Saturday, October 3, 2015

Trendy oświetleniowe w 2015 roku

W przeciwieństwie do zeszłego stulecia, w XXI wieku przy projektowaniu i wybieraniu oświetlenia możliwości i opcje są tak ogromne i urozmaicone, że często zadanie to przerasta nasze siły. W sklepach mnoży się od kryształowych żyrandolów inspirowanych stylami historycznymi do lamp w stylu futurystycznym. Do zawrotów głowy doprowadzają nas nie tylko style i kształty lamp, ale też rodzaj żarówek do nich użytych.  Wybór jest tak ogromny, że nie sposób ująć to wszystko w krótkim artykule. Zatem przyjrzyjmy się jedynie najpopularniejszym tegorocznym pięciu trendom oświetleniowym.
1. Oświetlenie LED (ang. LED lighting)
LED (skrót od light-emitting diode) jest chyba największym osiągnięciem w dziedzinie oświetlenia od czasów odkrycia energii elektrycznej. Jest to oświetlenie zaliczane do długowiecznego, ponieważ na dzień dzisiejszy jego żywotność osiąga 20 lat (bez wymiany żarówek) i zużywa ono zaledwie cząstkę energii potrzebnej tradycyjnym żarówkom. Zatem oświetlenie z lampami czy diodami LED jest jednym z najważniejszych trendów na rok 2015. Stosowanie LED jest jeszcze w powijakach, ale wszystko wskazuje na to, że ta energooszczędna tendencja ma ogromną siłę przebicia i możemy się spodziewać, że w kolejnych dziesięcioleciach  instalacje oświetleniowe LED  będą dominować rynek. Jest to jeden z tych trendów, który ma sens, ponieważ kiedy porównamy koszty zużytej energii, oświetlenie LED jest tańsze i bardziej praktyczne niż inne alternatywy. Zgodnie ze stroną internetową amerykańskiego Departamentu Energii: "Dzisiejsze oświetlenie LED jest sześć lub siedem razy bardziej efektywne niż konwencjonalne oświetlenie i jego żywotność jest do 25 razy dłuższa."A zatem, jeśli jesteś właścicielem domu, warto zainwestować w światła LED, które zarówno będą cieszyć wglądem i funkcjonalnością dzisiaj jak i przez długi okres czasu w przyszłości.

W 2015 roku oświetlenie LED jest najczęściej zakupywane do kuchni i łazienek. Szczególny popyt jest na lampy LED do oświetlenia szafek oraz regałów i są to zarówno małe kompaktowe światełka jak i długie listwy oświetleniowe. Również dużym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie LED stosowane na zewnątrz, aby podświetlić ganki, tarasy, podjazdy i ogrody. Zalecam gorąco wszystkim lampy LED, ponieważ jest to bardzo korzyste rozwiązanie nie tylko dla ich właścicieli, ale też dla ochrony środowiska i zasobów naturalnych.

 

2. Lampy wiszące (ang. pendant lighting)
Lampy wiszące są obecnie bardzo popularnym wyborem przy oświetlaniu stołów w jadalniach, kuchniach czy pracowniach. Ta tendencja jest szczególnie lubiana przy aranżacji wnętrz nowoczesnych.  Choć nie żadko można spotkać się z takimi lampami nawiązującymi wyglądem do przeszłości przeważająca ich większość inspirowana jest współczesnymi stylami i wzornictwem. W tej grupie duże wzięcie mają lampy zwane misami (bo wyglądem przypominają odwrócone do góry nogami misy) oraz lampy zwane bębnowymi (ponieważ wyglądem przypominają bębny). Inna grupa, która zyskuje coraz większe uznanie to kompozycje stworzone z wielu lamp wiszących, połączonych w jedno światło.
3. Żyrandole (ang. chandelier)
Różnica między lampą wiszącą a żyrandolem opiera się przede wszystkim na ich wielkości. Lampa wisząca daje światło z jednej, dwóch lub maksymalnie czterech żarówek. I często, aby uzyskać wystarczającą ilość światła, montuje się więcej niż jedną taką lampę ponad stołem czy w pomieszczeniu. Natomiast żyrandol jest zwykle bardzo skomplikowaną konstrukcją z dużą ilością żarówek i daje on o wiele więcej światła niż lampa wisząca. Zwykle w jednym pomieszczeniu, nawet dużym, wystarczy tylko jeden żyrandol, aby spełniał funkcję doświetlenia całego wnętrza.

Żyrandole mają od wielu lat silną pozycję na rynku. Ze względu na ich funkcję estetyczną ciągle istnieje zapotrzebowanie na tradycyjne duże kryształowe i metalowe żyrandole świeczkowe, których żarówki nawiązują kształtem do świeczek. Przy pomocy wielu różnych lamp można wystarczjąco dostatecznie doświetlić każde pomieszczenie, ale jeśli chodzi o walory estetyczne żadne inne światło nie dorównuje w tym względzie żyrandolowi. Dzisiaj istniej znaczne zapotrzebowanie na stylowe żyrandole, które są rozmiarem niezbyt duże, aby można było zastosować je do mieszkań i domów o niskich sufitach oraz w mniejszych pomieszczeniach jak sypialnie, walk-in closets, a nawet pralnie. Druga grupa żyrandolów, która cieszy się wzięciem to te, które mają unikalne kształty, niepowtarzalną kolorystykę oraz  wzornictwo i potrawią na siebie zwrócić uwagę. Na takie ekstrawagandzkie oświetlenie, które często pełni fukcję unikalnego dzieła sztuki, konsumenci gotowi są wydać dużo pieniędzy więc nic dziwnego, że w sklepach ceny takich oryginalnych lamp wachają się w granicach od $1,000 do $10,000 i więcej.4. Oświetlenie do wnętrz szuflad i szafek (ang. lighting inside drawers and cabinets)
Ponieważ współczesny konsument nie lubi szukać i używać latarki do przeglądania ciemnych szuflad i szafek modne stało się montowanie ow ich wnętrzach systemów oświetleniowych. Takie małe lampki zapalają się automatycznie w momencie otwarcia szuflad lub szafek i natychmiastowo gasną przy ich zamknięcu.
5. Miedziane lampy (ang. copper light fixtures)
Ciepłe metale, a szczególnie miedź są modne w 2015 roku. Trend ten natychmiastowo został zaadoptoway przy produkcji współczesnego oświetlenia i w sklepach mnoży się od bardzo interesujących lamp, kinkietów i żyrandoli o takim łaśnie rdzawym wykończeniu.
Powyższy artykuł jest bardzo skrótowym przeglądem trendów dominujących świat oświetleniowy w roku 2015. Mam jednak nadzieję, że ten krótki przegląd jest na tyle informacyjny, że pomoże przy zakupie lamp zarówno do mieszkań jak i biznesów. Radzę jednak nie zapominać , że przy podejmowaniu decyzji, ważne jest, aby wziąć pod uwagę również takie czynniki jak kolory występujące w pomieszczeniu, ilość dostępnego światła naturalnego i wielkość  wnętrza, które chcemy oświetlić. Życzę więc oświeconego i olśniewającego dekorowania!Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

 _________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  
jest publikowany w chicagowskim  
+Dziennik Związkowy.
Zainteresowanych zapraszam do polubienia 
Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

No comments:

Post a Comment