Monday, July 20, 2015

Miedź a wystrój wnętrz

Jeśli śledzi się trendy projektanckie dominujące w aranżacji wnętrz, w tym roku łatwo odnotować powrót do ciepłych kolorów metali, a szczególnie do złotawego mosiądzu i pomarańczowawej miedzi. Zwykle nie kieruję się trendami mody, ale muszę przyznać, że ta nowa tendencja jest w moim guście. Lubię bowiem metale, które dodają wnętrzom majestatycznego blasku, miękkości i ciepła. Dzięki nim można z łatwością wykreować kameralny i ekskluzywny charakter wystroju wnętrz zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. O mosiądzu pisałam już miesiąc temu, więc dzisiaj skupię się na miedzi.


Najpierw należy jednak zadać sobie pytanie: Jak odróżnić miedź (ang.  copper) od mosiądzu (ang. brass)? Mosiądz ma kolor jasno-żółtawozłotawy zwykle o wysokim połysku. Natomiast znaną cechą ciemniejszej, zwykle o bardziej rustykalnym wykończeniu miedzi jest jej szeroka gama kolorystyczna. Na skutek pokrywania się powierzchni tego metalu cienka warstwą, zwaną patyną, kolor miedzi zmienia się od łososiowego różowego i jasnego rudego, poprzez opalizujący pomarańczowy i czekoladowy brąz wzbogacony żółciami, czerwieniami, zieleniami, błękitami , fioletami oraz mahoniową czernią do barw zielonkawych.

 

Różnica pomiędzy mosiądzem (po lewej),
brązem (po środku) i miedzią (po prawej).
Różne oblicza (wykończenia) miedzi; (od lewej) 1. typowy miedziany element pokryty patyną po długotrwałej ekspozycji na działanie różnych warunków atmosferycznych jak. morska woda (ang. verdigris); 2.  miedź postarzana z patyną w kolorze brązowym, zwykle powstaje w wyniku długotrwałego kontaktu z ogniem np. podczas gotowania (ang. patina); 3. wykończenie powstałe w wyniku nałożenia na powierzchnię miedzi dodatkowych kolorów lub warstw przyciemniających (ang. applied); 4. błyszcząco lustrzane wykończenie miedzi uzyskuje się dzięki polorewoaniu jej powierzchni (ang. polished). 
Pomijając estetyczne walory, miedź z wielu powodów jest od wieków pożądana przez architektów i projektantów. Po pierwsze, jest to materiał odporny na korozję i warunki atmosferyczne. Metal ten nie rdzewieje, jedynie pokrywa się patyną, która ją dodatkowo chroni. Z tego powodu już od starożytnych czasów ten lekki materiał stosowano na dachach, wieżach i kopułach (ich skuteczna trwałość jest oceniana na ponad 700 lat!). Po drugie miedź jest podatna na zginanie, rozciąganie i formowanie skomplikowanych kształtów, więc od dawna wykorzystuje się ją do produkcji rynien, rur spustowych, ozdobnych drzwi wejściowych oraz wielu innych użytkowych przemiotów. Ponadto, miedź w przeciwieństwie do mosiądzu (który jest stopem miedzi i cynku), nie jest żadną mieszanką, ale czystym metalem. Tak więc jest to produkt ekologiczny i nadaje się w 100% do recyklingu.
Ponieważ miedź jest odporna na ogień, obrabialna i nie emituje związków gazowych, wykorzystuje się ją również od tysiącleci do wystroju wnętrz. Miedziane meble, akcesoria, płytki ścienne, wanny, okapy i blaty kuchenne, garnki czy lampy zdobią najbardziej eleganckie hotele i najbardziej szykowne rezydencje na całym świecie. 

 


  

  

Ze względu na fakt, że miedź nie rdzewieje i  jest biostatyczna, tzn. niszczy wszelkiego rodzaju drobnoustroje, jest materiałem nie tylko do budowy statków, ale też do wystroju wnętrz użytku publicznego. Coraz częściej można zauważyć, że w szkołach, restauracjach,  szpitalach, więzieniach, hotelach  czy na lotniskach zlewy, krany, klamki, uchwyty czy poręcze są wykonane z miedzi.

 

 


Projektanci  sięgają po miedź, ponieważ jej ciepłe tony wprowadzają atmosferę spokoju i ciszy oraz dobrze współgrają z wystrojem niemal każdego wnętrza. Dodatkowo barwa miedzi zmienia się w zależności od materiałów, z którymi jest łączona. Dzięki temu możemy ją stosować do wnętrz dekorowanych w stylach delikanych i bardzo kobiecych, ale też do stylów o charakterze męskim. Metaliczna barwa miedzi nie przytłacza, ale jej subtelna obecność przyciąga centrum uwagi. Do wnętrz o stylach tradycyjnych zwykle stosuje się ciemniejsze odcienie miedzi, natomiast najlepszym dopełnieniem pomieszczeń w stylu współczesnym są jej bardzo jasne lub bardzo ciemne, czarnawe tonacje.

 


Jeśli jesteś zainteresowany wprowadzeniem miedzi do wystroju swojego domu, ale nie wiesz gdzie ją zastosować podstawową zasadą jest nie pozwolić jej dominować nad głównymi kolorami i wykończeniami  w pomieszczeniu. Po za tym można ją stosować praktycznie wszędzie. Poniżej podaję kilka przykładów, jak miedź może efektownie wzbogadzić wystrój wnętrz.

1. Z uwagi na nierdzewność i przeciwbakteryjny charakter, miedziane zlewy i baterie są popularnym wyborem do kuchni i łazienek. Szczególnie te o młotkowanym wykończeniu są doskonałym wyborem  do wnętrz rustykalnych i tradycyjnych.
2. Bardzo obecnie popularnym i ekologicznym rozwiązaniem są miedziane wanny. Szczególnie te o lustrzanej powierzchni nadają się do małych pomieszczeń, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi i luksusowymi.
3. Miedziane dodatki pomogą przekształcić kuchnię w czarujące i przytulne pomieszczenie. Zadanie to świetnie spełniają miedziane blaty, płytki ścienne, uchwyty lub okapy kuchenny. Można też wyeksponować na półkach lub na wieszakach ponad kuchenną wyspą wypolerowane miedziane garnki i patelnie.

 


4. Miedziane lampy, żyrandole i kinkiety nie tylko emenują ciepłe światło, ale również mogą być  stylowymi dodatkami.  Z uwagi  na wysoką przewodność elektryczną i cieplną miedź jest szeroko stosowana jako materiał do produkcji oświetlenia. W zależności od ich wykończenia i kształtów nadają się do zastosowania we wnętrzach o różnych stylach. Tak na przykład oksydowane, postarzane lub młotkowane miedziane wykończenia nadają się do wnętrz tradycyjnych, a te o wysokim połysku lub szczotkowane sprawdzają się w nowoczesnych.

5. Kolorystyka miedzi jest fascynująca. Jednak w ostatnich latach najbardziej lansowana jest miedź w odcieniu jasno-różowym. Ta ciepła barwa metalu dodaje wnętrzom wrażenie świeżości  oraz kobiecego charakteru. Kolory, z którymi ostatnio najczęściej łączy się miedź, to biel, blade róże, szarości, popiele, grafity i beże. Ponadto w dzisiejszych czasach modne jest łączenie różowych odcieni miedzi z innymi metalami jak brąz, chrom, nikiel, nierdzewna stal  czy złoto.
6. Miedź wygląda spektakularnie na dużą skalę. Jednak ten metal nie jest najtańszym materiałem wykończeniowym. Na szczęście istnieje na rynku kilka ekonomicznych substytutów. Do najbardziej eleganckich należą metaliczne tapety. Dzięki ich migosącym lub lustrzanym powierzchniom takie okładziny potrafią dodać głębi, doświetlić i rozjaśnić pomieszczenia.

Powyżej: okładziny z miedzi
___________________________________________________________________

Poniżej: tapety lub farby ścienne w kolorze miedzi


   Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Rolls Royce, Phantom II Roadster z 1930 roku, z miedzianą okładziną 
Podłoga wyłożona miedzianymi centówkami amerykańskimi.

BONUS dla dociekliwych:

Miedź jest ceniona zarówno za jej funkcjonalność jak i piękno. Dlatego, że jest świetnym przewodnikiem ciepła ​​idealnie nadaje się do wyrobu garnków i patelni. Mimo swojej popularności, o właściwy wygląd miedzi trzeba zadbać. Nie oznacza to, że ​​musisz kupić do czyszczenia profesjonalne środki, ponieważ można czyścić i polerować ją za pomocą prostych składników chemicznych, które zwykle każdy posiada w kuchni.

Zanim przystąpisz do czyszczenia miedzi, trzeba wiedzieć, czy jest to lakierowany czy nie lakierowany produkt. Aby nie zniszczyć powierzchni metalu, lakierowanej powierzchni miedzi nie szoruje się.

Czyszczenie lakierowanej miedzi jest proste. Przedmiot o takim wykończeniu należy umyć w ciełej wodzie z mydłem. Jeśli trzeba wyszorować część pokrytą tłuszczem lub brudem, należy zrobić to delikatnie. Na koniec należy osuszyć  powierzchnie miękką szmatką. Jeśli chcesz, możesz usunąć lakierowaną powierzchnię miedzi. Ale, po usunięciu tego ochronnego wykończenia, musisz czyścić taki przedmiot regularnie.


Polerowanie i czyszczenie nie-lakierowanej miedzi wymaga nieco więcej zachodu, ale wciąż jest to proste zadanie. Nie ma potrzeby używać agresywnych środków  chemicznych. Można wykonać to zadanie za pomocą kilku naturalnych składników, które prawdopodobnie znajdują się w twoim domu: jedna cytryna, sól koszerna (do garnków) i sól stołowa (do delikatnych, tłoczonych lub grawerowanych przedmiotów). Cytrynę trzeba pokroić i zanurzyć obcięte końce w soli. Następnie należy szorować taką cytryną  powierzchnię okrężnymi ruchami. Na koniec płuczemy wyczyszczony przedmiot ciepłą wodą i osuszamy go miękką szmatką. 

_________________________________________________________________________________

Mapy ukazujące miejsca, gdzie wydobywa się miedź na całym świecie.  
W tej dziedzinie Polska jest właściwie jedynym liczącym się krajem w Europie.
Na zdjęciach mojego autorstwa (trochę niewyraźne, za co z góry przepraszam), 
mapy, które znajdują się w niedawno otwartym Muzeum Sztuki Miedzianej, w Arizonie. 

Przepięknie ulokowane i bogato wyposażone 
Muzeum Sztuki Miedzianej  (ang. +Copper Art Museum ) w Clarkdale, AZ, 
które gorąco polecam wszystkim!

_________________________________________________________________________________

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim  +Dziennik Związkowy
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

4 comments: