Monday, October 20, 2014

“Otwarte Drzwi” w Chicago

Raz do roku, przez dwa dni października, w całym mieście w ramach „Otwarte Drzwi w Chicago” (Open House Chicago), zwykle zamknięte dla szerokiej publiczności budynki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. Ten coroczny festiwal celebrujący lokalną architekturę i projektowanie wnętrz, zorganizowany przez organizację +Chicago Architecture Foundation  , przyciąga rzesze ciekawskich, którzy są zainteresowanych historią, architekturą i fotografią oraz tych co szukają pomysłu i natchnienia do dekoracji i projektowania własnych wnętrz. Dla każdego, znajdzie się coś ciekawego. A mianowicie; dla tych co chcą zobaczyć niepowtarzalny widok ze szczytu drapacza chmur ulokowanego w centrum miasta; dla tych co szukają wstępu do zabytkowego budynku pozostającego w prywatnych rękach; dla innych, którzy chcą zobaczyć jak zaprojektowano zaplecze popularnej lokalnej winiarni; czy wreszcie dla tych co chcą się dowiedzieć jak wygląda drukowanie planów budowlanych w trzech wymiarach. W ciągu tych dwóch dni można zrealizować wiele marzeń. Każdy szanujący się projektant lub architekt planuje wziąć w tej „wizualnej uczcie” udział, ponieważ oprócz wyżej wymienionych powodów nie często zdarza się okazja, aby odwiedzić najsłynniejsze na świecie biura projektanckie, do których drzwi stoją szeroko otwarte.  Przy okazji, czy wspominałam, że dostęp do tych budynków jest całkowicie darmowy?

Autorka artykułu przy banerze identyfikującym budynek udostępniony do zwiedzania
w ramach festiwalu Open House Chicago (zdj. Aleksandra Wolak)

Piewsze „Otwarte Drzwi” na świecie zorganizowane były we Francji w 1984 roku. Ta koncepcja promowania architektury i dziedzictwa rozprzestrzeniła się szybko do innych miejsc w Europie, Ameryce Północnej i Australii. W naszym mieście festiwal ten odbywa się od 2011 roku, a więc w tym roku mieliśmy czwarty raz okazję odkrywać skarby architektoniczne i zobaczyć co się dzieje za drzwiami, które są rzadko otwierane dla publiczności. Każdego roku coraz więcej nowych rejonów miasta dołącza się do tej imprezy. W tym roku, aż 150 budynków było dla nas otwartych w dzielnicach takich jak: Bridgeport, Bronzeville, Downtown, Edgewater, Garfield Park, Gold Coast, Goose Island, Hyde Park, Lincoln Park, Near West Side, Pilsen, Prarie Avenue District, Pullman, Rogers Park, South Shore, Ukrainian Village i Uptown.


Do oglądania jest tak dużo i na tak rozległym obszarze, że nie sposób jest zobaczyć wszyskich budynków w ciągu 48 godzin.  Do takiego zwiedzania trzeba się przygotować i rozłożyć je ... na kilka lat. Najpierw należy wejść na stronę internetową organizacji Chicago Architectural Foundation i zobaczyć co jest dostępne do zwiedzania. Ta strona pozwala na zaplanowanie trasy według typu budowli (np. tylko sakralne) albo według dzielnicy (np. tylko w Bronzeville).Potem trzeba zdecydować się na kilka budynków, które trzeba koniecznie zobaczyć. (Generalnie większość budynków jest otwarta od 9-tej rano do 5-tej po południu w sobotę i niedzielę, ale ważne jest, aby sprawdzić czy na pewno. Niektóre miejsca można zobaczyć tylko w jeden dzień tego weekendu). Następnie należy znaleźć kilka dodatkowych budynków w okolicy, aby nie tracić czasu na przejazdy i parkowanie w odległych od siebie sektorach miasta. 


Strona internetowa ułatwiająca przygotowanie się do zwiedzania budynków w ramach Open House Chicago.

Po lewej przewodnik "Open House Chicago" z 2014 roku; po prawej z 2013 roku.

Przewodnik "Open House Chicago" z pomocnymi mapami i informacjami dotyczacymi festiwalu
Choć wszystkie budynki są udostępnione do zwiedzania za darmo, to jednak co roku jest kilka miejsc, na których zwiedzanie trzeba się zarejestrować długo przed samym festiwalem. Na przykład od zeszłego roku siedziba naszego Konsulatu Generalnego RP otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających turystów, ale trzeba było się wcześniej zapisać na stronie internetowej, bo liczba osób, które mogą wejść do środka jest ograniczona i już kilka tygodni przed festiwalem była zamknięta.  Warto też wiedzieć, że członkowie Chicago Architecture Foundation nie muszą stać w kolejkach, które często tworzą się przy najbardziej atrakcyjnych miejscach. Dodatkowo mają oni wstęp do zwiedzania miejsc zarezerwowanych tylko dla członków CAF.

