Monday, March 16, 2015

Dlaczego podłogi z korka są w cenie?

Ogromna obfitość różnorodnych materiałów wykończeniowych jak drewno, laminaty, dywany, winyle, płytki ceramiczne, kamień naturalny itd., łatwo wprowadza w przytłoczenie przy wyborze odpowiedniej podłogi do domu. Dodatkowo co roku producenci wprowadzają wiele nowych i udoskonalonych  produktów, co jeszcze badziej komplikuje sytuację. Dla ułatwienia właściwego przygotowania się do zakupów, przyglądnijmy się zaletom i wadom jednego ze stosunkowo nowych produktów, który zyskuje coraz większe zainteresowanie i uznanie wśród właścicieli domów i mieszkań: podłoga z korka.
Korek (ang. cork) jest nieprzepuszczalnym, elastycznym oraz bardzo lekkim (unoszącym się na wodzie) materiałem otrzymywanym z kory drzewa zwanego  Dębem Korkowym (ang. Oak Cork). Najczęściej spotykamy się z tym materiałem przy otwieraniu butelek z winem, ale porowata struktura tego produktu oraz jej właściwości termiczne, akustyczne i ognioodporne sprawiają, że coraz częściej używany jest na podłogi.Korek podłogowy jest dostępny w dwóch formach: jako płytki (tzw. parkiety) i panele o przeróżnych rozmiarach (najczęściej 12”x 12”, 4”x 12”, 12”x36”). Płytki i panele podłogowe z korka mogą być montowane na klej lub na zatrzask oraz można je bezpośrednio układać na istniejących i wykończonych z innego materiału podłogach. Natomiast w zależności od rodzaju powłoki zewnętrzej dzielimy podłogi korkowe na te zabezpieczone lakierem poliuretanowym (nadające się do mieszkań) oraz te z powłoką winylową (świetne do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu jak kina, szkoły itp.).

Jest wiele powodów, dlaczego powinno się rozważyć użycie korka w swoim domu:

1. Komfort. Podłoga ta jest bardzo wygodna do chodzenia, ponieważ znajdujące się w korku pęcherzyki powietrza amortyzują obciążenia i sprawiają, że miękko się po nim chodzi, co dodatkowo zapobiega bólom pleców i stawów.

2. Izolacja akustyczna. Korek z jego bąbelkową strukturą  działa jak poduszka, która absorbuje hałas. A zatem jest to idealny produkt do pomieszczeń rozrywkowych i studiów nagrań. Pomaga także zmniejszyć hałas pomiędzy podłogami, co czyni ten materiał bardzo atrykcyjny dla budunków apartamentowych.

3. Izolacja termiczna. Ponownie, te niesamowite pęcherzyki powietrza pomagają zabezpieczyć mieszkanie przed zimnem i utratą ciepła. Z tej przyczyny po takich podłogach przyjemnie chodzi się boso oraz zaoszczędza się na rachunkach za ogrzewanie.

4. Produkt hipoalergiczny. Korek nie wchłania kurzu, co oznacza, że podłogi korkowe są fantastyczne dla osób cierpiących na alergie. Jest również odporny na grzyb i pleśń, nawet przy dłuższym okresie narażenia go na działanie wody.  

5. Ekologia. Dąb korkowy to jedyne drzewo, którego kora po zdjęciu, może się regenerować. A zatem takie drzewo nie uważa się za uszkodzone, nie wycina się go i może rosnąć dalej. Ponadto dęby korkowe mają niezwykłą zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla, do pięciu a nawet więcej razy niż inne drzewa.

6. Wytrzymałość i elastyczność. Ponownie dzięki tym niesamowitym komorom powietrznym korek jest bardzo wytrzymały na nacisk i po ustąpieniu obciążenia wraca do pierwotnej formy. W związku z tym podłogi korkowe często stosuje się na siłowniach, gdzie co jakiś czas zmienia się ustawienie maszyn do ćwiczeń.

7. Bogata kolorystyka i wzornictwo. Podłogi korkowe są dostępne w szerokiej gamie naturalnych i barwionych kolorów. Ponieważ jest to produkt naturalny, wzory na płytkach lub panelach z korka nie powtarzają się, co nadaje podłodze korkowej unikalnego i intrygującego charakteru.

8. Łatwość w utrzymaniu. Konserwacja podłogi korkowej jest prosta. Wystarczy zmyć ją wilgotną szmatką.

Niestety, największą wadą podłóg z korka jest ich wysoka cena wahająca się od 6 do 15 dolarów za stopę kwadratową. A zatem jest to podłoga droższa od standardowych drewnianych. Jeśli jednak zależy Ci na ekologicznej i wytrzymałej nawierzchni, dobrej izolacji akustycznej i termicznej oraz planujesz intensywnie użytkować wnętrza, nie chcąc martwić się ewentualnym zniszczeniem, to podłoga z korka jest dla Ciebie.
Jako materiał podłogowy korek jest na tyle uniwersalny, że można go dopasować zarówno do wnętrz tradycyjnych jak i do tych o współczesnych stylach. We wnętrzach klasycznych najlepiej zastosować symetryczny, kilkukolorowy wzór z płytek, co nada im oryginalny charakter i wyrafinowany wygląd. Natomiast do nowoczesnych przestrzeni pasują jednokolorowe panele podłogowe, które nadadzą pomieszczeniom styl minimalistyczny.


Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC


Chciałabym usłyszeć od Was? Co myślicie o podłogach z korka? Jaka jest Wasza opnia? Co myślicie o kolorystyce takich podłóg? A co o utrzymaniu korkowej podłogi w czystości? Jeśli masz podłogę korkową, czy nadal ją kochasz i polecił/a byś innym? Dlaczego? Zachęcam do dyskusji. 

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów.


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:

1. Jakie płytki ceramiczne wybrać do naszych biznesów, a jakie do mieszkań?
2. Skórzane meble: luksus czy wygoda?
3. Dywany z naturalnych włókien roślinnych
4. Meble z drewna litego czy fornirowane?
5. Wzory paisley, a aranżacja wnętrz.
6. Projektowanie wnętrz w niebieskim kolorze.
7. Jaka jest różnica pomiędzy dekoratorem a projektantem wnętrz?

No comments:

Post a Comment