Monday, March 30, 2015

Wielkanocne dekoracje na polskim stole

Wielkanoc to święto cudu zmartwychwstania. A zatem Święta Wielkanocne to święta radosne i kolorowe. Niedziela Wielkanocna zbliża się wielkimi krokami i nie wszyscy mają jeszcze pomysł na świąteczne udekorowanie stołu, dlatego aby pomóc nadać mu wyjątkowy charakter, poniżej podaję kilka praktycznych porad.

Okres Wielkanocy  to czas rodzinnych spotkań, odwiedzin znajomych i wielkiego ucztowania. W to święto stół nabiera szczególnego znaczenia i jest najważniejszym meblem w domu. W przeciwieństwie do Wigilii Świąt Bożego Narodzenia, post nie obowiązuje, więc przyrządzać możemy najróżnorodniejsze potrawy na Wielkanocne Śniadanie. Nie może jednak zabraknąć ozdobnego koszyczka, który dzień wcześniej katolicy zanoszą do kościoła, aby poświęcić umieszczone w nim pokarmy. Koszyczki te, o różnorodnych kształtach, kolorach i zazwyczaj wykonane z wikliny, powinny pełnić rolę tzw. centerpiece (tj. dekoracyjnego elementu centralnie umieszczonego na stole). Tradycyjne potrawy, które są umieszczane w koszyczkach i na świątecznych stołach dla chrześcijan mają znaczenie symboliczne i warto niektóre z nich przypomnieć: jajka są symbolem życia, baranek to symbol Jezusa Chrystusa, chleb symbolizuje ciało Chrystusa i dobrobyt, sól jest oznaką przetrwania, a wędlina to symbol kończącego się Wielkiego Postu.Inne ważne elementy dekoracyjne na polskim stole Wielkanocnym to:

- Baranek wielkanocny (ang. Easter lamb) z czerwoną chorągwią, na której widnieje złoty krzyż. Ma on swoje uprzywilejowane miejsce na stole, jako symbol Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności. Ta okolicznościowa dekoracja tradycyjnie umieszczana jest na  „łące” z rzeżuchy lub młodych pędów owsa. Takie baranki są zrobione najczęściej z masy cukrowej lub wyciśnięte z masła. Coraz rzadsze są te upieczone w domu z ciasta włożonego do żeliwnej foremki w kształcie baranka. Istnieją też wersje gipsowe, porcelanowe, szklane, gliniane, a nawet zrobione z owczej wełny, co jest polecane dla tych, którzy dbaja o ekologię i recykling (czyli ponowne ich użycie w kolejnych latach).


- Pisanki (malowanki, drapanki, nalepianki, kraszanki, oklejanki, wydmuszki i ażurki) czyli po prostu ozdobione różnymi technikami kurze jajka. Bez nich polski stół nie może się obejść. Symbolizują one rodzącą się do życia przyrodę, a dodatkowo dla Chrześcijan nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Pisanek nigdy nie jest za dużo. Można je wyeksponować w dekoracyjnej misie lub porozkładać na stole pośród talerzy i półmisków. Delikatniejsze wydmuszki radzę rozwiesić na gałązkach wierzbowych umieszczonych w szklanym wazonie.


- Zastawa porcelanowa najlepiej, jakby była biała lub z dodatkami o kolorach zaczerpniętych z natury, a szczególnie z barwami wiosny, jak soczysta zieleń oraz słoneczna żółć. W sklepach roi się od zabawnych i kolorowych wytłaczanych półmisków czy kieliszków do jajek, których nie zaszkodzi nabyć, aby dodać wesołych akcentów. Dekorując stół nie należy jednak popaść w przesadę zastawiając go ceramicznami figurkami króliczków, piskląt, plastikowymi jajkami czy innymi sztucznymi ozdobami.


 

- Obrusy świąteczne prezentują się najbardziej elegancko, jeśli są śnieżnobiałe. Wróciły też do łask obrusy lniane i te wykonane ręcznie na szydełku lub haftowane barwnymi nićmi przez nasze babcie. Natomiast serwetki i bieżniki mogą być bardziej kolorowe i inspirowane wielkanocnymi motywami, jak żółte pisklęta, jajka czy bazie.- Świeże wiosenne kwiaty są jedną z nalepszych dekoracji świątecznego stołu. Jeśli więc uważamy, że nasza porcelanowa zastawa nie jest efektowana, możemy poratować się kompozycjami roślinnymi. Wystarczy do każdej serwetki na talerzu przypiąć gałązkę bukszpanu lub wierzchby z kotkami.  Wiosenną atmosferę gwarantują także tulipany, hiacynty, pączkujące forsycje i żonkile. Nie zapomnijmy o rzeżusze, która jest łatwą rośliną do wysiania i wychodowania. Wyeksponowana w ładnym pojemniku rzeżucha, to nie tylko doskonały dekoracyjny akcent, ale również przysmak, który możemy podskubywać i dodawać do sałatek.


  - Pastele: Dekorując stół na Wielkanoc warto zachować określony porządek kolorystyczny i stylistyczny pasujący do całego wnętrza. Wybór koloru jest sprawą bardzo indywidualną, ale dekoracja stołu będzie efektowna, jeśli wszystkie ozdoby będą tworzyły harmonijną całość kolorystyczną. W tym okresie powinny przeważać kolory budzącej się do życia przyrody, a przede wszystkim zielenie, żółcie, biele oraz pastelowe tonacje niebieskiego, fioletowego i różowego. Jeśli jednak nie lubisz cukierkowych barw postaw na żywe nasycone wersje tych kolorów, które pozwolą domowym wnętrzom wypełnić się radosnym, nieco wakacyjnym klimatem i poprawią nastrój po ostrej zimie.


Przy dekorowaniu Wielkanocnego stołu pamiętajmy, że nie musi on być udekorowany z przepychem, zastawiony masą porcelany i innymi gadżetami. Potrawy wielkanocne same w sobie są tak kolorowe i charakterystyczne, że wystarczy jeden lub kilka akcentów dekoracyjnych utrzymanych w tej samej kolorystyce, do stworzenia świątecznego klimatu. Kolorowe ozdoby i bogata dekoracja są akompaniamentem do głębkiej świątecznej refleksji. Święto Wielkanocne to czas, w którym myślimy o naszym życiu i zastanawiamy się, jakie wprowadzić zmiany, aby było ono pełniejsze i godne.

Moim sympatycznym i wiernym czytelnikom, obecnym oraz przyszłym klientom, życzę radosnych Świąt Wielkiej Nocy, wszystkiego co dobre, piękne i mądre. 

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
Annaline's website
Annaline on Facebook
+ANNALINE ID
Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook
gdzie są umieszczane linki do kolejnych tekstów.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?
8. Moda na metaliki.
9. Czarno-białe trendy.
10. Ombre czyli przenikanie. Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.

2 comments:

  1. Super artykuł, pastele i kwiaty to taka prawdziwie wiosenna Wielkanoc. Pozdrawiam artdeluxe

    ReplyDelete
  2. Ewo, serdecznie dziękuję za dobre słowo! Zapraszam zaglądać na mój blog częściej.

    ReplyDelete