Tuesday, September 22, 2015

Pomarańcz kolorem października

Jesień to dla wielu ulubiona pora roku. Zwłaszcza październik, kiedy to słoneczna, o umiarkowanych temperaturach pogoda oraz przepiękne kolory liści drzew przemieniają lasy w niepowtarzalne pejzaże. Ze względu na kolory jesiennego listowia oraz dojrzewające w tym czasie na polach dynie nie dziwi nikogo, że kolor, który najczęściej kojarzy się z październikiem to pomarańczowy. Ten kolor we wszystkich odcieniach, od żywych cytrusów do rdzawych bursztynów, często używany jest przez projektantów do aranżacji wnętrz i ja sama gorąco zachęcam do jego stosowania. Ale pomarańczowy to bardzo intensywna barwa o wysokiej energii, która wydaje się krzyczeć: "Spójrz na mnie"!  Nie jest więc z nią łatwo pracować. A zatem, aby uniknąć przesady, cukierkowości lub przejaskrawienia w dekorowaniu pomieszczeń przy pomocy koloru pomarańczowego, należy go odpowiednio zestawić i zbalansować z innymi kolorami.Większość pomarańczy jest ciepła, co oznacza, że zawiera czerwony lub żółty kolor, co daje im przyjazny blask. Czerwony pomarańczowy dobrze dopasowuje się do eleganckich mebli, natomiast żółty pomarańczowy jest doskonałym kontrastem do ciemnych i rustykalnych powierzchni. Z tej przyczyny jest to kolor, który wspaniale wpisuje się zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych przestrzeni.


 

 


Pomieszczania, w których pomarańczowy kolor można stosować bez ograniczeń to pokoje dziecięce. Barwie tej nie przypisuje się płci (jak np. w przeciwieństwie do różowego), stąd pasuje on zarówno do pokojów dla dziewczynek jak i chłopców. Barwa ta sprawia, że przestrzeń dziecka przepełniona jest pogodną atmosferą i szczęściem.Pomarańczowy jednak nie tylko nadaje się do pokoi dziecięcych. Jeśli chcesz przyjazny, zachęcający salon, pomarańczowy będzie dobrym wyborem. Bardziej lub mniej nasycony pomarańcz jest wspaniałym dodatkim do gabinetu pana domu, a morelowy odcień tego koloru będzie świetny do wykreowania kobiecego buduaru. Pomarańczowe akcenty w sypialni, jak pościel czy zagłówek również są modne, ponieważ mogą pomóc ożywić te zwykle senne przetrzenie. Pomarańczowy oznacza również innowacje i postęp, co czyni go doskonałym wyborem dla pomieszczeń, w których się pracuje i tworzy jak na przykład biuro czy studio artystyczne. 

 

Jak słońce, pomarańczowy emanuje ciepło, więc jest idealny do malowania ścian w pomieszczeniach, gdzie jest mało lub całkiem brakuje światła dziennego. Im pokój jest bardziej naświetlony tym kolor pomarańczowy powinnien trzymać się swoich chłodniejszych odcieni (kolor morelowy). Również wbrew powszechnemu przekaniu, dodanie intensywnego koloru do ciasnych pokojów pomoże je wizualnie powiększyć. Staraj się jednak unikać jaskrawych pomarańczy na rzecz ich subtenych odcieni w łazienkach i innych miejscach, gdzie się ubierasz. Przy nieodpowiednim świetle intensywne kolory ścian mogą wpływać na wygląd i kolor ubrań mało pochlebnie.
Jaskrawe pomarańczowe ściany (jak na powyższym zdjęci) nie są zalecane do łazienek
Ciepły kolor pomarańczowy wydaje się naturalnym wyborem do kuchni, ponieważ tak jak czerwony pobudza apetyt. Staraj się jednak używać go w minimalnych ilościach. Wiele żółto-czerownych produktów i żywność (jak p. mandarynki, morele, brzoskwinie, papryka, pomarańcze itd.) często eksponowane na blatach są wystarczająco mocnymi akcentami, więc instalowanie pomarańczowych tapet lub mebli kuchennych może być przesadą.

