Sunday, June 14, 2015

Mosiądz ponownie w modzie!

Jeśli jeszcze nie zauważyłeś, mosiężne elementy dekoracyjne o złotawo-żółtym kolorze, wróciły do łask. Nie są to już jednak te ciężkie mosiężne wykończenia tak popularne w latach 80-tych XX wieku. Dzisiejsze złotawe wykończenia używane do wystroju wnętrz są jaśniejsze i lżejsze. Jeśli więc ostatnio pozbyłeś się przestarzałych błyszczących mosiężnych kranów, żyrandoli i gałek do szafek, to nie żałuj tego, bo nowoczesny „złoty mosiądz” nie jest taki sam jak ten popularny w zeszłym stuleciu.

 

W XXI wieku w dekoracji ceniony jest surowy materiał o ciepłych kolorach, a zatem mosiądz stał się ponownie popularny, ale w innej odmianie. Jest on teraz matowy i wyblakły, pozbawiony wysokiego połysku. W przeciwieństwie do wiecznie błyszczącego lakierowanego mosiądzu popularnego w XX wieku, który powszechnie w świecie znany jest jako polished brass (tł. wypolerowany mosiądz), dzisiejsze złotawe wykończenia zwykle nie pokrywane są żadną ochronną emalią. Charakteryzują się więc wyciszoną kolorystyką, która jest spowodowana tym, że mosiądz nabiera patyny, a więc starzeje się. Patyna sprawia, że mosiądz jest mniej ostentacyjny od prawdziwego złota, nadaje przedmiotom szlachetności i przez to staje się bardziej atrakcyjny dla potencjonalnego kupca. Dodatkowo popularność tego materiału spokrewnionego z miedzią i brązem, jest jego niska cena, stąd często zwany jest „złotem dla biedaków”.

Polerowany mosiądz to trend w estetyce, który dominował w XX wieku.Współczesne trendy estetyczne przyczyniły się do rozszerzenia oferowanych przez producentów 
mosiężnych wykończeń z patyną lub bez połysku

Ponieważ żółtawe metale dodają pomieszczeniom elegancji i wyrafinowanego ciepła, zapotrzebowanie na produkty do aranżacji wnętrz wykonane z taniego mosiądzu szybko rośnie. Obecnie materiał ten szeroko stosowany jest wśród produktów oświetleniowych zarówno w stylu retro jak i współczesnym. W związku z tym wszelkiego rodzaju mosiężne żyrandole, kinkiety i lampki można bez problemu nabyć w lokalnych sklepach. Ale nie tylko. Stonowane mosiężne wyroby i wykończenia do wystroju wnętrz są oferowane przez innych producentów. Tak np. coraz łatwiej zakupić nowoczesne mosiężne uchwyty do mebli kuchennych i łazienkowych. Również nie powinno być problemu z zakupem mosiężnych baterii do kuchni i łazienek o różnych stylach, co kilka lat temu było dość dużym problemem, ponieważ wybór takich złotawych produktów na rynku praktycznie nie istniał. Ponadto te ciepłe metalowe wykończenia wracają do standardowych opcji przy zakupie mebli (jak komody, łóżka, stoły) oraz akcesoriów najnowszej generacji. Dowodem na „powrót do mosiądzu” (ang. brass is back) są liczne nowe kolekcje i wyroby oferowane przez wiodących projektantów i producentów mebli, którym można się przyglądnać w fachowej literaturze, katalogach i magazynach mody.
Po latach dominacji nierdzewnej stali i chromowych wykończeń (nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też na całym świecie), złote metale wysunęły się ponownie na czoło modnych trendów projektanckich. Ciepłe i miękkie odcienie miedzi, oksydowane złoto oraz kute brązy nie są już uznawane jako staromodne. Wręcz przeciwnie. Więc jeśli chcesz pójść za współczesną modą, a nie wiesz gdzie i jak zacząć wprowadzić mosiężne elementy do aranżacji swoich wnętrz weź pod uwagę następujące wskazówki:

1. Mieszanie mosiądzu z czernią, bielą lub brązami to idealny sposób na łatwe połączenie go z innymi elementami w pomieszczeniu.2. Nie obawiaj się mieszania złotawych wykończeń z innymi srebnymi elementami. Takie zestawienia są modnym trendem. Zamontowanie mosiężnych uchwytów kuchennych oraz kranu z nierdzewnej stali w tej samej kuchni nie będzie uważane dzisiaj za pomyłkę, jeśli dodatkowo zamontujemy inne elementy o tych wykończeniach. W takiej sytuacji wystarczy zamontować lampę/y nad stołem kuchennym o podobnych wymieszanych wykończeniach metalu. Mosiężne elementy dekoracyjne fantastycznie nadaja sie do ocieplenia wsółczesnych kuchni, które często wyglądająj jak najnowocześniejsze labolatorium, gdzie dominuje beton, metal i nierdzewna stal.3. Ponieważ złotawe wykończenia mogą nadać wnętrzu wrażenia zbyt formalnego, staraj stosować się je z umiarem. Szczególnie nie powinno przesadzać się z użyciem ich w łązienkach i jadalniach. Według dzisiejszych trendów ważniejszym  jest dodanie stylowych elementów niż oślepianie wnętrz błyszczącym blaskiem.

 


4. Mosiądz wygląda fantasycznie w połączeniu z innymi naturalnymi materiałami jak na przykład drewno. Dlatego takie dodatki doskonale dopasowują się do wnętrz o stylu rustykalnym.

5. Meble z polerowanego mosiądzu zadziwiająco dobrze prezentują się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ ich lustrzana powierzchnia może je powiększyć.


 

6. Pomiętaj, że akcesoria to najłatwiejszy sposób na wprowadzenie mosiądzu do wystroju wnętrz. Obecnie w sklepach jest ogromny wybór wyszukanych i gustownych dodatków wykonanych z tego metalu, jak np. ramki do obrazów, lustra, karnisze, tace, świeczniki, wazony, pudełka, misy i rzeźby. Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu  jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook, 
gdzie umieszczane są linki do tych artykułów.

Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Fotel adirondack: klasyczny styl amerykańskich mebli ogrodowych.
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?


No comments:

Post a Comment