Friday, June 26, 2015

Poroża i rogi w dekoracji wnętrz

W zależności od gustu i etycznych pogladów, wieszanie poroży na ścianach ma zarówno swoich zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Bez względu na skrajności w ich postrzeganiu, pokój udekorowany rogami wzbudza ciekawość i robi duże wrażenie na odbiorcy. W sklepach i magazynach mody dość często pojawiają się poroża i akcesoria wykonane z rogów zwierzęcych. Trend ten nie jest nowy, ale w ostatnim roku znacznie się nasilił, co skłoniło mnie do napisania krótkiego poradnika dla tych, którzy chcą wprowadzić te naturalne dekoracje do swoich wnętrz.

 

Zanim przejdę do szczegółów należy najpierw zaznaczyć różnicę pomiędzy porożem (ang. antler), a rogami (ang. horn). Poroże  jest kostnym tworem wyrastającym z kości czołowej i jest corocznie zrzucane przez zwierzynę (np. u jeleni). Rogi natomiast są twardymi wytworami skóry właściwej (np. u owiec, żubrów, bydła) i w przeciwieństwie do poroża, nie są wymieniane, a zatem nie odrastają. Osobiście jestem przeciwko dekorowaniu wnętrz trofeami z polowań. Wolę do tego celu używać poroże, które jest naturalnie zrzucane przez zwierzynę i co roku odrasta. Ponadto istnieje wielu producentów produkujących dekoracyjne imitacje poroży i rogów z takich materiałów jak szkło, drewno, metal, tkanina, papier czy żywica, więc gorąco zachęcam do stosowania tego rodzaju humanitarnych akcesorii.

 
 Przykłady poroża

 
  Przykłady rogów

Dekorowanie porożem i rogami jest kwintesencją nurtu wprowadzającego naturę do wnętrz. Te elementy o bogatej naturalnej kolorystyce, podobnie jak skórzane meble lub dekoracyjne skóry z sierścią, dodadzą nie tylko charakteru pomieszczeniom, ale również luksusu.  Zanim jednak wybierzesz się na zakupy przeczytaj poniższe informacje:

1.       Poroże najczęściej kojarzy nam się z wystrojem pokojów myśliwskich czy gabinetów dżentelmenów, ponieważ w takich właśnie specjalnie projektowanych pomieszczeniach eksponowano trofea myśliwskie, jak np. wypchane zwierzęce głowy z rogami lub porożem upolowane przez właściciela domu.  Na szczęście dzisiaj moda ta minęła. Współczesne trendy nawołują do ekologicznego poroża, a zatem tego zrzucanego przez zwierzynę samoistnie lub do sztucznych wersji produkowanych z innych materiałów. Takie przyjazne dla środowiska egzemplarze są wspaniałym dodatkiem do dekoracji ścian zarówno w przytulnym, rustykalnym wiejskim domku, w eleganckim francuskim dworze czy we współczesnym apartamencie na Manhatanie. W dobie obecnej nie istnieją też ograniczenia ich lokalizacji. Możemy więc wieszać je wszędzie tam, gdzie się nam podoba, a zatem w sypialniach nad łóżkiem, w jadalniach nad kominkiem, itp.
2.       Egzotyczne i naturalne rogi zwierzęce o ciepłej kolorystyce, ze względy na wysoką cenę są popularnych elementem używanym do dekoracji luksusowych wnętrz. Należą one do niewielkiej grupy akcesorii, które dopasowują się do każdego stylu, zarówno rustykalnego jak i współczesnego. Do bardziej eleganckich wnętrz połącz rogi z polerowanymi elementami mosiężnymi. Natomiast jeśli chcesz nawiązać do wiejskiego charakteru, zastosuj inne rustykalne elementy jak surowe drewno, sznurek czy kute żelazo.

3.       Pojedyncze rogi i poroże lub ich luźna kolekcja są idealne do przyozdabiania kominków, ław i stołów. Są one na tyle interesującym obiektem, że mogą pomóc nawiązać konwersację przy wizycie mniej znanych gości.

4.       Jeden lub kilka rogów lub poroży zawieszonych na ścianie w łazience jest zabawnym, rustykalnym rozwiązaniem do wieszania ręczników. Można też taką kolekcję rogów zamontować w przedpokoju, gdzie będzie ona służyć jako rzeźba pełniąca dodatkową funkcję: wieszak na płaszcze, kapelusze i parasole.

5.       Poroże, powieszone na ścianie, czy luźno leżące na biurku, doskonale spełnia funkcję wieszaka na biżuterię. 6.       Mniejsze poroże lub cieńsze rogi da się wykorzystać do uchwytów mebli.


7.       Znalezione w lesie poroże można łatwo przemienić w imponujacy żyrandole,  lampki nocne i świeczniki. Takie przedmioty oświetleniowe  do wnętrz rustykalnych zwykle pozostawia się w naturalnej kolorystyce, natomiast te przeznaczone do wnętrz współczesnych są często malowane farbą o wysokim połysku. Aktualnie malowanie poroża na biało cieszy się dużą popularnością. Takie białe rzeźby następnie zawiesza się na kontrastującej  ścianie o ciemnym kolorze.8.       W Europie obecność poroża na ścianie nie jest niczym nowym, ale w bieżącej chwili najczęściej używa się tego elementu do dekoracji wnętrz w surowym stylu skandynawskim.
9.       W Stanach Zjednoczonych:
- rogi wołów (ang. steer horns) lub krów długorogich (ang. longhorns) są wizytówką aranżacji w stylu południowo-zachodnim (ang. Southwestern  style);

- poroże jelenia (ang. deer antler) jest najpopularniejszym rodzajem rogów używanych do wzbogacenia wszelkich stylów projektanckich na całym obszarze USA;

 


 

- poroże łosia (ang. moose lub elk) jest powszechnie stosowane do wystroju wnętrz w północnych stanach jak np. Alaska, Montana, Wisconsin, Maine.

 

 

 

10.   Użycie poroża do wystroju wnętrz jest dla tych, którzy lubią podejmować ryzyko, gotowi są na odważniejsze podejście do dekorowania oraz śmiałe wyrażanie swojej osobowiści i upodobań.Myślę, że urok poroży wynika z tęsknoty za przeszłością i nostalgią za autentycznością. Te niespodziewane odrodzenie mody na rogi wskazuje na powrót estetyki konserwatywnej. Współczesny konsument zmęczony jest minimalistycznymi liniami, beżową kolorystyką oraz gładkimi powierzchniami , które dotychczas dominowały w aranżacji wnętrz. Powrót do ozdób nie jest już w złym guście.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim  +Dziennik Związkowy
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?
 _________________________________________________________________________________


BONUS dla dociekliwych:


Gdzie rogi i poroża można nabyć? 
Jeśli mieszkasz w pobliżu terenów leśnych, gdzie są jelenie i łosie, możesz znaleźć tam poroże zrzucone przez zwierzynę w zimie lub wczesną wiosną. 
Mieszkańcy dużych miast, zwykle mogą nabyć prawdziwe poroże na pchlich targach lub w Internecie. 
Natomiast w sklepach meblowych oraz w sieci, można bezproblemowo zaopatrzyć się w ich ceramiczne, metalowe lub papierowe wersje.

No comments:

Post a Comment