Thursday, July 17, 2014

„Bling Bling” czyli kolory metaliczne

Obecnie ludzie szaleją za wszystkim co metaliczne. Nie chodzi mi jednak o tych, którzy kradną miedziane rynny kościelne, raczej o tych, którzy są zafascynowani nowymi materiałami wykończeniowymi do wnętrz o połysku metalicznym. Dzisiaj odcienie miedzi, cyny, mosiądzu i niklu są faworyzowanymi kolorami metalicznymi przez większość projektantów wnętrz, ponieważ te lekko błyszczące kolory są wspaniałym uzupełnieniem do barw podstawowych oraz idealnym sposobem na rozjaśnienie wszelkich pomieszczeń.

Odcienie metalu na różnych materiałach wykończeniowych (metal, płytki ceramiczne, skóra, laminaty, klamki) 
Metaliczne trendy mają również ogromny wpływ na tapety, tkaniny, laminowane szkło, akryliki, drewno
Przyjmuje się, że metaliczne barwy tzw. metaliki, są odzwierciedleniem przepychu i wyrafinowania. Dodają one wnętrzom elegancji i ciepła. Najbardziej oczywistymi metalikami w naszych mieszkaniach to sztućce, zastawy stołowe,  klamki, lampy, zlewy czy lodówki. Jednak w dzisiejszych czasach  metaliki są dostępne prawie w każdej innej formie. W sklepach roi się od metalicznych farb, płytek i tapet, tkanin i dywanów przeplatanych metalicznymi nićmi, mebli i szafek kuchennych z połyskiem metalicznym oraz blatów i zlewów z różnych metali. Poniżej podam kilka szybkich porad, aby pomóc w wyborze odpowiednich wykończeń i akcesoriów metalicznych.

 Aby dodać głębi i atrakcyjności wizualnej naszych wnętrz, należy zastosować połączenie różnych barw metalicznych np. kolor złoty i miedziany, albo srebrny i nierdzewna stal, dwie najbardziej popularne kombinacje. Zestawienie takich kolorów z meteriałami o różnej strukturze podwaja ten efekt. Ale nie tylko te tradycyjne zestawienia są popularne. Połączenie złota ze srebrem czy miedzi z nierdzewną stalą można coraz częściej napotkać szczególnie w niekonwencjonalnych i nowoczesnych wnętrzach. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić.
Dobór metalików do innych kolorów jest bardzo ważny i zależy on od tego jaki rodzaj atmosfery chcemy nadać naszym wnętrzom. Przed wyborem należy przyjrzeć się metalom, jak na przykład szaro-srebnym. Trzeba określić czy mają one charakter ciepły czy zimny. Mianowicie, jeżeli metal mieni się na niebiesko jest to zimny kolor, natomiast jeśli przebłyskują w nim odcienie czerwone lub żółte jest to ciepły kolor.  Do uzyskania tradycyjnych i klasycznych efektów we wnętrzach regułą jest, aby łączyć metale z kolorami zgodnie z ich „temperaturą”, a więc ciepłe kolory metaliczne z żółtymi i czerwonymi, a zimne z niebieskimi i fioletowymi. Jeśli jednak chcemy uzyskać charakter oryginalny nie trzymamy się tej sztywnej reguły i robimy na odwrót.


Zestawienie akcentów metalicznych z naturalnymi materiałami takimi jak drewno lub kamień to kolejny sposób na uzyskanie wyszukanego i gustownego klimatu. Metalowe akcesoria są świetnym sposobem na dodanie luksusu i stylu do każdego wnętrza. Sklepy i salony meblowe prześcigują się w ofertach przeróżnych metalowych dodatków, jak wazy, lampy, rzeźby czy zegary. Jest to najszybszy sposób dodania nowoczesnej elegancji w naszych domach czy biurach.

 Warto wspomnieć, że naturalne żelazo, choć to metal matowy bez połysku, jest ciągle popularny w dekorowaniu wnętrz. Projektanci często używają tego metalu jako neutralny czarny kolor lub elegancki dodatek w formie żyrandoli, stylowych krat, barierek czy okuć.
 

Dla tych co nie są jeszcze gotowi, aby pomalować ściany metalicznymi farbami polecam na próbę użyć neutralne kolory farb zainspirowane metalikami, jak np. szary nikiel. Efekt nie będzie zbyt intensywny, ale wnętrze uzyska charakter elegancki i wyrafinowany.

Jeśli jesteś gotowy, aby w Twoim domu błyszczało, ale nie wiesz gdzie zacząć i na jaki metal się zdecydować skontaktuj się z projektantem wnętrz. Pamiętaj, że nie musisz zatrudniać projektanta na cały projekt, bo udziela on też porad jednorazowych, które pomogą zainspirować i nadać kierunek działania dla całego projektu. Warto zasięgnąć porady u profesjonalisty, bo źle przemyślane metaliczne kompozycje potrafią zespuć spokój i balans we wnętrzach. 

Anna Grochowska
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
+ANNALINE ID 
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów.

Przypisy:
Wszystkie zdjęcia autorstwa Anny Grochowskiej

No comments:

Post a Comment