Wednesday, August 5, 2015

Meble akrylowe: elegancja czy tandeta?

Kiedy wybieramy meble do naszego mieszkania zwracamy uwagę na kilka ich walorów, jak np. kolor, styl, rozmiar, itp. Wobec tego jaka jest więc wartość zastosowania w pomieszczeniach mebli przezroczystych, których właściwie nie widać? Niektórzy porównują użycie takich niewidzialnych mebli we wnętrzach do oglądania na wybiegu kolekcji mody bez ubranych modelek. Ja natomiast podczas projektowaniu wnętrz widzę wiele zalet w posługiwaniu się meblami akrylowymi. Więc rzućmy bliżej okiem na ich historię i walory przy wykorzystaniu do wystroju wnętrz.


Akryl zwany też Plexi lub Plexiglass (ang. Lucite, Plexiglas, Perspex, Acrylite, Acrylic) zaczęto używać do produkcji mebli, krótko po udostępnieniu tego materiału do handlu w latach trzydziestych XX wieku. Jednym z pierwszych znanych apartamentów wyposażonych w takie przezroczyste meble przed II wojną światową, było nowojorskie mieszkanie (urodzonej w Krakowie) amerykańskiej magnatki Heleny Rubinstein. Podczas wojny, dzięki swojej wytrzymałości, odporności na szkodliwe promienie słoneczne oraz lekkości, Plexiglass znalazł powszechne zastosowanie w wyposażaniu wojskowych samolotów i łodzi podwodnych (okna i peryskopy). Po wojnie akryl został bardziej rozpowszechnione przez producentów torebek i biżuterii oraz takich projektanów wnętrz jak Vladimir Kagan, Karl Springer czy Gaetano Sciolari. Niestety pod koniec XX wieku meble akrylowe kojarzyły się z kiczowatym Hollywood, epoką Disco lub z klubami striptizu a la Las Vegas. Na szczęście dzisiaj przezroczyste meble powróciły do łask. Swój renesans częściowo zawdzięczają projektantowi Philippe Starck, który w 2002 roku zaprezentował światu swoje nowe krzesło zwane Louis Ghost Chair.

 

Plexiglas (ang. Lucite) jest materiałem dostępnym w wielu kolorach, ale w meblarstwie 
zwykle stosowany jest w wersji przezroczystej.

Akrylowe meble z mieszkania Heleny Rubinstein: łóżko (po lewej i prawej) oraz 8 krzeseł (po prawej). 
Akrylowe, podświetlane łóżko zostało zaprojektowane przez węgierskiego scenografa i projektana Władysława Medgyes i wyprodukowane przez firmę Rohm & Haas pod koniec lat trzydziestych 
(zdjęcia z amerykańskiego magazynu Life, 1941 rok)

Krzesło z apartamentu Heleny Rubinstein oraz pozująca na nim do zdjęć aktorka Katie Holmes.
Zestaw 8 przezroczystych krzeseł (również zaprojektowanych przez Ladislasa Medgyes) 
obecnie znajdują się w zbiorach Carnegie Museum of Art w Pittsburghu.

Samoloty z II wojny światowej, w których stosowano akrylowe okna.
Stołek barowy zaprojektowany w 1963 roku przez Charles Hollis Jones oraz żyrandol Gaetano Sciolari.

Popularne w latach 70 i 80 torebki i buty akrylowe.

Podświetlane akrylowe meble znalazły wielu zwolenników w latach 70 i 80.
Krzesło Louis Ghost (Duch Ludwika) zaprojektowane przez Philippe Starck

Jeszcze niedawno „niewidzialne” meble uważane były za przejściową modę i ich wybór był ograniczony. Dzisiaj jednak mają swoje stałe miejsce w salonach meblarskich i uznanie większej rzeszy projektantów. Z większym popytem ich oferta się ciągle powiększa, a ceny maleją. Zachęcam więc do wykorzystania ich przy następnym projekcie, a przed zakupami polecam przeczytać poniższe wskazówki.


1. Nowoczesny styl:

Przezroczyste meble wspaniale dopasowują się do nowoczesnych styli projektowania wnętrz jak np. skandynawski, modernistyczny, minimalistyczny czy futurystyczny. Te meble łatwo dostosowują się do innych materiałów. Nie trzeba martwić się, że będzie problem z gryzącymi się różnymi gatunkami drewna czy tekstur. Meble te bezproblemowo wtapiają się w otaczające je tło przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.  

