Wednesday, April 22, 2015

Rosnąca popularność cienkiej porcelanowej płytki TPT

Rok temu specjaliści z branży płytek szukali odpowiedniej nazwy dla nowego typu ultra-cienkich, wielkoformatowych porcelanowych płytek. Dzisiaj znamy je pod nazwą Thin Porcelain Tile (w skrócie TPT), co tłumaczymy na „cienkie płyty porcelanowe”. Z powodu unikalnego formatu i właściwości mechanicznych popularność tego produktu rośnie, więc warto przyjrzeć się temu bliżej i zastanowić, czy należy użyć TPT przy kolejnym remoncie.Płytki TPT, znane też jako „cienkie płytki” czy „cienkie panele płytowe” (nazwy używane zanim zaakceptowano oficjalną definicję), charakteryzują się bardzo niewielką grubością, a mianowicie od 3 do 12 mm przy wielkich formatach osiągających wymiary nawet do 5 stóp szerokości i 10 stóp długości (60” x 120”). Ponieważ są one nowym produktem, nie istnieją obecnie standardy w USA, które regulują ich produkcje lub montaż. Zalecane jest jednak, aby płytki o grubości 3mm stosować jedynie w meblarstwie. Według producentów płytki o grubości 6mm nadają się na okładziny ścian i posadzek. Natomiast te o grubości 12mm doskonale sprawdzają się jako blaty.
Kiedy w 2010 roku pierwsze płytki TPT pojawiły się w Stanach Zjednoczonych były one dostępne jedynie w ograniczonej gamie kolorów naturalnych. Dzisiaj, a więc zaledwie pięć lat później, ich dostępność i wygląd uległy drastycznym zmianom. Można je nabyć w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Do matowych wykończeń TPT dołączyły polerowane wersje, a ich gama kolorystyczna została poszerzona.  Dodatkowo, nowe technologie umożliwiają umieszczanie na nich wszelakich wzorów graficznych i fotografii, co pozwala stworzyć zupełnie unikalne i niepowtarzalne efekty.

 Ze względu na lekkość i cienkość płytek TPT, projektanci wnętrz zamiast marmurów i granitów coraz częściej wybierają je do swoich projektów do instalacji na ścianach i kolumnach. Ponadto decydują się na ich wybór przy projektowaniu kuchennych blatów, gdyż nierzadko umożliwiają one bezspoinowe instalacje.  Większość płytek TPT można stosować jedynie we wnętrzach, jednak znane są już na rynku produkty, które zostały zatwierdzone to montażu na zewnątrz. Płytki te znajdują zastosowanie zarówno w pomieszczeniach  komercyjnych jak i mieszkalnych. W konsekwencji są idelanym materiałem do użycia w projektach takich jak uniwersytety, szkoły, hotele,  szpitale, restauracje, kawiarnie, baseny, łazienki, kuchnie, jachty oraz do budowy kominków, fontann, ławek i schodów.

Zalety płytek TPT:

1.  Ochrona Środowiska:   Płytki TPT to produkt w 100% naturalny, bez zawartości LZO tj. Lotnych Związków Organicznych (ang. VOC) . Sprzyjają one ochronie środowiska, ponieważ do ich produkcji zużywa się nawet do 70% mniej materiału niż w przypadku standardowych płytek porcelanowych. Ponadto są one uznawane jako zielony produkt, ponieważ przy produkcji tych „cienkich płytek porcelanowych” wykorzystuje się znacznie mniej energii, a przy ich trasporcie znacznie mniej benzyny, niż przy standardowych płytkach. Co więcej jest to produkt nadający się do recyklingu.

2. Lekkość i unikalnie duży format:  Z natury lekkie płytki TPT o dużych formatach mogą z łatwością być instalowane na ścianach, co w przeszłości przy płytkach o standardowych grubościach, sprawiało dość poważne problemy.

3. Szybkość i Niższy Koszt InstalacjiZ uwagi na duży format, płytki TPT o wiele szybciej są montowane, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas na ich instalacji.

4. Podatność na Zginanie: Płytki TPT (te ogrubości 3 i 6 mm) są podatne na zginanie, stąd ułatwiona jest ich instalacja na ścianach wybudowanych na planie łuku (zakrzywionych).

5.  Możliwość Instalacji na Istniejących Powierzchniach: Płytki TPT zyskują akceptację zwłaszcza przy przebudowach i remontach, ponieważ można je instalować na istniejące i wykończone poprzednio powierzchnie (jeśli są one idealnie gładki i wypoziomowane). A zatem można  nimi pokrywać istniejące już cermiczne płytki zarówno ścienne jak i podłogowe, co pozwala uniknąć kosztów związanych z usunięciem tych materiałów i dodatkowo zaoszczędza czas trwania całego remontu.

6. Właściwości Mechaniczne: Płytki TPT są łatwe do utrzymania w czystości, są ognioodporne, wodoodporne i odporne na zarysowania.

7. Brak Potrzeby Uszczelniania: W przeciwieństwie do marmurów i granitów, płytki TPT nie wymagają uszczelniania.

8. Łatwość obróbki: Cięcie płytek TPT jest proste, nawet przy uzyciu tradycjonalnych urządzeń.
Cieńkie porcelanowe płytki są obecne na amerykańskim rynku dopiero od kilku lat, ale ich stosowanie na ściany i podłogi staje się szlagierem. Jeśli jednak sądzisz, że cieńsza płytka oznacza, że jest bardziej krucha, to jesteś w błędzie. Posiada te same zalety co regularna płytka porcelanowa, jest lekka i elastyczna. A zatem jest to obecnie jeden z najbardziej uniwersalnych produktów na rynku. Cena tego produktu jest jednak dość wysoka, a także do ich instalacji wymagani są wykwalifikowani pracownicy.  


Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

2 comments:

  1. Replies
    1. Dziękuje za poprawkę! Przyznam się, że po ponad 20 latach mieszkania za granicą Polski (i małym kontaktem ze słowem pisanym w języku Polskim) jest mi coraz trudniej pisać bezbłędnie.

      Delete