W kuchniach nie jest wskazane używać zbyt dużo koloru pomarańczowego (jak np. na powyższych zdjęciach) 

Poniżej: bardziej subtelne zastosowanie barwy pomarańczowej w kuchniach i jadalniach:
Pamiętajmy, że nie musimy ogranicać się dekorowania kolorem pomarańczowym jedynie w postaci farby ściennej. Jeśli jeszcze nie jesteś gotowy na pomarańczowe ściany i sufity wprowadź ten kolor do swoich wnętrz w bardziej łagodnej formie jaką są meble i akcesoria. Zatem tapicerujemy krzesła lub kanapy pomarańczowymi tkaninamy i zdobimy okna zasłonami w tych ciepłych odcieniach. Również możemy pomalować drewniane przestarzałe stoły i kredensy pomarańczowym lakierem. Warto jednak pamiętać, że przy bardziej intensywnych odcieniach należy ograniczyć się do jednego kolorowego mebla jak np. tylko sofy lub stolika do kawy .  

Ponieważ orange z łatwością zwraca na siebie uwagę jest to idealny kolor do podkreślenia najciekawszych elementów dekoracyjnych oraz do stosowania na interesujących akcesoriach. Nawet małe akcesoria w kolorze pomarańczy, takie jak poduszki dekorujące kanapy czy lamki nocne użyte w całkowicie neutralnym otoczeniu stają się dominującym elementem przestrzeni. Przy dekorowaniu pomarańczowymi akcesoriami, staraj się zakupić takie dodatki w różnych odcieniach tego koloru i różnych fakturach (błyszczące, matowe, chropowate etc), aby ich wygląd nie był monotonny, a raczej trójwymiarowy.

 

Zestawianie pomarańczy z innymi kolorami:

1. Aby zrównoważyć jaskrawe odcienie pomarańczowego koloru, należy rozważyć powiązanie go z chłodnymi i neutralnymi kolorami:

- Jasny pomarańczowy w połączeniu ze śnieżną bielą lub gołebim szarym wygląda świeżo i nowocześnie. Pomarańczowe meble wyglądają szczególnie elegancko i wyrafinowanie na tle grafitowych ścian.

 - Kiedy malujesz ściany na pomarańcz, nie używaj tego koloru do niczego innego w danym pomieszczeniu. Reszta wyposażenia powinna być neutralna, jak biele czy szarości.


- Jednym z najlepszych sposobów, aby wyeksoponować kolory pomarańczowe bez przytłaczającego efektu, jest połączenie ich z uzupełniającymi niebieskimi odcieniami.  Te ciepłe i zimne kolory, znajdujące się po przeciwnych stronach koła barw, użyte razem w przetrzeni pomogą wykreować atmosferę spokoju i harmonii. Barwy turkusowe i pomarańcowe pomogą w uzyskaniu młodzieżowego charakteru wnętrza. Akcenty fioletowe i orange skieruje naszą wyobraźnię do egzotycznych krajów. Natomiast jasny akwamaryn upokoi i stworzy klimat relaksujący jak w spa.


 

 
 - Unikaj połączeń z czernią, aby nie przywoływać na myśl tematów związanych z Halloween. Jeśli jednak uwielbiasz tę kombinacje kolorów, ogranicz użycie czarnego koloru do minimum i dodaj do zestawu dużo bieli. Taka paleta jest bardzo nowoczesna i odważna, ale odpowiednio zbalansowana zachwyci nawet najbardziej wymagających gości. 


 - Nie możemy też zapomnieć o możliwości zestwienia pomarańczowych kolorów z kolorem zielonym. Zielenie jednak powinny grać subtelną rolę w zestawieniu z pomarańczowym, który są zawsze w centrum uwagi. Aby uzyskać charakter eklektycznego wnętrza zastosuj zielony kolor szparagi. Najpiękniej jednak pomarańczowy współgra z ciemnozielonymi akcesoriami.
 

