Friday, September 4, 2015

Umywalki: współczesne trendy

Przez wieki łazienka przebyła długą drogę, od bycia jedynie prywatną funkcjonalną  przestrzenią, do przepięknego pomieszczenia, po którym z dumą oprowadzamy naszych gości. Nieodzownym i często centralnym elementem wyposażenia każdej łazienki jest umywalka i minęły już czasy, kiedy wszystkie umywalki były takie same, a liczył się jedynie ich odpowiedni  rozmiar. Przy wyborze współczesnej umywalki możemy nawet dostać zawrotów głowy, ponieważ ich oferta na rynku jest niezwykle bogata. Różnią się one od siebie nie tylko wielkością, ale kształtem, kolorystyką, stylem, materiałem, z którego zostały wykonane jak i sposobem montażu. Nie łatwym zadaniem byłoby ująć w niniejszym artukule wszystko na temat umywalek. Poniżej wymienię więc jedynie kilka trendów, które cieszą się największą popularnością przy projektowaniu dzisiejszych łazienek.

 


1. Umywalki meblowe zwane szafkowymi (ang. furniture style vanity sink)
Jak sama nazwa wskazuje umywalki meblowe wyglądają jak meble. Są to stoły, szafki lub komody w różnych stylach, z wyciętą dziurą na ich blacie, gdzie umocowana  jest umywalka.  Choć trend ten nie jest nowy, dzisiejsze umywalki meblowe stoją na  coraz dłuższych nogach lub całkiem je tracą, ponieważ montuje się je na ścianie. Co za tym idzie mają one coraz mniej szuflad lub szafek, a  coraz więcej otwartych półek na wyeksponowanie dekoracyjnych ręczników lub kosmetyków. Zaczyna dominować  styl nowoczesny, a zatem prostota i minimalistyczne linie.

Natomiast jeśli chcemy tanio zmodernizować zamknięte szafki  starszej generacji umywalek meblowych, popularnym stoło się malowanie ich odważnymi kolorami jak koralowy, żółty, czy fioletowy. Taka kolorystyka  z dodatkiem  nietypowych uchwytów lub gałek, pomoże zmodernizować wygląd tych mebli i nadać im unikalnego charakteru.   


2. Marynistyczno-żeglarsko-morsko-nabrzeżny klimat (ang. nautical, coastal style)
Od setek lat oceany, morza, rzeki czy jeziora są inspiracją dla pisarzy, malarzy, jak i projektanów wnętrz. Łazienka powinna być miejscem, w którym powinnismy czuć się wypoczęci i zrelaksowani. Ponieważ na samą myśl o nadbrzeżnych miejscowościach i przystaniach większość z nas doznaje uczucia spokoju , rozluźnienia i odpoczynku, dlatego styl marynistyczny często wybirany jest do naszych łazienek. Ponownie nie jest to nowy trend, ale z roku na rok jego popularność rośnie.  Zatem zainwestowanie w umywalkę meblową o stylu rustykalnym czy nawiązującą kolorystyką do stylu marynistyczengo jest dobrą decyzją. Warto jednak zaznaczyć, że we współczesnej gamie kolorów marynistycznych unika się barw kremowych, na korzyść bieli. Należy też pamiętać, że dzisiejszy styl marynistyczny zgodnie z dominującą tendencją jest o wiele prostszy i nawiązuje do charakteru wnętrz minimalistycznych.

 3. Umywalki meblowe w kolorze szarym  
Szary kolor jest nową neutralną barwą, która w ostatnich latach na dobre wyparła z nowoczesnych wnętrz beże i kremy. Jest to  kolor uspokajający, ale równocześnie wizualnie bardzo interesujący. Jeśli chcesz iść zgodnie z modą kup lub pomaluj istniejącą szafkę pod umywalką na szaro. Zobaczysz, że po przemalowaniu umywalka natychmiast przeobrazi się w elegancki mebel o ponadczasowym stylu.

4.Umywalki nablatowe (ang. vessel sink)
Zastosowanie umywalek nablatowych  jest jednym z najnowszych trendów dekoratorskich. Umywalka nablatowa to rodzaj zlewu osadzonego na blacie lub półce.  Jedną z największych zalet tego rodzaju armatury łazienkowej jest różnorodność kształtów i styli w jakich one są dostępne. A zatem mogą być one w kształcie okrągłych mis, płaskich  owalnych  talerzy jak i kwadratowych czy prostokątnych półmisków. Dzięki takim umywalkom nablatowym, można uzyskać efekt niepowtarzalnego wnętrza i nadać łazience bardzo indywidualny charakter.
Do produkcji umywalek nablatowych stosuje się nie tylko ceramikę , ale wszellkiego rodzaju inne materiały dostępne na rynku, jak na przykład szkło, które cieszy się dużym wzięciem. Jednak w ostatnich latach na popularności zyskują umywalki nablatowe wykonane z kamienia, metalu, a nawet drewna.

 

5. Umywalki na nodze:  ścienne lub wolnostojące (ang. pedestal  style)
Od początku historii projektowania łazienek umywalki ścienne na nodze wchodzą i wychodzą z mody.  Dzisiaj są one ponownie popularne, ale moda ta nie robi na mnie większego wrażenia, ponieważ od zawsze jestem zagorzałą zwolenniczką tych smukłych umywalek. Przede wszystkim lubię ich ceramiczne wersje w klasycznym białym kolorze, które od lat udowadniają, że wytrzumują próbę czasu. Generalnie prezentują się one najlepiej w małych pomieszczeniach, jakimi zazwyczaj są łazienki gościnne (ang. powder room). Łatwo można je dostosować do wszelkiego rodzaju stylów aranżacyjnych wnętrz.  Czzęsto wykorzystuję to, że wyglądają one spektakularnie na tle wzorzystej tapety.Znowu ostatnim krzykiem mody są wolnostojące  umywalki na nodze. Choć aparatury te należą do najdroższych i ciągle najrzadziej stosowanych, ich super nowoczesny i atrakcyjny wygląd zyskuje sobie coraz więcej zwolenników wśród najbogatszych.


 

 


Strałam skupić się na kierunkach, które nie wydają się być tymczasową i przemijającą modą, ale tendencjami, które na długo będą u nas gościć i cieszyć nasze oczy. Warto też pamiętać, że przy wyborze należy trzymać się zasady, która poleca bardziej funkcjonalny charkater umywalek do przysypialniowych  łazienek oraz ich bardziej estetyczny charakter do toalet gościnnych (ang. powder room). Życzę udanych zakupów. 


Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

 _________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  
jest publikowany w chicagowskim  
+Dziennik Związkowy.
Zainteresowanych zapraszam do polubienia 
Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

No comments:

Post a Comment