Saturday, July 18, 2015

Pchli targ to miejsce natchnień dekoratorów


Lato sezonem na pchle targi

Jednym z moich ulubionych zajęć do robienia latem w leniwy gorący niedziely poranek jest "polowanie na skarby" na pchlim targu (ang. flea market). W ten sposób spędzony czas owocuje zdobywaniem jedynych w swoim rodzaju mebli i elementów dekoracyjnych do projektów dla klientów lub do mojego własnego domu. W lipcu sezon na pchlim targu jest w pełnym rozkwicie, dlatego właśnie teraz zachęcam do wybrania się na taką włóczęgę po bazarach. Nie zwlekaj, ponieważ chicagowski sezon jest krótki. Pomiędzy straganami łatwo można znaleźć wyjątkowe przedmioty i natchnienie do dekoracji wnętrz. Pamiętaj też, że jeśli chcesz urządzić niebanalne i niepowtarzalne pomieszczenia, właściwie nie ma znaczenia czy udekorujesz je drogimi meblami i antykami czy mało kosztownymi znaleziskami z bazaru. Bowiem zaprojektowanie interesującego i nieszablonowego wnętrza nie polega na wydaniu dużej sumy pieniędzy. Natomiast liczy się oryginalny koncept i umiejętność wyeksponowania mebli lub dekoracyjnych przedmiotów.
Jeden z najpopularniejszych chicagowskich pchlich targów znajduje się przy lotnisku O'Hare


Jedne z moich ciekawszych pomysłów na niespotykane i nowatorskie projekty rodzą się właśnie podczas spacerów po targowiskach. Na pchle targi wybieram się głównie z powodu okazyjnie niskich cen, ale nie tylko. Również przyciąga mnie ich specyficzna atmosfera, historia, która kryje się za każdym przedmiotem oraz emocje związane z odnalezienie upragnionych "skarbów" lub samym targowaniem się. Choć znalezienie arcyciekawych mebli na targu jest dość trudnym zadaniem, z wyszukaniem nietuzinkowych akcesorii nie ma jednak problemu. W rzeczywistości właśnie takie unikatowe dodatki, nadadzą wyjątkowy lub czarujący charakter wnętrzom. A zatem chciałabym podać kilka zasad, którymi kierują się projektanci wnętrz buszujący po pchlich targach:

1. Jedną z zasad jest postrzeganie przedmiotów w sposób inny niż zostały one zaprojektowane. Jeśli trzymamy się tej reguły dość szybko zauważymy, że nieciekawy wazon okazuje się interesującym pojemnikiem na ołówki, stare butelki pełnią funkcję eleganckich dekoracyjnych pojemników, a podniszczony szyld sklepowy da się przerobić na intrygujący obraz.
Fotel z podnóżkiem przerobiony ze starej kuchenki
Kanapa wykonana z wanny (po lewej) oraz ława zrobiona z łóżka (po prawej)

 Różne sposoby na wykorzystanie starych walizek
Telewizor przerobiony na psią budę, łóżeczko zmienione w wieszak na magazyny oraz beczka spełniająca funkcję zlewu.

Metalowe beczki przekształcone w ogrodowy zestaw wypoczynkowy (po lewej) oraz
stół przerobiony na konsolę podpierającą umywalkę (po prawej) .

