Monday, February 23, 2015

Meble wiklinowe czy rattanowe? Jaka jest różnica?

Czy kiedykolwiek myślałeś o użyciu mebli wiklinowych w swoim domu? Nie jesteś w tym osamotniony. Przeglądając różne magazyny i strony internetowe stwierdzam, że stosowanie mebli ogrodowych we wnętrzach jest jednym z bardziej popularnych trendów w dekorowaniu. I nie tylko meble te są umieszczane w przeszklonych gankach i werandach, ale również w salonach, sypialniach, kuchniach, jadalniach, a nawet w pokojach dziecięcych. Od łóżek poprzez, krzesła, stoły, tace, kosze i inne drobne akcesoria wyplatane meble o naturalnej kolorystyce są modne, ponieważ doskonale dopasowują się zarówno do tradycyjnego wystroju wnętrz jak i do pomieszczeń o bardziej swobodnej atmosferze. Takie plecionki z naturalnych materiałów jak rattan czy wiklina mają wielu zwolenników, gdyż pozwalają na urządzenie wnętrz w popularnym dzisiaj stylu ekologicznym. Aby jednak ułatwić wybór przy zakupach, poznajmy  podstawowe nazewnictwo:

Wiele osób (w tym nawet sprzedawcy mebli) sądzą, że meble wyplatane zwane plecionkami (ang. wicker furniture) to to samo co meble wiklinowe (ang. willow furniture) i meble rattanowe (ang. rattan furniture). W rezultacie, terminy te są często używane zamiennie. W rzeczywistości meble plecione, wiklinowe i rattanowe należą do tej samej kategorii mebli, ale istnieje między nimi znacza różnica.


Nazwa  „meble plecione” odnosi się do plecionkarstwa, starożytnej techniki produkcji mebli wyplatanych z różnych materiałów. A zatem plecionki mogą być wykonane z wikliny, ale też z rattanu, bambusa, słomy, trzciny, trawy morskiej, kory drzewnej, hiacynta wodnego, a nawet materiałów syntetycznych, znanych pod ogólną nazwą technorattan.



 




Nazwa „meble wiklinowe” odnosi się do materiału, z którego zostały one wykonane, czyli z wikliny, tzn. z młodych pędów kliku krzewiastych gatunków wierzby. W Polsce, ze względu na dostępność materiału, wiklina jest najbardziej popularnym surowcem do produkcji mebli plecionych.  Często jednak słyszę, że „meble wiklinowe” są tłumaczone po polsku na wicker furniture. Jest to jednak mylące, „wiklinę” powinno się tłumaczyć  na słowo willow, co oznacza wierzbę, przeto meble z wikliny tłumaczymy na willow furniture.









Za najlepszy naturalny materiał do wyplatania mebli uważany jest rattan, który jest surowcem uzyskiwanym z łodygi pnącej się jak winorośl palmy, zwanej Rotang. Rattan jest uważany za jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów drewnianych, ponieważ jego słoje rosną pionowo w przeciwieństwie do koncentrycznych pierścieni u większości gatunków drzew. W odróżnieniu od pustej łodygi bambusa drewno to jest pełne i trudne do złamania.  W konsekwencji, rattan można na mokro łatwo wyginać do pożądanego kształtu, który po wysuszeniu zachowany jest na stałe. Meble ratanowe charakteryzują się większą wytrzymałością niż meble wykonane z innych materiałów naturalnych (jak np. wiklina, bambus czy hiacynt wodny). Są one dostępne w szerokiej gamie naturalnych kolorów, ale jeśli będą narażone na stałe działanie promieni słonecznych mogą wyblaknąć. Z tego względu polecane są jedynie do wnętrz. Za to malowane wersje mebli rattanowych doskonale sprawdzają się również na zewnątrz.  Ze względu na dostępność materiału, w USA najbardziej dostępnym surowcem był i jest rattan sprowadzany z Filipin. (w Karolinie Północnej do dzisiaj znajduje się jedno z największych światowych centrum produkcji mebli rattanowych). 







Cane furniture, często tłumaczymy w języku polskim na „meble z trzciny”, co jest również błędem. Cane to kora palmy zwanej Rotang. A zatem jest to zewnętrzna warstwa rattanu uformowana  w pasy, z których wykonuje się siedzenia i oparcia do plecionych mebli, lub które dla ozdoby obwijane są wokół ram mebli wykonanych z taniego litego drewna. Cane jest materiałem o małej porowatości, a więc jest odporny na plamy i zabrudzenia. 







Krótka historia: Wyplatane meble znane były już w starożytnym Egipcie, Persji i Rzymie. Już w Średniowieczu ta technika „tkania” mebli znana była w całej Europie. W XVI i XVII wieku plecionki z drzewa wierzbowego stały się dość powszechne. Ale rozkwit „budowania” takich mebli przypada na XVIII i XIX wiek, kiedy to handlowcy zaczęli sprowadzać statkami z Azji południowo-wschodniej bardziej solidne drzewo rattanowe. W epoce wiktoriańskiej meble z rattanu zdobyły ogromną popularność zarówno w Europie, Anglii jak i Ameryce Północnej. Były one używane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, ponieważ uważano, że są one bardziej higieniczne od mebli tapicerowanych. Dodatkowo były one niedrogie i odporne na trudne warunki pogodowe. Duży wpływ na estetykę dzisiejszych plecionych mebli miał ruch „Arts and Crafts” utworzony pod koniec XIX wieku. W Stanach Zjednoczonym pierwszy zainteresował się produkcją mebli z rattanu Cyrus Wakefiled. Założył on firmę Heywood-Wakefield w 1850, która dominowała na tym rynku do połowy XX wieku.





Lubię meble rattanowe, ponieważ kojarzą mi się z naturą, atmosferą ogrodowo-wypoczynkową, sezonem letnim, nadbrzeżnymi wakacyjnymi domami lub stylem kolonialnym. Takie wyplatane meble dzięki swej ażurowej konstrukcji nie tylko same w sobie są lekkie i łatwe do transportu, ale nadają całemu wnętrzu wrażenie lekkości i przestrzenności. Nawet duża sofa z rattanu umieszczona w salonie nie będzie wydawać się masywnym meblem. Stąd nic dziwnego, że coraz więcej moich klientów jest chętnych na zastąpienie tradycyjnych drewnianych i tapicerowanych mebli salonowych plecionkami. Nie polecam jednak zastepować nimi wszystkich mebli, a tylko pojedyncze egzemplarze. Uważam, że doskonale sprawdzają się jako akcent dekoracyjny. Sama w swoim salonie mam stolik rattanowy, a w biurze dwa wygodne wiklinowe fotele służące do czytania. Subtelny wygląd tych ażurowych przedmiotów, ich naturalną kolorystyką i fakturę można uzupełnić poprzez zastosowanie różnobarwnych poduszek, dostosowujących je do wnętrz w rozmaitych stylach.







 


Warto też zaznaczyć, że meble plecione z naturalnych materiałów są stosunkowo niedrogie, znacznie tańsze od tych wykonanych z litego drewna lub tworzyw sztucznych. Dodatkowo naturalny materiał, z którego są wykonane, doskonale uzupełnia wnętrza projektowane tak, aby nie naruszyć równowagi ekologicznej. Jeśli więc jesteś zainteresowany umeblowaniem przyjaznym dla ochrony środowiska lub po prostu zmęczony swoimi starymi meblami i nie masz pomysłu jak przemeblować mieszkanie, zalecam rozważenie nabycia mebli wiklinowych lub rattanowych.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
Annaline's website
Annaline on Facebook

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, gdzie są umieszczane linki do kolejnych tekstów.

Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?



 Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.

Bonus dla dociekliwych:

1. Warto wiedzieć, że w Stanach Zjednczonych również błędnie używa się zamiennie pojęcia rattan furniture i wicker furniture. Podobnie jak w polskim języku słowo rattan odnosi się do gatunku drzewa, z którego meble zostały wyplecione. Natomiast słowo wicker, nie oznacza żadnego konkretnego materiału, ale sam proces wyplatania, a zatem wicker furniture tłumaczyny na „meble wyplatane”.

2. Rattan jest tak mocny, że na świecie budowane są z tego drewna mosty dla potrzeb lokalnej komunikacji.

3. Gąbczasta struktura rattanowego drewna zainteresowała włoskich naukowców, którzy  opracowali proces wytwarzania z niego sztucznych kości do przeszczepów .

4. Najlepszej jakości drewno rattanowe uzyskiwane jest z rattanu miodowego (ang. honey rattan) z Południowej Azji.

5. Stare meble z rattanu osiągnąć mogą bardzo wysokie ceny, zwłaszcza antyczne meble z epoki wiktoriańskiej i meble, które były wykonane na Filipinach i Hawajach w latach 1940-50.

6. W epoce wiktoriańskiej często malowano rattanowe meble, aby przypominały drewno bambusowe, które cechuje się charakterystycznymi pierścieniami. Technika ta jest zwana „faux bambus”.

7.  Polska jest bardzo ważnym ośrodkiem wyplatania mebli wiklinowych, które na masową skalę eksporuje się do Europy Zachodniej.












2 comments:

  1. Indywidualnie wymierzone stelaże do łóżka znalazłem w Janpol i polecam każdemu.

    ReplyDelete
  2. My friend bought new furniture from Ikea. Soferia is one of the best furniture store! Check out!

    ReplyDelete