Wednesday, April 22, 2015

Pomysł na wnętrza w stylu krajów Dalekiego Wschodu

Większość z nas jest pogrążona w szybkim tempie miejskiego stylu życia. Staramy więc uporządkować sobie je tak, aby je uprościć i uspokoić. Jednym ze sposobów na takie wyciszenie jest urządzenie otaczającej nas przestrzeni mieszkalnej tak, aby wracając do domu po całodziennej pogoni i pośpiechu, znaleźć atmosferę wyciszenia i odpoczynku, na który zasłużyliśmy. Ten cel, pozwala osiągnąć wystrój wnętrz w stylu krajów Dalekiego Wschodu zwany orientalnym lub Chinoiserie.



Warto przypomnieć, że Chinoiserie (dosł. „chińszczyzna”) to styl w sztuce, architekturze i wzornictwie polegający na nawiązywaniu do kultur krajów Dalekiego Wschodu, a przede wszystkim chińskiej i japońskiej. Charakteryzuje się zapożyczaniem orientalnych motywów oraz materiałów jak np. porcelana i bambus. Styl ten pojawił się we Francji w XVII wieku i szybko opanował Europę, stanowiąc jeden z elementów rokoko. W ostatnich latach w związku z integracją Chin ze światową gospodarką moda na Chinoiserie odżywa, ale obecnie dotyczy głównie mebli i wystroju wnętrz. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją znaczne różnice w dekorowaniu wnętrz w zależności od kraju, z którego chcemy zaczerpnąć inspiracje. Szczególnie popularne dzisiaj style japoński i chiński charakteryzują się wieloma oddmiennymi cechami  i dlatego poniżej omówię te podstawowe elementy i wskazówki do dekorowania.

 Po lewej: obraz olejny Albert von Keller "Chopin" z 1873 roku przedstawiający chiński parawan;
Po prawej: CHiński Pawilion Sanssouci w Poczdamie.

 Po lewej: Pagoda Sir Williama Chambers w Ogrodzie Królewskim w Londynie. 
Po prawej: Chińska wioska Katarzyny Wielkiej w Carskim Siele.

• Kolory
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech dekorowania w stylu orientalnym jest zastosowanie dramatycznych kolorów. W chińskich wnętrzach, dominującym kolorem ścian jest jaskrawy czerwony, ponieważ symbolizuje on szczęście. W odróżnieniu styl japoński preferuje naturalne odcienie brązu i szarości, a kolor czerwony używany jest tylko jako dodatek. Również większość kultur wschodnio-azjatyckich używa złotego koloru do malowania ozdobnych listew ściennych, natomiast w japońskich wnętrzach służy do tego czerń.

 


 

• Faktura i natura
 W orientalnych wnętrzach drewno powinno być wypolerowane do lustrzanego połysku. W japońskich wnętrzach do wystroju głównie używany jest papier, bambus oraz naturalne kamienie. Roślinność to kolejny element, który zapewnia wyjątkową fakturę i artystyczny wyraz wnętrz azjatyckich. We wnętrzach chiński doniczkowe bambusy są najbardziej popularnym elementem dekoracyjnym. Natomiast w japańskim stylu są to drzewka bonsai . Woda to bardzo ważny element wystroju wschodnio-azjatyckich wnętrz. Delikatne dźwięki spadającej wody w mini-wodospadach lub spokojna woda wewnętrznych baseników z rybami są ich nierozłącznym elementem.

                                                                            Kompozycja bambusowa                  

Drzewko bonsai                                    
          


• Umeblowanie
Ponieważ przestrzeń mieszkalna w Azji jest ograniczona, zastosowane w nich umeblowanie musi spełniać więcej niż jedną funkcję. Tak na przykład futon służy zarówno do siedzenia w ciągu dnia jak i do spania w nocy. Drewniany kufer z wieloma szufladami zapewnia miejsca do przechowywania mniejszych przedmiotów oraz służy jako blat stołu. W chińskich salonach meble zazwyczaj eksponuje się parami i rozmieszcza je symetrycznie. Są one zwykle wykończone czarnym lub czerwonym błyszczącym lakierem. W Japonii natomiast ze względu na to, że Japończycy tradycyjnie siedzą na podłodze, praktycznie brak umeblowania. Jeśli jednak pojawiają się pojedyncze egzemplarze są one umieszczone asymetrycznie w stosunku do innych elementów w przestrzeni.




Przykład symetrycznego umeblowania wnętrz chińskich (po lewej) 
oraz asymetrycznego umeblowania wnętrz japońskich (po prawej)

• Dywany
We wnętrzach azjatyckich dywany są podstawowym elementem dekoracyjnym. W japońskich domach będą dominowały minimalistyczne maty tatami ze słomy o neutralnej kolorystyce, natomiast  w chińskich mieszkaniach preferowane są wielokolorowe i wzorzyste dywan z owczej wełny.


Wełniane dywany w stylu chińskim (po lewej) i japońskie maty tatami (po prawej).

• Okna
Aranżacje okienne służą do zbalansowania całego wystroju wnętrz orientalnych. Generalnie, jeśli elementy dekoracyjne i użyte w pomieszczeniu wzornictwo (meble, dywany, wykończenia ścian, dodatki) są dość skomplikowane, wystrój okien jest prosty. Jednakże jeśli w pokoju dominuje minimalistyczne wzornictwo i kolory neutralne, wtedy okna przystrajane są bardziej kolorowymi lub wzorzystymi tkaninami lub roletami. Z reguły w japońskich domach dominują drewniane żaluzje lub bambusowe rolety natomiast w chińskich wnętrzach do aranżacji okiennych stosuje się tkaniny i są one często ozdobione frędzlami.