Na stronie internetowej widocznie jest zaznaczone, że lista zwiedzających budynek
Konsulatu Generalnego RP jest już zamknięta.
Lista pomieszczeń otwartych tylko dla CAF members
"Emil Bach House" (1915 r.) przy ulicy Sheridan w dzielnicy Roger Park.
Kolejka oczekujących zwiedzanie domu zaprojektowanego przez architekta Franka Lloyda Wrighta (zdj. Anna Grochowska)
Chociaż dobrze znam Chicago i uczestniczę w „otwartych drzwiach” od samego początku, zawsze znajduję jakieś ciekawe miejsca do zwiedzania, których nie było okazji wcześniej zobaczyć.   Z początku zwiedzałam to co w centrum miasta nie było dla mnie na co dzień dostępne. W kolejnych latach udawałam się w dalsze rejony jak na przykład na południe naszej metropolii. Miałam wtedy okazje zwiedzić South Shore Cultural Center, gdzie nakręcono niektóre sceny do kultowego filmu „Blues Brothers”. W tym roku to historyczne miejsce nie otworzyło swoich drzwi dla turystów. Z powodu remontu w 2014,  nie była też dostępna widokowa część pierwszej oryginalnej wieży Sears Tower, którą udało mi się „zdobyć” w 2013 roku.

 Mapa miejsc udostępnionych do zwiedzania w ramach Open House Chicago 
(1) po lewej w 2013 roku; (2) po prawej w 2014 roku (zwróć uwagę, 
że nie wszystkie budynki powtarzają się co roku).

Główny korytarz w South Shore Cultural Center, Chicago (zdj. Anna Grochowska)

Pierwsza wieża Sears Tower, Chicago (zdj. Anna Grochowska). 
W tym roku zdecydowałam się na zwiedzanie Near West Side/West Town, aby wzbogacić moją wiedzę o dzielnicy, do której rzadziej zaglądałam. Na pierwszym miejscu, według moich zawodowych zainteresowań odwiedziłam studio drukujące w 3D modele budynków architektonicznych oraz biuro konserwacji zabytków +The Conservation Center . Potem zachwyciałam się wyrobami ze szkła „dmuchanymi” podczas prezentacji w „Igniate Glass Studio”. A nawet udało mi się zwiedzić nowocześnie zaprojektowane biuro i magazyny firmy +Threadless, która zajmuje się produkcją bawełnianych koszulek z napisami tworzonymi przez ulicznych artystów.

Mapa kilku dzielnic Chicago z oznakowanymi budynkami przeznaczonymi do zwiedzania
wydrukowana w przewodniku Open House Chicago w 2014 ( zdj. Anna Grochowska)
_______________________________________________________________


Modele architektoniczne wydrukowane w 3D dzięki nowej technologii
w biurze "Columbia Model & Exhibit Works" (zdj. Anna Grochowska) 
___________________________________________________________________

Biuro konserwacji zabytków "The Conservation Center"

___________________________________________________________________

"Igniate Glass Studio"______________________________________________________________

Lobby do biura i magazynu firmy "Threadless"
Dodatkowo należę do tych szczęśliwców, którym udało się podziwiać panoramę najbardziej prestiżowego odcinka ulicy Michigan z 25-tego piętra w +Warwick Allerton Hotel Chicago. Ten pierwszy raz dostepny dla publiczności hotel, znany najbardziej z napisu górującego ponad Magnificent Mile „Tip Top Tap”, nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnych do zwiedzania. Pomimo stania w wielogodzinnej kolejce wielu było odesłanych do domu z kwitkiem. Zbudowany w 1923 roku hotel Warwick Allerton rozsławił salon „Tip-Top-Tap”, który do 1961 roku gościł popularny program Dona McNeila „Breakfast Club”. Zwiedzając ten hotel wyszukiwałam ciekawostki architektoniczne i dekoracyjne, a niektóre utrwaliłam na zdjęciach.


Na 25-tym piętrze w hotelu Warwick Allerton


Jeśli dotychczas nie miałeś okazji wziąć udziału w Open House Chicago, polecam gorąco zarezerwować w kalendarzu czas już na przyszły rok. Zapewniam, że uczestnictwo w tym festiwalu będzie długo owocować inspiracjami na przyszłe projekty i stworzy niezapomniane wspomnienia. Pamiętaj tylko, aby ubrać wygodne buty i zabrać ze sobą aparat fotograficzny.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
+ANNALINE ID
https://annalineid.blogspot.com/

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

No comments:

Post a Comment