Sunday, April 19, 2015

Ze stodoły do salonów: Moda na dekorowanie workami z juty.

Ostatnio można napotkać w sklepach meblowych i na łamach fachowej literatury meble tapicerowane starymi  workami od kawy. Skąd się to wzięło? Moda ta jest częścią trendu ekologicznego, który rewolicjonizuje świat projektowania. Obecnie liczy się każdy pomysł, aby efektownie recyklingować stare umeblowanie i materiały oraz powrócić do naturalnych surowców, które w XX wieku zostały wyparte przez syntetyki. A zatem popularność tkanin z juty (ang. burlap), z której produkuje się worki na kawę, wzrasta i warto przyjrzeć się temu bliżej.
Juta była uprawiana i używana od wieków przez mieszkańców Indii, ale głównie do wytwarzania lin i papieru. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto sprowadzać ją do Anglii i Szkocji, gdzie doceniono potencjał tej rośliny i zaczęto produkować z niej tkaniny na masową skalę. Te grube i szorstkie materiały, charakteryzujące się luźnym splotem, przez dość długi okres czasu, nie wzbudzały szerszego zainteresowania wśród projektantów wnętrz. Tak jak w przemyśle odzieżowym, nie miały one wzięcia (z wyjątkiem włosiennic dla umartwienia ciała w okresie Postu), ponieważ ich dłuższy kontakt z wrażliwym ludzkim ciałem powoduje wysypki i nieznośne swędzenie. Jednocześnie tkaniny z juty, mają wiele zalet, jak np. wytrzymałość na rozciąganie i doskonałą odporność na warunki atmosferyczne. Z tej przyczyny do końca XX wieku były one głównie wykorzystywany do produkcji mocnych opakowań do towarów sypkich (np. worki na ziemniaki i ziarna kawy).
 

Obecnie wyroby produkowane z juty to nie tylko worki używane w rolnictwie, jej zalety odkryli też projektanci wnętrz. Od kilku lat zaczęli oni wykorzystywać tkaniny z juty do swoich aranżacji, stąd wzrosła w sklepach podaż wyrobów z tej rośliny, takich jak naturalne dywany, rustykalne zasłony i tkaniny tapicerskie, oraz inne przedmioty do dekoracji. Z pewnością swoje powodzenie zawdzięczają modzie na materiały przyjazne środowisku, ale również dostępnej cenie (juta jest najtańszym ze wszystkich włókien roślinnych).Dekorowanie tkaninami z juty jest coraz bardziej poszukiwane i nie wygląda, aby ta tendencja  wkrótce się zmniejszyła. Wręcz przeciwnie, ponieważ tkaniny te mają zdolność do uzupełniania zarówno tradycyjnych wnętrz jak i nowoczesnych pomieszczeń, ich użycie ograniczone jest jedynie przez wyobraźnię. Jedyny problem może pojawić się, gdy chce się wkomponować te naturalne materiały do naszych wnętrz, ale po prostu nie wiemy jak się do tego zabrać. Zatem podaję kilka rad i pomysłów na wykorzystanie tkanin z juty do dekoracji:          1.       Tkaniny z juty nie tylko dostepne są w formie worków po ziemniakach i kawie, które można nabyć jedynie w hurtowniach lub w Internecie. Te niedrogie tkaniny zakupuje się również na jardy w sklepach z materiałami (ang. craft stores) jak np. Jo-Ann, Michaels, Hancock’s czy Walmart. Zaletą tych sklepowych produktów jest ich doskonały stan, w przeciwieństwie do często zniszczonych i podziurawionych starych worków. Dodatkowo, jeśli ktoś jest zainteresowany wielokolorowymi nadrukami, ostatnio w sklepach jest ich bardzo duży wybór. Kropki, paski, rowery czy klatki z ptaszkami to tylko niektóre ze wzorów obecnych na sklepowych półkach, więc każdy będzie wstanie dobrać coś dla siebie.
          2. Tkaniny z juty można użyć praktycznie wszędzie. Najbardziej popularne zastosowanie to:
- wytapicerowane krzesła lub narzuty na krzesła przy stole jadalnym;
- serwety, bieżniki i obrusy;
- abażury przy żyrandolach lub lampkach;
- wytapicerowane zagłówki łóżek;
- dekoracyjne poduszki z monogramami;
- fotele wytapicerowane tkaniną z obcojezycznymi nadrukami;
- zewnętrzna i dekoracyjna część pościeli;
- zasłony, rolety i zazdroski w sypialniach, jadalniach i kuchniach
- zasłony prysznicowe;
- podstawki do szklanek;
- tapety na ścianach oraz na tylnych ściankach kredensów. 


  
 


          3.       Aby nadać swoim pomieszczeniom oryginalnego stylu i zapachu dalekich podróży najlepiej zastosować do tapicerowania mebli lub do dekoracyjnych poduszek i dodatków tkanin z juty z nadrukami obcojęzycznymi, mapami lub przedmiotami symbolizującymi egzotyczne kraje.
Takie nadruki komponują się świetnie również we wnętrzach o stylu industrialnym. 


