskiego do ciemnego indygo. Niebieski to klasyczny kolor, ale nie znaczy to , że musi być on nudny lub ciężko strawny. Odcienie niebieskiego mogą być śmiałe i jasne lub miękkie i kojące. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dzielimy je na dwie podstawowe grupy: niebieskie ciepłe i niebieskie zimne.

Ciepłe niebieskie , to te odcienie, które zawierają w sobie ślady pigmentu czerwonego, jak np. ultramaryna, granatowy (ang. navy blue), morski (ang. teal), łupkowy (ang. slate blue), indygo. Kolory te pomagają wnętrzom wyglądać przytulniej. Projektanci wnętrz w pierwszym rzędzie używają ciepłe odcienie niebieskiego w pomieszczeniach, gdzie gromadzą się ludzie, tj. w salonach, kuchniach i jadalniach.
Zimne niebieskie  jak kobalt, turkusowy (ang. turquoise), błękit paryski (ang. Paris blue), śnieżno-niebieski, mają w sobie dodatki żółtego, co może pomóc małej przestrzeni wyglądać na większą. Zimne niebieskie działają na obserwatora łagodząco (wspaniale pasują do sypialni) i pomagają skupić się (nadają się do pomieszczeń biurowych). Czasami zimny niebieski może być naprawdę bardzo zimny, ale i taki odcień jest często pożądany (np. do małej łazienki).

Niebieskie są też dostępne w dwóch głównych tonacjach:
- ciemne niebieskie, zawierające kolor czarny i szary, w tym najbardziej popularne to ultramaryna, kobalt, szafirowy (ang. sapphire), federacyjny (ang. federal), granatowy i błękit pruski (ang. Prussian blue).
- jasne niebieskie, z dodatkiem białego, do których międzyinnymi  zaliczamy błękitny (ang. sky blue), błękit (ang. baby blue), lazurowy (ang. azure) oraz egipski (ang. Egiptian) niebieski.

Turkus
Szafir

Dekorowanie z niebieskim:

1. Jedną z najprostszych palet kolorystycznych do wystroju wnętrz jest połączenie niebieskiego z bielą. To klasyczne zestawienie jest uwielbiane przez projektantów i właścicieli domów, bo zawsze wygląda świeżo i nigdy się nie starzeje. Kochamy tę paletę, bo nadaje ona wnętrzom wyrafinowany, elegancki i ponadczasowy charakter. Niebieski i biały działa na nas kojąco i relaksująco, stąd najlepiej stosować tę kombinację kolorystyczną w pomieszczeniach, gdzie chcemy odpocząć. Warto też zaznaczyć, że biało-niebieskie wnętrza wyglądają dobrze o każdej porze roku.
·         Biało-niebieskie wnętrza często są inspirowane chińską porcelaną, która od wieków była sprowadzana z Azji i zdobiła wnętrza najbogatszych dworów i pałaców. Ale nie musimy szukać inspiracji u Azjatów. Wspaniała ceramika i akcesoria o tej kolorystyce jest również tworzona przez Holendrów (Delft) czy Polaków (Bolesławiec). Chińska porcelana zdecydowanie nada wnętrzom charakter  formalny, fajans z Delft pasuje do wnętrz czarujących, ale bardziej tradycyjnych, natomiast polskie wyroby cermiczne dopasowują się najlepiej do mniej formalnych i bardziej współczesnych mieszkań oraz wiejskich rezydencji.
Chińska porcelana

Fajans z Delft

Fajans z Bolesławca

·         Inną inspiracją na niebiesko-białe pomieszczenia bywają płócienne tkaniny zwane Toile de Jouy lub w skrócie po prostu toile. Głównie polecam takie motywy do tradycyjnych jadalni lub do kobiecych sypialni.
·         Biało-niebieskie pasy zastosowane na ścianach, meblach czy dywanach zawsze nadają wnętrzom charakter morski, ponieważ są one tradycyjnie związane z morzem i żeglarstwem.2. W Stanach Zjednoczonych jedną z najbardziej popularnych palet kolorystycznych jest klasyczny trzykolorowy zestaw biało-czerwono-niebieski. Jednakże nie jest to zestaw zerezerwowany jedynie dla tzw. stylu patriotycznego (inspirowanego amerykańską flagą), ale również popularny we wnętrzach nadbrzeżnych wakacyjnych rezydencji (ang. coastal style homes). Ponieważ czerwony i niebieski są kolorami podstawowymi, łączenie ich jest bardzo proste. Takie zestawienie może wyglądać bardzo tradycyjnie, ale niemniej nadaje się do współczesnych aranżacji. Wprowadzenie ciepłych czerwonych akcentów do często chłodnych biało-niebieskich pomieszczeń  dodaje przytulności i charakteru lub może nawet pomóc w ich modernizacji.


3. Jeśli chcesz zachować lekkość i przestronność w swoich wnętrzach, należy użyć niebieski jedynie jako akcent w przestrzeni wypełnionej innymi neutralnymi kolorami. A zatem nie malujemy ścian na niebiesko, lecz staramy się stworzyć łagodne tło z neutralnych i jasnych ścian oraz mebli. Taka oprawa wnętrza to wspaniała sceneria do wyeksponowania kolekcji niebieskich akcesoriów i elementów dekoracyjnych, jak poduszki, obrazy, kwiaty, porcelana itp. Jeśli same neutralne kolory wydają Ci się mało interesujące, dodaj brązy.
4. Niebieski kolor wspaniale wygląda w połączeniu z zieleniami, ponieważ błękit wnosi spokój, a zielony dodaje wnętrzu domu naturalną i świeżą atmosferę. Jeśli jednak taka kombinacja jest zbyt odważna dla Ciebie, proponuję użyć samego koloru morskiego (ang. teal), ponieważ jest on kombinacją zielonego i niebieskiego.Ten ciepły kolor jest idealny do salonu, sypialni, a nawet kuchni. Położony na ściany, zapewni oryginalne tło dla jasnych elementów dekoracyjnych, jak obrazy, zasłony czy meble. Aby rozweselić wnętrza, w których użyliśmy ten ciemny turkusowy kolor polecam wprowadzić słoneczne akcenty pomarańczowe lub żółte.


5. Jeśli przymierzasz się do malowania łazienki, nie zdziwię się, jeśli zdecydowałeś się na jasny zimny niebieski. Większość z nas decyduje się na taki kolor, ponieważ przypomina nam on wodę, a dodatkowo wspaniale nadaje się na optyczne powiększenie zwykle ciasnych łazienek.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
+ANNALINE ID

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
1. Kolor roku 2014
2. Czarno białe trendy w 2014
3. Nowy trend: przenikanie (ombre).
4. Prognozy kolorystyczne na 2015
5. Dlaczego jedna farba jest droższa od drugiej?
6. Kiedy wybierać farby ścienne?
7. Nowy rok 2015 i nowy kolor roku: Marsala.
8. Czarny jednym z ulubionych kolorów w 2014 roku.

Bonus dla dociekliwych:

1. Inne popularne odcienie niebieskiego nie wymienione powyżej to:
- Cyan (pol. niebieskozielony)
- Teal (pol. morski, ciemnoturkusowy , cyraneczka, zielonomodry)
- Periwinkle (pol. pastelowy niebieski)
- Robin’s Egg (pol. kolor skorupki jajka znoszonego przez drozda)
- Tiffany blue (pol. kolor firmy Tiffany).Cyraneczka (ang. Teal duck)
Periwinkle
Robin's egg
Tiffany blue
2. Wprowadzenie niebieskiego koloru do wystroju wnętrz Białego Domu przypisuje się Martinowi Van Buren, prezydentowi Stanów Zjednoczonych (w 1837 roku). Od tego czasu w siedzibie prezydenckiej zawsze był conajmniej jeden niebieski pokój.

+White House 


3. Od XVIII wieku naturalne niebieskie barwniki zostały w dużej mierze zastąpione syntetycznymi.

4. Podczas procesu tworzenia koloru niebieskiego z urzetu barwierskiego wykorzystywano mocz mężczyzn pijących dużo alkoholu, co podobno miało ulepszać uzyskiwaną barwę. Stąd w języku niemieckim bycie niebieskim oznacza bycie pijanym.  

5. W pewnym okresie w mauretańskiej Hiszpanii i innych częściach świata islamskiego, kolor niebieski był noszony przez chrześcijan i Żydów, ponieważ tylko muzułmanie mogli nosić biały i zielony (uważany za ulubiony kolor proroka Mahometa).

6. Obecnie niebieski jest powszechnie stosowany, aby symbolizować chłopców, w przeciwieństwie do różowego koloru używanego dla dziewczynek. Ciekawym jednak jest, że jeszcze na początku XX wieku sytuacja ta była odwrotna. Niebieski kolor symbolizował dziewczynki, ponieważ był on kolorem Matki Boskiej, natomiast różowy był zarezerwowany dla chłopców, ponieważ był on zbliżony do czerwonego, bardziej męskiego koloru.

7. Kolor niebieski uznawany przez większość jako uspokajający i relaksujący nierzadko używany jest do malowania pokoi szpitalnych.

8. W Turcji i Azji Środkowej, niebieski jest kolorem żałoby. Natomiast w kulturze Hopi, ludzi z południowo-zachodniej Ameryki, niebieski symbolizuje zachód, co jest kojarzone z domem śmierci.

9. Ponieważ niebieski został uznany za kolor o autorytecie, bez bycia opresyjnym, po II wojnie światowej został on adoptowany przez różne międzynarodowe organizacje, w tym ONZ, +UNESCO, +NATO  i +Unia Europejska / European Union  . Żołnierze sił pokojowych ONZ (ang. +United Nations) noszą niebieskie hełmy, aby podkreślić ich pokojową i przyjazną rolę.

 

10. W XX wieku stało się możliwe opatentowanie własnego koloru niebieskiego, z czego skorzystało międzyinnymi kilka uniwersytetów amerykańskich (Yale Blue +Yale UniversityDuke Blue +Duke University, Tufts Blue , UCLA Blue +UCLA Unniversity, Brandeis Blue +Brandeis University), drużyna basseballowa z Los Angeles  (Dodgers Blue), oraz francuski artysta Yves Klein (+international Klein Blue)
 Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.

5 comments:

 1. Aniu, kolejny cudny post! moj ulubiony kolor! You are such a pro!

  ReplyDelete
 2. Dzięki Dorotko za komentarz. Ja też uwielbiam niebieski!

  ReplyDelete
 3. Jeden z bardziej rzeczowych, interesujących blogów, które udało mi się odwiedzić - a surfuję w sieci w czterech językach. Bardzo miło się Panią czyta, proszę kontynuować, chętnie będę zaglądać.
  Pozdrawiam
  Anna

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziekuję za Twój komentarz Annaa!

   Delete
 4. I appreciate everything you have added to my knowledge base.Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.Thanks. projektowanie wnętrz łódź

  ReplyDelete