2. Należy szukać rzeczy, które nigdy wcześniej nie widzieliśmy, a które są unikalne lub szczególnie pasują do stylu naszego pomieszczenia.  Należy oprzeć się pokusie nabywania przedmiotów na zapas, ponieważ wydają nam się bardzo ładne i wydaje nam się, że w przyszłości mogą się przydać. Polecam przygotować sobie listę potrzebnych przedmiotów, na której nie musi być określony ich konkretny kształt, ale powinien być wiadomy ich rozmiar, kolor i ilość.
Przykład listy, która pomoże w zakupach na pchlim targu
3. Szukaj przedmiotów z potencjałem. Wiele osób zapomina, że na pchlim targu najczęściej klejnotami okazują się przedmioty, które wyglądają na zepsute, zakurzne, a nawet przybrudzone i potrzebują trochę wyobraźni, czasu i serca, aby je przeobrazić w zachwycający element dekoracyjny. Nie mówię jednak o inwestowaniu w takie przedmioty dużej sumy pieniędzy i spędzaniu całych dni na ich renowację. Bądźmy realistami. Większość z nas nie ma czasu, i często też miejsca, aby fachowo wziąć się za taką renowację. Zagracanie piwnic czy strychów takimi przedmiotami, na które kiedyś może znajdziemy czas jest małopraktyczym i często nieekonomicznym rozwiązaniem. Zachęcam więc do nabywania kilku potrzebnych przedmiotów, a nie wielu niepotrzebnych. Co więcej najprostszym i najbardziej efektownym sposobem na przeobrażenie takich przestarzałych przedmiotów na współczesny element dekoracyjny jest ich pomalowanie białą farbą. W konsekwencji np. niemodne mosiężne lampy mogą stać się ozdobą pasującą do modernistycznego wnętrza, a stary drewniany kredens może nabrać stylowego charakteru. Nie daj się wciągać w projekty, które pochłoną dużo pieniędzy i czasu.

Kilka krzeseł zakupionych na pchlim targu i odnowionych przez nowych właścicieli. 

Różne stoły wykorzystane do stworzenia oryginalnego segmentu-półki (po lewej) 
oraz drabina spełniająca funkcję półki (po prawej).

Kilka przykładów jak pomalowanie białą farbą zmienia i odświeża wygląd starych mebli.


4. Szukaj przedmiotów, z których można stworzyć ciekawą kolekcję eksponowaną razem w grupie. Jeden tani talerz zawieszony na ścianie zwykle nie zwróci na siebie uwagi, ale kolekcja staromodnych naczyń wywieszona w kuchni lub nad stołem w jadalni może stać się "dziełem sztuki", który będzie intrygować gości w twoim domu przez lata. Również kolekcja dużych dekoracyjnych słoików lub metalowych pudełek po ciastkach może nie tylko spełniać funkcję estetyczną, ale również pełnić rolę systemu przechowywania drobnych przedmiotów.
 


5. Małe przedmioty zwykle nie nadają się do efektywnego dekorowania. Sytuacja jednak się zmienia, kiedy pojedynczy obiekt,  np. przestarzały widelec  lub kilka sztućcy, oprawimy w dużą rustykalną ramę. Zwracaj zatem uwagę na obiekty, które same w sobie mogą być nieciekawe, ale w momencie kiedy je oprawimy stają się unikatową kompozycją.


6. Pchli targ jest doskonałym miejscem na znalezienie przedmiotów i materiałów, które będą się świetnie nadawać na zagłówek łóżka w sypialni. Do najbardziej popularnych vintage przedmiotów stosowanych do tego rodzaju projektów należą rzeźbione drzwi, składane parawany, pikowane kołdry (ang. quilt), ręcznie tkane tkaniny i dywany, drewniane okiennice (ang. shutters), żelazne bramy oraz duże lustra.
Kilka pomysłów na zagłówek łóżka przy użyciu "skarbów" znalezionych na pchlim targu.

Jeśli wybierasz się po raz pierwszy na pchli targ, to należy mieć świadomość, że oprócz drogocennych klejnotów znaleźć tu też można wiele śmieci. Nie daj się naciągnąć na masowo produkowane chińskie artykuły lub modne trendy. Zanim zaczniesz negocjować cenę sprawdź ją na Ebay-u. Nie zapomnij wziąć ze sobą miarki, ponieważ nie ma nic bardziej rozczarowywującego niż zakup pięknego mebla, który nie zmieści się do domu. I ostatnia moja rada przeglądaj zakurzone jarmarczne kąty i kartony, w których zwykle chowają się najciekawsze i najcenniejsze okazy.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.comCo weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim  +Dziennik Związkowy

Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


BONUS:
Do najbardziej znanych i popularnych pchlich targów w Chicago i okolicach zaliczamy:

Vintage Garage Chicago
5051 N. Broadway, Chicago, IL 60640
*w każdą 3-cią niedzielę miesiąca
*od kwietnia do końca października
* bilet wstępu $5

Kane County Flea Market
525 Randall Road, St. Charles, IL 60174
*dwa razy w miesiącu, po dokładne daty odwiedź ich stronę internetową
* bilet wstępu $5

Wolff's Flea Markets - Allstate Arena Parking Lot
6920 N. Manheim, Rosemont, IL 60018
* co niedziel e od 6am-3pm,
* do kwietnia do końca pażdziernika
* bilet wstępu $1

Randolph Street Market
1340 W. Washington, Chicago, IL 60607
* Soboty 10am-6pm i Niedziele 10am-5pm
* od maja do końca pażdziernika
* bilet wstępu $10

New Maxwell Street Market
500 W. Roosevelt, Chicago, IL 60607
*co niedziela od 7am-3pm

Mój ulubiony pchli targ jednak nie znajduje się w Illinois. Jest on ulokowany w Shipshewana, wiosce Amiszów w Indianie koło 3 godziny jazdy samochodem z Chicago. Bazar ten jest znany jako największy na całym Środkowym Zachodzie.
Shipshewana Flea Market & Auction
345 S. Van Buren St.
Shishewana, IN 46565
* co wtorek i środę od 8am do 5pm
* od maja do października
* wstęp wolny ale mogą być opłaty za parking


Porady praktyczne:

#1: Ubierz się wygodnie i warstwowo.  


Zwykle pchle targi znajdują się na zewnątrz, gdzie temperatury i warunki atmosferyczne nie są kontrolowane. Nie zaszkodzi wziąć ze sobą parasolki oraz torebki o długim pasku przewieszonej przez ramię, która uwolni Ci ręce potrzebne do przeglądania rzeczy na stoiskach.

#2: Ubierz się skromnie


Nie szpanuj drogimi torebkami lub zegarkami. Nie tylko wzbudzisz zainteresowanie złodziei, ale również będzie CI trudniej wynegocjować niską cenę (twój ubiór zasugeruje sprzedawcy, że nie brakuje Ci kasy).

#3: Załóż wygodne buty


Jeśli rzeczywiście chcesz znależć ciekawe przemioty przygotuj się na przemaszerowanie wielu kilometrów. Pchlie targi są zwykle bardzo rozległe. Czeka Ciebie dużo chodzenia.

#4: Weź ze sobą koleżankę lub kolegę


Dwoje oczu to nie jedna para. Zawsze we dwójkę łatwiej wypatrzeć ciekawe obiekty. Dodatkowo można podzielić się i tym sposobem zwiedzić więcej straganów.

#5: Weź ze sobą drobną gotówkę


Nawet jeśli niektóre stoiska są zaopatrzone w kasy i maszynki do kart kredytowych, większość z nich nie jest. Ponadto gotówka pomoże Ci kontrolować i ograniczyć niepotrzebne wydatki.

#6: Nie zapomnij Sunblock oraz zwilżonych chusteczek


Krem zabezpieczający przed spaleniem na słońcu oraz zwilżone chustecki do wycierania brudnych rąk (po szperaniu wśród zakurzonych  półek) są obowiązkowe.


 

#7: Weź ze sobą walizke na kółkach


Jeśli zamierzach kupić wiele rzeczy nie zapomnij wziąć ze sobą walizki na kółkach, która ułatwi CI dzwiganie "skarbów".

 

Celebryci, którzy odwiedzają jarmarki:

 
Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


 

Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu: 

No comments:

Post a Comment