          4.       Użycie mebli wytapicerowanych jutą to nowa tendencja w dekoracji wnętrz zarówno tradycyjnych i nowoczesnych.  Tkanina z juty jest szczególnie polecana dla tych, którzy mają mały budżet na umeblowanie, a chcą uzyskać stylowy i niepowtarzalny efekt. Pamiętać warto, że najlepszy rezultat osiągnie się w połączeniu tych tkanin z innymi naturalnymi materiałami (jak rustykalne drewniane podłogi czy żyrandole z lin i naturalnego sznurka).

 
           5.       Naturalna kolorystyka tekstyliów z juty pozwala się łatwo dostosować do innych kolorów, zarówno tych o subtelnej jak i odważnej tonacji. Ciekawa faktura juty nadaje jej jedyny w swoim rodzaju charakter, który pozwala subtelnie wyróżniać się od innych tkanin.  Stąd można je zastosować jako eleganckie tło do wyeksponowania innych dekoracyjnych elementów. Przykładem mogą być neutralne dywany z juty, na których umieścić można ciemne lub rzeźbione meble do jadalni. Można też takie tkaniny z juty użyć jako tło do tablic ogłoszeń lub zawiesić je na ścianie w roli tapety, na której wspaniale będzie reprezentować się kolekcja oprawionych zdjęć rodzinnych.          6.       Dla tych, którzy chcą użyć tkanin jutowych w małej ilości polecam zastosowanie ich na kilku poduszkach na sofie lub łóżku, lub jako bieżnika na stół w jadalni czy na pufie przy fotelu w biblioteczce. Natomiast dla odważnych radzę wykorzystać tę tkaninę do zasłon czy wytapicerowanie całego narożnika lub sofy.
          7.       Dla tych, którzy uwielbiają style francuskie, obowiązkowo należy zaopatrzyć się w stylowe fotele lub krzesła tapicerowane tkaniną z juty i wykończone dekoracyjnymi gwoździami tapicerskimi.
          8.       Tkanina z juty jest bardzo dobrym wyborem do kuchni, jeśli chcesz dodać jej stylu rustyklanego. Szczególnie haftowane rolety lub zazdroski nadają jej charakter uroczej wiejskiej chałupy.


 Osobiście bardzo lubię dodatki z jutowych tkanin, ponieważ ich rustykalny charakter wprowadza ciepło i dodatkową fakturę tak potrzebne każdemu pomieszczeniu. Nie skłamię jeśli powiem, że bardzo przemawiają do mnie jej ekologiczne właściwości oraz niska cena. Ale bez względu na to, z jakiego powodu i na jakie dekoracje z juty się zdecydujemy, najważniejszym aspektem wystroju wnętrza jest to, aby było one przytulne i aby sprawiało, że czujemy się w nim u siebie.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

_________________________________________________________________________________

Bonus dla dociekliwych:
1.       W Stanach Zjedoczonych na tkaninę z juty używa się słowa „burlap”, albo „hessian”. Pochodzenie słowa "burlap" jest nieznane, natomiast "hessian" przypisuje się żołnierzom z niemieckiego państwa Hesja, których mundury były szyte z tego materiału.


2.       Gunny sack” or „gunny bag” to angielskie określenie na worek z juty czy bardziej znany worek na ziemniaki. Worki te tradycyjnie używane są do transportu zboża, ziemniaków i innych produktów rolnych. Są one też często stosowane jako worki do piasku przy tymczasowej pomocy powodziowej. Również znajdują one zastosowanie w popularnej zabawie: wyścig w workach.

 


3.       Tkanina z juty także służy do owijania odsłoniętych korzenie drzew i krzewów podczas przesadzania, a także do kontroli erozji na stromych zboczach.


4.       Tkaniny z juty były wykorzystywane przez artystów jako alternatywa do płótna malarskiego.
5.       Czy wiesz,że Marilyn Monroe była pierwszą osobą, która miała sesję zdjęciową w worku na ziemniaki?  Podobno ktoś powiedzieł o Marilyn Monroe, że nawet w worku na ziemniaki wyglądałaby seksownie. Inna wersja głosi, że Marilyn pojawiła się kiedyś na przyjęciu w krótkiej, czerwonej sukience, co zostało złośliwie skomentowane przez dziennikarkę, że kreacja jest tania i wulgarna, i aktorka wyglądałaby lepiej w worku na ziemniaki. Studio filmowe Twentieth Cenury Fox wpadło na pomysł sesji zdjęciowej, na której faktycznie aktorka nawet w worku na ziemniaki wygląda dobrze. W 2011 roku w podobnej „kartoflanej” kiecy pojawiła się polska piosenkarka Edyta Górniak, ale polskie media nie doceniły jej kreacji nawiązującej do historii mody i ubioru, jedynie zapytano aktorkę: „czy utożsamia się z kartoflem”.

Marylin Monroe i Edyta Górniak w workach na ziemniaki


2 comments: