Monday, March 23, 2015

Aranżacja wnętrz w stylu irlandzkiego dworku wiejskiego (ang. Irish cottage style)

Wielu z nas kojarzy irlandzki wystrój z elementami dekoracyjnymi znajdującymi się w sklepach w połowie marca, kiedy to obchodzi się święto Św. Patryka: krasnalami, garnkami złota, trójlistną koniczyną, zielonymi kapeluszami i krawatami oraz piwem Guinnessa.  Co prawda, Irlandia jest pełna zieleni, stąd jej pseudonim „Emeraldowa Wyspa”, ale Irlandzki styl obejmuje zdecydowanie więcej niż mali ludzie, piwo i wszystko co zielone.


Aby dekorować dom w autentycznym stylu irlandzkim, wypada zapoznać się z irlandzką kulturą i tradycją. Należy zacząć od tego, że istotną rolę w kulturze irlandzkiej odgrywa religia katolicka, która przesiąknięta jest silnymi wpływami kultury celtyckiej. W skutek tego jednym z najbardziej popularnych elementów w irlandzkiej sztuce i dekoratorstwie są celtyckie plecionki (ang. Celtic knotwork lub Irish interlace). Te skomplikowane wzory można znaleźć na wielu średniowiecznych ozdobach religijnych. Innym popularnym znakiem należącym do tradycyjnego irlandzkiego stylu jest krzyż celtycki. W konsekwencji celtyckie plecionki i krzyże można znaleźć na irlandzkich gobelinach, narzutach, ramach do obrazów i wielu innych elementach dekoracyjnych.
 

Tradycyjne irlandzkie wiejskie dworki były dość małymi domami, wykonanymi z kamienia lub błota. Dachy kryto strzechą, a więc słomą, trzciną, sitowiem i wrzosem. Natomiast podłogi były zawsze drewniane. Tradycyjne irlandzkie wyposażenie do takiego wiejskiego dworku składało się z prostych meble w stylu rustykalnym, takich jak na przykład łóżka z kutego żelaza oraz drewniane meble, w tym stoły i krzesła, taborety, komody, kredensy, skrzynie, a także balustrady, kolumny, łóżka, karnisze i boazeria.Irlandzki wystrój wnętrz nie obejdzie się bez wyrobów z lnu. W przeszłości, uprawiano i produkowano nici z lnu w Irlandii. Obecnie surowiec ten przywożony jest do Irlandii, gdzie lokalne prządki przędzą lniane nici, a tkaczki tkają z przędzy lniane tkaniny. Nowoczesne Irlandzkie wyroby lniane (100% przędzone i tkane w Irlandii) uważane są za jedne z najlepszych w świecie. Do typowych produktów wykonanych z lnianej tkaniny i znajdujących się w irlandzkich wiejskich dworkach zaliczamy przede wszystkim pościel, obrusy oraz kuchenne ręczniki i ścierki.Jednym z najbardziej rozchwytywanych produktów na eksport są irlandzkie kryształy (ang. lead crystal). Szkło w Irlandii jest produkowane już od czasów średniowiecza, a najbardziej znane fabryki produkujące jedne z najlepszych na świecie kryształów to Waterford, Heritage, Galway i Cuchulainn. Tradycyjne irlandzkie kryształy są dmuchane ustami, a następnie ręcznie cięte. Do najpiękniejszych irlandzkich przedmiotów kryształowych zalicza się wazony, miski, szklanki, kieliszki i świeczniki. I choć skromne, wiejskie irlandzkie dworki nie były wypełnione po brzegi kryształami, jednak na pojedyncze egzemplarze (jak wazon czy miska), zawsze znalazło się miejsce. Przedmioty te były traktowane jak skarby, wyeksponowane w centralnym miejscu oraz przekazywane z pokolenia na pokolenie. Natomiast na reszcie półek kredensowych nie trzeba obawiać się wyeksponować dużych kolekcji irlandzkiej ceramiki. Produkowane głównie przez Bellek Pottery czy Wade Ceramics wyroby te odróżniają się od inneych zielono-niebieską barwą oraz motywami z trójlistą konieczyną (ang. shamrock).  

 

Istnieje wiele sposobów, aby urządzić wnętrza w stylu irlandzkim, ale naczelną zasadą są naturalne materiały, a szczególnie drewno, które jest w centrum uwagi. Dopiero w drugim rzędzie są irlandzkie dodatki, które nadają charakter pomieszczeniom.  Nie należy jednak z nimi przesadzać, bo zamiast subtlenie odtworzyć charakter i klimat irlandzkich wiejskich dworków, możemy stworzyć  atmosferę irlandzkiego jarmarku.


 
Kilka wskazówek i pomysłów na dekorowanie wnętrz w stylu irlandzkim:

1. Podłogi stanowią tło dla wielu różnych aspektów projektowania domu. Jeśli  więc chcesz dodać trochę celtyckiej atmosfery do Twojego domu, zainstaluj kamienną posadzkę z irlandzkiego niebieskiego wapienia (ang. Irish Blue Limestone). Ten szaro-niebieski kamień przywoła na myśl chłodne i mgliste irlandzkie poranki. Dodatkowo można zainstalować w przedpokoju medalion z celtycką plecionką, który przy wejściu do domu od razu nada ton i charakter pomieszczeń.

 

2. Aby wprowadzić motywy irlandzkich plecionek do wnętrz, najprościej zastosować tapety z gotowymi wzorami albo przy malowaniu ścian i sufitów użyć gotowe szablony o tych wzorach.


3. Inny sposób na wprowadzenie plecionek jest zainstalowanie wśród ściennych płytek kuchennych w centralnym miejscu kilku płytek o motywach celtyckich. Można też zamontować obwódkę z płytek ceramicznych o irlandzkich motywach pod prysznicem lub wokół wanny czy lustra.
4. Plecionki można trównież wprowadzić na obrusy czy zasłony w formie haftowanej obwódki na ich brzegach.

5. Rozjaśnij i rozwesel swój dom dodając celtyckie motywy z barwionego szkła osadzonego w panelach drzwi, okien lub szafek. Rozważ zastosowanie zarówno tradycyjnych wzorów irlandzkich i celtyckich, takich jak plecionki, koniczyny czy celtyckie serca, jak również zainstalowanie samego szkła o barwie zielonej, szarej, czy niebieskiej.
6. Oprócz lnianych tkanin nie zaszkodzi zastosować inne irlandzkie tradycyjne tekstylia, które wniosą ciepło do pomieszczeń. A myślę tutuaj o dzianinach wykonanych z irlandzkiej wełny owczej o naturalnej kolorystyce. Do takich wyrobów należą gobeliny, które zwykle były rozwieszane za zagłówkiem łóżka, dziergane narzuty zarzucane na krzesłach oraz pledy rozkładane na łóżkach.
7. Jeśli jest potrzeba udekorowania domu po irlandzku, ale bez większych remontów, warto przemyśleć zmianę uchwytów i gałek w szafkach kuchennych, które charakteryzują się celtyckimi motywami. Warto też ozdobić ściany obrazami o tematyce irlandzkiej, albo zakupić kilka poduszek z irlandzkimi wzorami.


 


Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
No comments:

Post a Comment