Monday, April 6, 2015

Frank Lloyd Write i styl preriowy

Na przełomie XIX i XX wieku, grupa amerykańskich projektantów i architektów ze Środkowego Zachodu postanowiła połączyć się, tworząc tzw. Prairie School (tł. Szkoła Preriowa). Członkowie tej grupy  mieli zupełnie nowe podejście do projektowania domu mieszkalnego, niż reszta współczesnych im architektów, postanowili rozwinąć nowy styl architektoniczny, później nazwany stylem preriowym (ang. prerie style).  Najbardziej znanym architektem tej szkoły jest Frank Lloyd Wright (FLW). W związku  tym, że swoją sławę najpierw zdobywał na terenie Chicago, gdzie rozpoczynał swoją karierę oraz dlatego, że 9 kwietnia obchodzimy 56-tą rocznicę jego śmierci wydaje mi się uzasadnione, aby przyjrzeć się temu oryginalnemu stylowi i jego głównemu twórcy bliżej.  


Frank Lloyd Wright uznany jest przez Amerykańskie Zrzeszenie Architektów za najważniejszego projektanta XX wieku. Ten amerykański modernistyczny architekt i projektant wnętrz czerpał natchnienie z natury i do swych prac wykorzystywał naturalne materiały budowlane. Choć jego projekty stały się inspiracją dla rozwoju stylu międzynarodowego i modernizmu, nie identyfikował się z nimi i nie podzielał fascynacji funkcjonalistyczną sztuką architektoniczną. Można powiedzieć, że był prekursorem architektury organicznej, czyli wkomponowanej i zespolonej z naturą, czego najlepszym przykładem jest dom „Fallingwater” wybudowany w 1935 roku, który został okrzyknięty "najlepszym osiągnięciem architektury amerykańskiej”. Przy prostocie bryły i dużej funkcjonalności planu jego budowle charakteryzowała ornamentyka. Wright odegrał też ważną rolę w tworzeniu koncepcji „planu otwartego” we wnętrzach.


 

Projektowane przez F.L. Wrighta domy w stylu preriowym miały być echem rozległych środkowo-zachodnich terenów preriowych, (a zatem krajobrazów wokół Chicago, gdzie pracował), z naciskiem na linie horyzontalne i niskie wtopione w przyrodę dachy. Domy te składały się zazwyczaj ze skrzydeł, które flankowały centralną przestrzeń skoncentrowaną przy kominku, z wykorzystaniem otwartych przestrzeni i dużych, wysokich okien. Domy w stylu preriowym są przykładem minimalistycznego wystroju, który podkreśla wykorzystanie naturalnych materiałów i form geometrycznych. Większość domów preriowych zaprojektowanych przez FLW znajduje się na terenie Illinois i Wiscounsin. Natomiast najbardziej z nich znane to Robie House, Willits House, Coonley House czy Martin House.

Coonely House
Martin House
Robie House
Willits House
Jeśli chodzi o wystrój wnętrz domów preriowych to styl ten charakteryzuje się następującymi cechami:

1. Okna są często umieszczane jedno obok drugiego w rzędzie, tworząc wygląd szklanej ściany. W oknach umieszczane są geometryczne witraże o wzorach na bazie lokalnych roślin; witraże te mają zapewnić wystarczającą ilość światła, przy eliminacji firanek czy zasłon;


2.  Duże przewieszone płaskie dachy o długich horyzontalnych liniach dostarczają cienia nad obszernymi oknami.


3. Preferowane jest proste i ciemnobarwione drewno, najczęściej dębowe, szkło oraz inne naturalne materiały o najlepszej jakości , starając się osiągnąć luksus poprzez organiczny sposób życia. Kolory, które harmonizują dobrze z tymi materiałami to kolory ziemi takie jak ciemnoszary, terrakota, zielenie, jasnożółty oraz kolory kremowe. Natomiast tapicerka jest z bogatych i naturalnych tkanin jednokolorowych.


4. Plan wnętrz jest otwarty (jadalnie, czy salon nie są już oddzielane od siebie ścianami). Przestrzeń przepływa z jednego „pomieszczenia” do następnego, jedynie na suficie określane są ich granice. Domy preriowe są zazwyczaj skoncentrowane na salonie i jadalni.


5. We wnętrzu dominuje centralny, masywny kominek/palenisko;


6. Preferowane są wbudowane meble, siedzenia, ławy, szafy, półki i szuflady;7. Dla uniknięcia bałaganu i wiktoriańskiego eklektyzmu, przenośne umeblowanie jest minimalne. Aby pozostać spójnym z filozofia całego stylu, wybór mebli miał odzwierciedlać horyzontalne linie i niskie sufity. A zatem długie i niskie ławy czy stoliki oraz geometryczne drewniane formy są właściwym wyborem do tych wnętrz. 


8.  F.L. Wright był zainspirowany podróżami do Japonii i geometryczną prostotą tamtejszego stylu, stąd w stylu preriowym można z łatwością doszukać się akcentów z kraju kwitnącej wiśni, jak np. przesuwane drzwi, niskie futony czy podłogowe maty tatami.

9. Płytki ceramiczne w stylu preriowym posiadają wzory geometryczne lub lokalne motywy roślinne.10.  Styl tekstyliów, projektowanych przez FLW dla domów preriowych,  takich jak dywany czy materiały tapicerskie, został również uproszczony i dodatkowo charakteryzował się wpływami architektury Majów.
Dywan zaprojektowany przez F.L. Wrighta do Robie House.

Styl preriowy i ideologia Franka Lloyda Write koncentrują się na pełnej integracji lokacji budynku, z jego strukturą zewnętrzną i wewnętrzą, umeblowaniem, ozdobami architektonicznymi, oświetleniem oraz wszystkimi innymi elementami na stałe w nim zamontowanymi. Stąd nic dziwnego, że styl ten w dzisiejszych czasach, które zwracają szczególna uwagę na ochronę środowiska i promocję materiałów naturalnych, w dalszym ciągu się rozwija i ma wpływ na projektowanie współczesnych domów. FLW zaprojektował setki domów w całym kraju i jeśli chcesz być posiadaczem jednego z nich, przygotuj się na zaciągnięcie wysokiego kredytu hipotetycznego, ponieważ mają one wielu zwolenników chętnych do ich nabycia. Jeśli jednak wolisz skorzystać z tańszej opcji, to skorzystaj z usług wielu biur architektonicznych, które ciągle przy projektowaniu korzystają z zasad stylu preriowego. Jeśli chcesz głębiej przesudiować ten styl i filozofię FLW to zachęcam do odwiedzin szkoły architektonicznej Teliesin School of Architecture w Arizonie lub Wisconsin, która uczy projektowania w stylu Franka Lloyda Wrighta. 

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
https://annalineid.blogspot.com/

Bonus:
Oak Park w stanie Illinois jest domem największej na świecie kolekcji budynków zaprojektowanych przez Franka Lloyda Wrighta. Jest ich tu aż 25. Wybudowane zostały pomiędzy 1889 i 1913. W Oak Park właśnie doskonalił on styl preriowy. Jego domy zmieniły bieg historii architektury w 20 wieku. Wiele z nich zostało wpisanych na listę zabytków. Codziennie organizowane są wycieczki po budynkach, które zostały przekształcone w muzea i udostępnione dla publiczności.Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

No comments:

Post a Comment