Monday, March 2, 2015

Dlaczego kupować zielone farby?

W dzisiejszych czasach "ekologizacji" Ameryki jesteśmy na każdym kroku zalewani zielonymi  produktami i informajcami o nich. Producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych mają przynajmniej jeden produkt, który reklamują jako green.  Zjawisko to jest szczególnie widoczne, jeśli chodzi o przemysł farbiarski. Bardzo dużo mówi się o zielonych farbach i coraz bardziej są popularne w sprzedaży takie, które mają Low-VOC lub No-VOC. Ale czy na pewno wszyscy rozumieją co za tymi skrótami się kryje? I czy wszystkie farby, które ogłaszają producenci jako zielone, naprawdę nie szkodzą środowisku?Co to jest VOC?
VOC tj. volatile organic coumpounds możemy tłumaczymy jako lotne związki organiczne. Są to składniki chemiczne znajdujące się w farbie, które odparowują do atmosfery, kiedy farba schnie po rozprowadzeniu jej na powierzchni. Agencja rządowa w USA (US Environmental Protection Agency, w skrócie EPA) określa, co stanowi VOC, ponieważ jest różna interpretowana ta definicja na innych kontynentach. Na przykład w Europie przy obliczaniu VOC bierzę się pod uwagę zawartość wody w farbie, a w Stanach Zjednoczonych nie jest to wskaźnikiem. Prowadzi to do bardziej rygorystycznej regulacji VOC w USA. Często podane pomiary VOC na puszkach farb europejskich wydają się być odpowiednikiem farb na amerykańskim kontynencie, ale w rzeczywistości nie są. Istnieją również pewne składniki stosowane w farbach europejskich, które nie zostały zakwalifikowane jako VOC w Europie, ale są klasyfikowane jako VOC w USA, na przykład, Texanol.


No-VOC a Low-VOC
Jaka jest definicja farb No-VOC (tj. „bez zawartości VOC” lub „zero-VOC”), w porównaniu do Low-VOC (tj. „o małej zawartości VOC” lub „mało-VOC”)? Ogólnie przyjmuje się, że farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych mają ich poniżej 50 gramów na litr. Test stosowany w USA do pomiaru VOC to EPA test 24. Test ten jest bardzo dokładny, ale do około 5 gramów na litr. Nie znana jest jeszcze metoda, aby zmierzyć zawartość VOC w farbie poniżej tego progu.  Stąd też nie da się stwierdzić na sto procent czy zawartość konkretnej farby jest rzeczywiście bez-VOC.
Czy kolor to też VOC?
Nie, kolor to nie VOC, chociaż barwniki stosowane w farbach zawierają niektóre z tych szkodliwych dla środowiska związków chemicznych. Eksperci od etycznego i zrównoważonego budownictwa omawiając kolor w debacie dotyczącej farb i VOC, biorą pod uwagę częstotliwość malowania ścian. Według nich wybór odpowiedniego koloru jest tak samo ważny dla ochrony środowiska jak trwałość powłoki malarskiej. A zatem wybieranie farby kierując się tylko auktualnie modny kolorem, który trzeba będzie zmieniać wraz z często zmieniającą się modą jest mało ekologiczne. Pomalowanie wnętrz kolorami, które sprawdzają się przez wiele lat i podobają się większości użytkowników oznacza zminimalizowanie robót malarskich, zmniejszając w ten sposób negatywny  wpływ na środowisko. Należy więc pamiętać, że nie tylko farba w puszce, ale także proces jej produkcji, opakowanie i przesyłka, przyczyniają się do emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Dlatego często znawcy tematu podkreślają, że najbardziej ekologiczna puszka farby to ta, której nie trzeba kupować.
Dlaczego warto inwestować w „bez-VOC” lub „mało-VOC” farby?Według agancji rządowej EPA, powietrze w pomieszczeniach jest conajmniej trzy razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Lotne związki organiczne (VOC) w naszych domach, hotelach, sklepach, fabrykach i biurach emitowane są poprzez różnego rodzaju substancje lotne, gazy i ciała stałe, jak np. farby i lakiery, środki czystości, pestycydy, materiały budowlane, dywany, umeblowanie, kleje rzemieślnicze a nawet mazaki. Farby uważane są jako jedną z głównych przyczyn, dlaczego Agencja Ochrony Środowiska uważa, jakość powietrza w pomieszczeniach jednym z 5 największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego. Przeciętny dorosły spędza więcej niż 80% swojego czasu w pomieszczeniach, dzięki czemu jakość powietrza we wnętrzu jest bardzo ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Farba ścienna, która wydziela szkodliwe substancje chemiczne do środowiska jest niezwykle szkodliwa dla użytkowników pomieszczeń, gdzie została zastosowana. W takich wnętrzach nieczęsto niektóre osoby doświadczają chronicznych zawrotów i bólów głowy, zaburzeń widzenia i pamięci oraz podrażnień dróg oddechowych.Jeśli więc stoisz przed podjęciem decyzji jaką farbę kupić do malowania swoich pomieszczeń, decyzja powinna być prosta: Low-VOC (lub 0-VOC). Farby z małą ilością VOC są nie tylko dla alergików, ekologów i pokoi dziecięcych. Low-VOC i No-VOC winny być standardem w każdym domu i biznesie. Jeśli dbasz o długotrwałe zdrowie swoje, swojej rodziny i swoich pracowników, pamiętaj o tym. Zielone farby są dla Ciebie!


Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
Annaline's website
Annaline on Facebook


Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany 
w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". 
Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Zachęcam do dyskusji.

No comments:

Post a Comment