 


Shoji screen czyli przesuwana osłona
W tradycyjnej japońskiej architekturze Shoji screen to poprostu przesuwane wewnętrzne ścianki, drzwi  lub okna. Zbudowane są one z półprzezroczystego papieru rozpostartego na ramie z malowanego na czarno drewna lub bambusa. Te suwane ścianki są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ oszczędzają powierzchnię, która byłoby wymagana przy zastosowaniu standardowych drzwi i okien wahadłowych.



Przykłady przesuwanych ścianek Shoji 

• Akcesoria
Piękno orientalnego stylu można z łatwością odnaleźć w akcesoriach. Wykonane z naturalnych materiałów są one najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie elementów stylu krajów Dalekiego Wschodu do wnętrz. Do takich dodatków zaliczamy między innymi: biało-niebieską porcelanę, papierowe lampiony, wachlarze i parasolki, jedwabne materiały i kimona, figurki Buddy, akcenty dekoracyjne z małpami, smokami, tygrysami, rybami i ptakami oraz lakierowane pudełka. Japońskie zestwy ceramiczne do herbaty, miniaturowe ogrody, kwitnące orchidee i obrazy o tematyce orientalnej to inne popularne elementy wystroju wnętrz orientalnych.




 
Przykłady orientalnych akcesoriów i lamp.

 

Przykłady tapet i tkanin o motywach orintalnych

Zachęcam do projektowania wnętrz zainspirowanych klasycznymi i ponadczasowymi stylami Dalekiego Wschodu. Style te można łatwo dopasować  zarówno do współczesnych jak i tradycyjnych wnętrz. Przy projektowaniu należy jednak oprzeć się pokusie połączenia zbyt wielu orientalnych elementów w jednym pomieszczeniu. Wystrój taki głównie powinien dotyczyć  proporcji mebli, ich estetycznej prostoty oraz doskonałego wykończenia. Dodatkowo trzeba koncentrować się na naturze i kolorystyce, która wpływa na nasze emocje, na wrażenie ładu i harmonii. A zatem prostota i spokój są kluczowe do uzyskania efektu autentycznego wnętrza w stylu Dalekiego Wschodu.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?



Bonus:

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Chinoiserie:



Nie po to chcę jechać do Chin,
by widzieć piękne świątynie,
wieżę jakąś Ming czy Tsin,
lub pejzaż w Kao-linie.

Przecież
póki mam twarz białą z różowym,
bez kurzych łapek na skroni,
marzyć o tym lub owym
nikt mi nie wzbroni.

Otóż:
Chcę jechać do chińskiej miłości,
chcę jechać do chińskiej wiśni,
najłatwiej tam i najprościej
sen chiński mi się wyśni.

Może
jakiś szumiący dostojnik
nieznany, żółty i ciemny,
w ramionach jedwabiem strojnych
nauczy mnie chińskich tajemnic?

Jakich?
Tajemnic laki, herbaty,
płaskich jak liść kapeluszy,
pagód i smoków rogatych,
i mojej własnej duszy.


(Różowa magja, 1924)

5 comments:

  1. Bardzo podobają mi się wnętrza zaaranżowane w dalekowschodnim stylu. Ostatnio postanowiłam odświeżyć moją sypialnię i wprowadzić do niej nieco orientu :). Zdecydowałam się m.in. ustawić w centrum niskie, duże łóżko z materacem prozdrowotnym, który zakupiłam na https://senpo.pl/producer/hilding/. Oprócz tego dodałam nieco akcesoriów i mebli wykonanych w stylu chińskim. Obecnie zastanawiam się nad udekorowaniem okien.

    ReplyDelete
  2. No i jakie świetne inspiracje. Warto przeglądać takie strony, jak ta czy ta https://blog.abrys.net . Wówczas człowiek wie, jakie są trendy w tym kierunku. Możecie się dowiedzieć w jakim stylu możecie wykończyć swoje poszczególne pomieszczenia etc. Takie wskazówki na pewno się każdemu przydadzą.

    ReplyDelete

  3. Przede wszystkim warto tutaj zaznaczyć, że dzisiaj mamy takie nietuzinkowe artykuły wykończeniowe, które potrafią wydobyć niebywałe piękno z wnętrz. Tutaj https://www.vintagewall.pl/plytki-ceglane-na-sciane można wyróżnić właśnie takie płytki ceglane.

    ReplyDelete
  4. Przez jakiś czas mieszkałem w Japonii. Tamtejszy wystrój wnętrz bardzo mi się podoba. Chciałbym przenieść go do swojego mieszkania.
    https://smartkidsplanet.pl/

    ReplyDelete
  5. Często się zdarza, że mamy ochotę zaaranżować wnętrza w oryginalny sposób. Dotyczy to szczególnie osób inspirujących się sztuką innych państw oraz rejonów. Gdy są problemy z dokładnym odwzorowaniem na przykład wschodniego stylu to należy zwrócić się do fachowców https://projektowanie-wnetrz-online.pl/ . Architekci błyskawicznie podejmą decyzję i zaplanują swoje działania związane z urządzeniem lokum.

    ReplyDelete