2. Złote dodatki, podkreślają cieplejsze tony pomarańczowej barwy.
3. Tradycyjny zestaw kolorów jesieni to kojace i przytulne kolory rdzy, złota, brązów i pomarańczy. Połączenie jaskrawego koloru pomarańczowego z odcieniami brązu powoduje, że ten intensywny kolor staje się bardziej neutralny i łagodny.

4. Żywe odcienie pomarańczy świetnie nadają się do dekorowania balkonów i tarasów. Skorzystaj z tych barw, gdzie przewidujesz i chcesz stworzyć aktywną atmosferę, jak na przykład na basenie. Meble ogrodowe o takiej barwie, nie giną na tle pięknej scenerii, a pomagają przyciągnąć centrum uwagi.

 


 


5. Pomarańczowy można też połączyć z innymi analogicznymi kolorami (znajdującymi się obok siebie na kole barw) jak np. różowy czy żółty. Taka gama kolorów pomoże podnieść na duchu i wykreuje radosną atmosferę. Najczęściej z taką kolorystyką spotykmy się w klimacie tropikalnym oraz rejonie śródziemnomorskim.  

Jeśli chcesz dodać energii lub stworzyć ożywioną i ciepłą przestrzeń w domu, kolor pomarańczowy jest dla Ciebie. Tak jak czerwień, kolor pomarańczowy przyciąga uwagę, ale bez wrażenia agresji. Jest on też wielonastrojowy. Na przykład może być uspokajający (kolor brzoskwiniowy), przepełniony radością i energią (kolor mandarynki) albo odświeżyć i zrewitalizować (kolor witaminy C). Pomarańczowy jest naprawdę jednym z najlepszych kolorów na akcenty. Czy to pod stopami w formie dywanu, na ścianie w formie zegara lub na półce w formie ozdobnego pudełka, nawet w małej ilości, kolor ten zawsze zwróci na siebie uwagę. 


Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

_________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  
jest publikowany w chicagowskim  
+Dziennik Związkowy.
Zainteresowanych zapraszam do polubienia 
Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za wszelkie komentarze i uwagi!

Czy lubisz kolor pomarańczy?


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?


_________________________________________________________________________________


Bonus dla dociekliwych

W Europie i Ameryce nazwa koloru marchewki, dyni, moreli, brzoskwini, krewetek, łososi, papryki, safranu, curry i wielu innych potraw oraz przypraw pochodzi od owocu pomarańczy (ang. orange). 


Natomiast w Chinach i Indiach, kolor wziął swoją nazwę nie od pomarańczy, ale od szafranu (ang. saffron), najlepszego i najdroższego barwnika w Azji. 


W Azji pomarańczowy jest ważnym kolorem symbolizujący buddyzmu i hinduizmu (znany też pod nazwą głęboki szafran).


W chrześcijaństwie pomarańczowy oznacza grzech obżarstwa.W Europie i Ameryce, oprócz sezonu jesiennego, pomarańczowy jest często związany z aktywnością, rozrywką i frywolnościa, niekonwencjonalnością, ekstrawertykami i ogniem. Tak na przykład obrazy mitologiczne tradycyjnie ukazują Bachusa (greckiego boga wina, rytualnego szaleństwa i ekstazy) ubranego w pomarańczowe szaty. Klauny zazwyczaj noszą pomarańczowe peruki, stąd kolor ten jest często kojarzony jest z cyrkiem. Natomiast francuski malarz Toulouse-Lautrec używał palety żółtoczarnopomarańczowej do malowania plakatów paryskich kawiarni i teatrów.Wielu malarzy 19 wieku (impresjoniści) odkryło, że niebieski i pomarańczowy wzajemnie się uzupełniają. Znany malarz Vincent van Gogh pisał nawet: " nie ma pomarańczowego bez niebieskiego.
W armii Stanów Zjednoczonych, pomarańczowy tradycyjnie związany jest z dragonami, tzn. jednostkami piechoty, która walczyła pieszo (rodzaj piechoty), a poruszal się wierzchem (konno).Pomarańczowy, ze względu na jego powiązanie z aktywnością i dobrą widocznością, jest popularnym kolorem dla drużyn sportowych (np. San Fancisco Giants, New York Knicks, Chicago Bears).Ze względu na symboliczne znaczenie jako kolor aktywności, pomarańczowy jest często używany do reprezentacji ruchów politycznych i społecznych (np. na Ukrainie Pomarańczowa Rewolucja/Orange Reveolution; na Jamajce Ludowa Partia Narodowa/People’s National Party i w Polsce Ruch Palikota/Palikot’s Movement). Pomarańczowa wstążka (symbol ukraińskiej pomarańczowej rewolucji), to oznaczenie protestów bez użycia przemocy.  
Orange jest narodowym kolorem Holandii. Imię rodziny królewskiej Holandii, znane pod nazwą Dynastia Orańska-Nassau (ang.the House of Orange-Nassau), pochodzi w części od dawnej posiadłości, Księstwa Orange znajdującego się obecnie we Francji. (Tytuł księcia Orange jest nadal dziedziczony przez władcę zasiadającego na tronie holenderskim.