 

 2. Równowaga:

„Niewidoczne” meble są doskonałe do aranżacji wnętrz, w których wzory, tekstury czy kolory ścian i podłóg mają przyciągnąć centrum uwagi. W przeciwieństwie do ciężkiego tapicerowanego wyposażenia, meble z prześwitujących materiałów nie blokują wzroku i pozwalają otaczającym je powierzchniom dominować. Dodatkowo poprzez zastosowanie transparentnych sprzętów mało zmącony wieloma elementami wystrój wnętrz jest wizualnie uspokajający.

 

3. Iluzja przestrzeni:

Meble z przejrzystych materiałów mają zdolność do powiekszenia przestrzeni wizualnej. Dzięki nim tworzy się iluzja większego i bardziej otwartego pomieszczenia. Zatem zastosowanie ich w ciasnych i ciemnych pokojach jest  wskazane.

 

  
 Popularne przykłady zastosowania:

A. Zastosowanie szklango stolika w salonie nie jest nowym pomysłem. Taki mebel nie tylko pozwali odebrać przestrzeń przed kanapą jako bardziej otwartą, ale jednocześnie umożliwi widoczność pod nim interesującego dywanu. Niewidoczny stolik można też zastosować jako osłona czy zabezpieczenie przed zniszczeniem antycznego stolika lub ozdobnego kufra umieszczonego pod nim. Również jeśli stolik z akrylu wygląda zbyt zimno lub jest mało widoczny i boimy się, że nasi goście się o niego przewrócą (ponieważ go nie widać), należy połączyć go z innymi bardziej naturalnymi i organicznymi elementami. Tak na przykład wystarczy podłożyć pod taki dekoracyjny stolik kilka drewnianych pniaków, czy interesujące obiekty z metalu z odzysku, co dodatkowo pozwoli przekształcić go w unikatowe dzieło sztuki.
B. Zwykle w naszych mieszkaniach najbardziej masywne meble znajdują się w jadalniach. Aby dodać lekkości i przejrzystości w małym i ciasnym pomieszczeniu warto więc rozważyć zastosowanie akrylowych krzeseł wokół drewnianego stołu (lub na odwrót).
C. Akrylowe konsole są jednymi z najbardziej poszukiwanych przezroczystych mebli, dlatego że pozwalają wpasować się do wąskich korytarzy oraz małych łązienek i foyer. Takie klarowne meble wspaniale współgrają w pomieszczeniach, gdzie często brakuje okien i naturalnego światła. 

Pielęgnacja mebli akrylowych nie jest trudna. Nigdy jednak nie należy używać płynu do czyszczenia okien, ani innych produktów zawierających amonię, ponieważ pod ich wpływem powierzchnia mebli może się porysować, a ich przeźroczystość zaniknąć. Akrylowe powierzchnie potrzebują jedynie przetarcia suchą i miękką szmatką lub umycia w ciepłej wodzie z mydłem.

Przykład akrylowych krzeseł źle czyszczonych.

Alternatywy:

Nie każdy docenia zalety „niewidzialnych” akrylowych mebli. Jeśli jednak potrzebujesz zachować przejrzysty wygląd swoich wnętrz, a nie chcesz zastosować bezbarwnego umeblowania proponuję kilka innych alternatyw:

1.       Barwione akrylowe meble: prześwitujące, ale bardziej widoczne; pozwalają wprowadzić dodatkowy kolor do wnętrz.


2.       Kolorowe poduszki zastosowane na akrylowych siedzeniach podobnie jak barwione akryle, pomogą przekształcić takie meble w bardziej widoczne.


 3.       Meble ażurowe z metalowej siatki lub plastyku pozwolą na przenikanie naturalnego światła i nie będą zbytnio blokować linii wzroku. Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com


Made of acrylic (pol. wykonane z akrylu):


_________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim  +Dziennik Związkowy
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

 2 comments:

  1. Artukuły są rewelacyjne, naprawdę. Kopalnia wiedzy, informacje podane w syntetyczny sposób, ciekawe. Czytanie ich to wielka przyjemność. Pozdrawiam serdecznie Karolina

    ReplyDelete