Wednesday, April 15, 2015

Wiosenne inspiracje dla domu (dekoratorskie trendy w 2015 roku)

Nadeszła wiosna, z nią cieplejsza pogoda i potrzeba odświeżenia wyglądu naszych domów, mieszkań, balkonów i ogrodów. Przeto zabieramy się za wiosenne remonty lub porządki, aby przygotować się na wizyty naszych przyjaciół i bliskich w kolejnym ciepłym sezonie.  Dla tych którzy, szukają inspiracji do dekoracji wnętrz poniżej podaję kilka najgorętszych trendów tego roku.


EKOLOGIA:

1. Ochrona środowiska: Bycie „zielonym” ,a zatem zwolennikiem produktów ekologicznych to trend, który z roku na rok jest silniejszy.  Z tego względu ekologiczne farby ścienne, recyklingowane meble czy podłogi z materiałów odnawialnych (jak korek czy bambus) są coraz bardziej cenione.

  
Trendy ekologiczne: zielone farby, recyklingowane meble i podłoga z korka

2. Wyplatane meble: Meble z wikliny czy rattanu nie tylko są popularne w naszych ogrodach, ale coraz częście używane są we wnętrzach. Takie plecionki z naturalnych materiałów mają wielu zwolenników, gdyż pozwalają na urządzenie wnętrz w popularnym stylu ekologicznym.

Rattanowe fotele w salonie.
3. Naturalne włókna: Popularny trend tej wiosny to również naturalne tekstylia. W następstwie tego, jeśli kupujemy dywany to tylko te ze 100% wełny lub mniej kosztowne z juty, sizalu lub traw morskich. Jeśli myślimy o zasłonach lub tkaninach tapicerskich warto mieć na uwadze te z lnu, pokrzywy lub konopii.

Sizalowy dywan.
KOLORY:

1. Kolor roku: Jeśli szukasz uniwersalnego koloru do swoich wnętrz weź pod uwagę Kolor Roku 2015 jakim jest Pantone Marsala (barwa czerwonego wina o tej samej nazwie). Nie bój się go użyć, uważaj tylko na ilość i rozmiary ścian, które pokryjesz tym kolorem. Dla mniej odważnych lub tych, którzy z różnych powodów nie mogą zmienić kolorów ścian polecam uwzględnić meble, zasłony czy inne dodatki w tym kolorze.

Kolor roku 2015
2 Pastele: Zabawne i świeże pastelowo-cukierkowe wnętrza są znowu w modzie! Różowe i fioletowe pastele najlepiej nadają się do wnętrz klasycznych o kobiecym stylu. Pastelowe błękity i zielenie pasują do wnętrz w stylu Vintage lub w stylu rustykalnych staro-angielskich dworków . Pastelowy żółty zdecydowanie jest najodważniejszym z tej gamy kolorów i doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz w stylu Skandynawskim. Ten papuzi kolor bezproblemowo dopasowuje się do innych pasteli, więc jeśli masz eklektyczny gust i chcesz użyć wszystkie cztery pastele, żółty powinien być dominującą barwą, a resztę kolorów powinno zastosować się jako dodatki.


3. Mieszanie kolorów: Malowanie ścian neutralnymi kolorami nie jest dla wszystkich. Na szczęście mieszanie śmiałych i jaskrawych barw z neutralnymi jest kolejnym trendem, który się nasila. Popularne gamy kolorów tej wiosny to neutralne szarości i odważne żółcie jak i ciemno-granatowe czy fiolety zestwione z bielą.

Neutralne szarości i odważne żółcie.

Granaty i biele.

Fiolety i biele.

4. Ombre (przenikanie): Inny nowy sposób na mieszanie i tworzenie kontrastów jest stopniowe przenikanie jednego tonu koloru w drugi. Na przykłąd ciemno różowy do jasno różowego. Jeśli używamy taką technikę malowania ścian, aby nie przesadzić, należy utrzymać resztę wyposażenia wnętrza w spokojnych bielach, beżach lub kremach.


STYL:

1. Metaliki: Metalowe akcenty są idealne do tworzenia kontrastów, szczególnie jeśli Twój pokój jest ogólnie dość neutralny w kolorze. Łatwy sposobem na dodanie metalicznych detali jest wprowadzenie do wnętrza takich elementów dekoracyjnych jak lustro w metalowej oprawie, lub zdjęcia w metalowych ramkach. W tym sezonie złote dodatki, które przez wiele lat nie cieszyły się popularnością, wróciły do łask.

Przykłady metalicznych materiałów wykończeniowych.
2. Gingamy: Są to tkaniny o wzorze z krzyżujących się pod kątem prostym pasków w dwóch odcieniach zwykle tego samego koloru, tworzących kwadraty na białym tle. Te kraciaste tkaniny w latach 60-tych królowały w naszych kuchniach, a w latach 80-tych na obrusach piknikowych. Dzisiaj wzory te cieszą się ponownie uznaniem zarówno wśród projektantów mody jak i projektantów wnętrz.
3. Styl Vintage: Cechą charakterystyczną tego stylu jest łączenie przeciwieństw co zwykle osiąga się na trzy sposoby: stylizowanie nowych rzeczy na wzór poprzednich epok, wprowadzanie starych, stylowych mebli do nowoczesnych wnętrz lub wprowadzanie nowoczesnych elementów do wnętrz o tradycyjnych stylach.Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

No comments:

Post a Comment