 

Do XVIII wieku, marchewki pochodzące z Azji były zazwyczaj fioletowe, podczas gdy te z Europy były białe albo czerwone. Holenderscy rolnicy wychodowali pomarańczową odmianę marchwi na cześć swojego władcy Wilhelma Orańskiego, która jest jedną z najbardziej popularnych rodzajów spotykanych w dzisiejszych supermarketach.Kolor orange zaczęto również kojarzyć z protestantyzmem z powodu udziału rodzinu księcia Orańskiego w wojnie religijnej we Francji po stronie protestanckiej. Również król Anglii, Wilhelm III Orański, był protestantem i bronił protestancką miejszość w Irlandii. W rezultacie w Irlandii protestanci znani są jako Orangemen.W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie,  przyrządy geodezyjne i inżynieryjne często produkowane są w pomarańczowym kolorze.Pomarańczowy to kolor najbardziej widoczny w słabym świetle lub na wodzie wody, co czyni go szczególnie znanym jako barwa związana z bezpieczeństwem. Tak np. na tratwy ratunkowe, kamizelki ratunkowe i boje wybiera się najczęściej kolor pomarańczowy. 


Ratownicy na plaży w Los Angeles, (zarówno prawdziwi jak i w serialach telewizyjnych), noszą pomarańczowe stroje kąpielowe. 


 


Również znaki drogowe w strefie objazdów i budowy oraz kamizelki pracowników autostrady są zwykle pomarańczowe. W oznakowaniu, czaszka na pomarańczowym tle oznacza toksyczną substancję lub truciznę.


 


Więźniowie są czasami ubrani w pomarańczowe ubrania, aby łatwiej ich zobaczyć w czasie ucieczki.W przestrzni kosmicznej okazało się , że kombinezony astronautów w kolorze pomarańczowym są najbardziej widoczne.Każdy samolot zaopatrzony jest w tzw. "czarną skrzynkę", czyli rejestrator parametrów lotu i rejestrator rozmów w kokpicie. W rzeczywistości jest to jasny pomarańczowe pudełko, aby można było je szybciej odnaleźć.Most Golden Gate w San Francisco jest malowany na kolor pomarańczowy,  aby był bardziej widocznny we mgle.Podczas wojny w Wietnamie, herbicyd o nazwie Agent Orange (tł. Pomarańczowy Agent) był rozpylany z samolotów przez US Air Force, aby zatruć i usunąć lasy i dżunglę pokrywającą tereny, na których uważano, że ukrywają się wrogie wojska. Chemikalia te nie były rzeczywistości pomarańczowe, ale wzięły swoją nazwę od koloru stalowych beczkach, w którym były przechowywane. Agent Orange był toksyczny, i jest łączony z wadami wrodzonych i innymi problemami zdrowotnymi dzieci i dorosłych narażonych na jego działanie.
No comments:

Post a Comment