Friday, March 21, 2014

Płytki ceramiczne - moda i trendy w 2014


Moda w dzisiejszych czasach króluje nie tylko na wybiegach, ale również w dziedzinie płytek ceramicznych. Jeszcze do niedawna zachwycano się intrygującymi kontrastami, intensywnymi kolorami i chaotycznymi wzorami. Obecnie obserwuje się w dziedzinie płytek ceramicznych pewnego rodzaju wyciszenie.

Hiszpania jest dzisiaj wiodącym w Europie producentem ceramicznych płytek i drugim co do wielkości ich eksporterem na poziomie światowym i to tam warto było zajrzeć, aby sprawdzić jaka jest teraz moda i co się dokładnie dzieje na rynku płytek ceramicznych w świecie. Na ostatnim expo CEVISAMA w Walencji (+CEVISAMA Feria Valencia), uwagę zwiedzjących przyciągały następujące trendy:

      1. Enkaustyczno-hydrauliczny:
Enkaustyczny klasyczny styl ceramiczny i cement hydrauliczny to po prostu zastosowanie znanej już w starożytności techniki malarskiej na kafelkach w połączeniu z cementem mineralnym. Na targach trend ten ukazany był w szerokiej gamie kolorów i wzorów geometrycznych, od kafelek wyglądających jak z odzysku (postarzanych), do tych we współczesnej gamie kolorów. Popularne było miesznie kolorów i wzorów oraz pokazywano, że kafelki właściwie nadają się na wszelkie powierzchnie: ściany, podłogi, sufity i blaty.

      2. Fazowany:
Załamane krawędzie dodają kafelkom wymiaru i głębokości do tradycyjnego wzoru zwanego „subway tile”. Struktura takich płytek cermicznych i ich geometryczny kształt dają swobodę używania klasycznych wzorów przy możliwości ukazania ich w nowoczesny sposób. 
      3. Geometryczny:
Urozmaicone kształty geometryczne, takie jak sześciokąty lub wzory w jodełkę to nowe, świeższe podejście do typowych kafelek. Nietypowe kształty płytek ceramicznych zapewniają bardziej artystyczny wygląd i odczucie większej uwagi na szczegóły w realizacji. Mieszanie różnych wzorów i różnych formatów powoduje, że ten efekt ma jeszcze silniejsze oddziaływanie.

      4. Kamienny:
Producenci Hiszpani nadal naciskają na stworzenie płytek, które mają wyglądem zastąpić kamień.

      5. Przemysłowy:
Powodzeniem cieszyły się kafeleki odzwierciedlające wpływy popularnego stylu przemysłowego, a więc wszelkie płytki rdzawe, metaliczne, czy metaliczno-podobne, z nowym naciskiem na odcienie niebieskie.      6. Ekologiczny:
Z aplauzem wśród architektów, projektantów i nabywców płytek ceramicznych zwracających uwagę na ochronę środowiska przyjęto fakt, że coraz bardziej producenci hiszpańscy dbają o to, aby ich płytki ceramiczne posiadały certifikaty EPD, które należą do systemu oznakowania ekologicznych produktów z sektora budowlanego.

      7. Mozaiki:
Wartu też zaznaczyć, że popularne w poprzednich sezonach mozaiki, które pomagają projektantom stworzyć niezapomniane aranżacje łazienek, wciąż cieszą sie ogromną popularnością.Płytki ceramiczne pokazywane na targach oddziaływały na prawie wszystkie zmysły. Pięknie wyglądały i były intrygujące w dotyku. Nowoczesne płytki do łazienki mogły nawet wydawać dźwięki (śmiałe koncepcje młodych projektantów) i pachnieć (z gwarancją na trwałość zapachu)!
Producenci płytek deklarowali, że będą coraz więcej uwagi poświęcać technologii. Zapewniają też, że będzie coraz większy wybór płytek ceramicznych, do projektowania przestrzeni publicznej, a nie tylko mieszkań. Ciekawą nową propozycją były płytki łazienkowe o grubości 3-7 mm (1/8”-5/16”), przydatne przy remontach, które można przyklejać na starych płytkach ściennych i podłogowych (odpada skuwanie). Wiele płytek do łazienek było wykonanych przy użyciu technologii cyfrowej, która pozwala na dokładne odwzorowanie ze zdjęć motywów drewna, kamienia, czy skór. Ciekawostką też były płytki łazienkowe układane „na sucho”, czyli bez użycia kleju.

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
Annaline Interior Design LLC
+ANNALINE ID 
Więcej na temat Annaline Interior Design odwiedź stronę internetową lub Facebook:
Annaline on Facebook

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów

                                      Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Link do innego artykułu o płytkach ceramicznych (kliknij tutaj →): Płytki ceramiczne czy porcelanowe?

Link do kolejnego artykułu o płytkach ceramicznych (kliknij tutaj →): Jakie płytki ceramiczne wybrać do naszych biznesów, a jakie do naszych mieszkań?

2 comments: