Thursday, December 25, 2014

Jakie są opłaty za usługi projektanta wnętrz?

Z nadejściem nowego roku wszyscy mówimy o swoich noworocznych postanowieniach, z zamiarem zmiany swego życia ...”na dobre, piękne, mądre”. Ale czy pamiętamy o swoim otoczeniu, o pomieszczeniach w których spędzamy to życie? Może warto poddać je transformacji? One też potrzebują naszej uwagi. Na dobry początek roku proponuję zatrudnić projektanta, aby otaczające nas wnętrza z wymarzonych przekształcił w rzeczywistość. Nie pozwólcie, aby kolejny rok upłynął na dobrych intencjach. Doradzam więc, aby przeanalizować koszty zatrudnienia projektanta wnętrz oraz zorientować się czego możemy oczekiwać decydując się na taką współpracę.
  
Zatrudnienie projektanta może pomóc w prawidłowym zaplanowaniu i przygotowaniu się do remontu 

Konsultacja wstępna: 

Wstępna konsultacja (ang. initial consultation)  to bardzo prosta metoda, aby ustalić, czy designer będzie odpowiadni dla projektu. Na takim spotkaniu omawia się zakres projektu oraz preferencje obu stron. Klient zapoznaje się z projektantem, jego wiedzą i doświadczeniem. Projektant natomiast rozważa czy jest zainteresowany przyjęciem projektu i czy jest w stanie sprostać wymaganiom klienta.

Niektóre osoby nie są pewne, jak wyrazić swój styl i preferencje. Projektant może im pomóc poprzez zadawanie pytań, przeanalizowanie obecnego wyglądu pomieszczeń i ich umeblowania oraz poprzez wspólne przeglądanie magazynów dotyczących aranżacji wnętrz. Dobry projektant jest dobrym słuchaczem i obserwatorem i może wiele informacji uzyskać dzięki tym trzem prostym metodom. Dodatkowo może spytać o sklepy, które klientowi odpowiadają, i w których zwykle robi zakupy, aby uzyskać informacje na temat preferowanego stylu lub jakości.

Popularne magazyny, które warto przeglądnąć przed planowaniem remontu

Podczas tej pierwszej konsultacji, designer zapyta się o kwotę, którą klient chce zainwestować w projekt rekonstrukcji swojego pokoju czy domu. Dla niektórych klientów, szczególnie w przypadku, kiedy potrzebne jest zatrudnienie pracowników budowlanych (jak np. stolarz, malarz itp.) odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ nie znają oni cen materiałów budowlanych oraz stawek związanych z zatrudnieniem fachowców. W tej kwestii projektant może pomóc przybliżyć wyobrażenie o takich kosztach, a także może pomóc w znalezieniu odpowiednich specjalistów. Należy jednak pamiętać, że wszelkie budowy, przebudowy i dekorowanie domu może być zrealizowane na wielu poziomach budżetowych, co też wiąże się ze zwiększonymi opłatami za lepszej jakości meble i materiały jak i za lepszych wykonawców.  

Opłaty za wstępną konsultację:
Niektórzy projektanci wnętrz pobierają opłaty za wstępną konsultację, niektórzy nie.

1. Dla doświadczonych i rozchwytywanych designerów jest powszechnym pobieranie takich opłat. Zwykle przyczynia się to do bardzo profesjonalnego podejścia obu stron do takiego pierwszego spotkania. Opłaty za takie konsultacje w Chicago i okolicach wahają się od $50 do $200 za godzinę. 

2. Zwykle niedoświadczony specjalista lub tzw. designer-sprzedawca nie wystawia rachunków za takie spotkanie. W przypadku niedoświadczonego specjalisty jest oczywiste, że niesprawdzony nowicjusz chce za wszelką cenę (właściwie jej brak) uzyskać projekt. W przypadku designera-sprzedawcy wiadomo, że zarobi on na sprzedaży oferowanych przez niego produktów (jak np. szafki kuchenne czy żaluzje) i koszty „darmowych” konsultacji są ukryte już w ich cenie. Przestrzegam jednak, że bardzo często taki ekspert nie ma większego zainteresowania lub pojęcia o reszcie lub nie dba o ogólne powodzenie projektu. Spędza on bezpłatne godziny z klientem, ale zwykle jedyne istotne informacje, które można od niego uzyskać to oszacowanie cenowe sprzedawanych produktów.Cztery różne rodzaje opłat za usługi projektanckie:

Koszt dalszego zatrudnieniem projektanta (po wstępnej konsultacji) będzie bardzo zróżnicowany i nie można tego dokładnie oszacować, ponieważ zależy to od rodzaju projektu. Jeden właściciel domu może prosić o pomoc w przeprojektowaniu lub wybudowaniu całego domu, podczas gdy inny będzię potrzebować jedynie fachowej opinii na temat koloru do jadalni. Skutkiem tego nie ma czegoś takiego jak „typowa” opłata za usługi designera. Istnieją natomiast cztery podstawowe rodzaje takich opłat, które są pobierane w zależności od porozumienia pomiedzy stronami, a mianowicie:

Koszt zamknięty lub całkowity (ang. fixed fees lub flat fees):
Jest to rodzaj opłaty, która najczęściej towarzyszy większym projektom, ponieważ usprawnia sposób rozliczania. Projektant ustala jedną ceną na wykonanie całego projektu. Sporządzany jest kontrakt, w którym wymienione zostaje dokładnie co jest wliczone do zakresu pracy i kosztów. Na przykład: czas spędzony przez designera na projektowaniu; ilość i miejsce spotkań z konsultantem; czas i koszty dojazdu na konsultacje z klientem i podwykonawcami; czas spędzony na telefonie i internecie związany wyborem wyposażenia i materiałów budowlanych; sporządzanie dokumentacji i jej dystrybucja; wydatki na próbki materiałów oraz fachową literaturę, itp. Warto więc poświęcić nieco czasu na przestudiowanie takiego kontraktu, aby później nie było niedomówień, i aby uchronić się od niespodziewanych rachunków.
  
Podczas planowania designer może pomóc w wizualizacji całego projektu

Koszt z dodatkiem (ang. cost plus):
Jest to metoda stosowany zwykle wtedy, kiedy designer zobowiązuje się nie tylko do zaprojektowania wnętrz i wyboru mebli, ale również do zakupu mebli i wszelkich dodatków (np. obrazy, zasłony, akcesoria). Klient może być zainteresowany tą metodą, kiedy zależy mu na kupnie luksusowego wyposażenia z możliwością uzyskania znacznej zniżki, którą mogą zaoferować designerzy (często 20%, a nawet 50% ceny sklepowej). Często też zainteresowani są tą metodą osoby, które nie maja czasu, aby zajmować się zakupem, kompletowaniem i składowaniem mebli miesiącami lub nie mają na to miejsca. Wolą, aby designer zgromadził zakupione meble upewnił się, że wszystko jest gotowe, i aby o jednym czasie dostarczył takie kompletne wyposażenie do już przygotowanego pokoju, mieszkania czy domu i całkowicie urządził tę przestrzeń.

Karta upoważniająca projektanta do obniżonych cen w sklepach: +Crate and Barrel +CB2  +The Land of Nod 

  
Typowe dwa rodzaje salonów meblowych:
po lewej: luksusowy salon otwarty tylko dla projektantów; 
po prawej: typowu sklep meblowy otwarty dla publiczności 

Stawki godzinowe (ang. hourly rates):
Bardzo wygodny sposób opłat na małych projektach. W tym wypadku za pracę projektanta płaci się na podstawie rzeczywistej ilości godzin spędzonych nad konkretnym projektem. Np. ilość godzin spędzonych z klientem w sklepie przy doradzaniu zakupu mebli lub przy wyborze koloru farb ściennych. Metoda ta jest popularna wśród kientów, którym wystarczy jedno lub kilkugodzinna konsultacja. Aktualnie ceny za takie usługi wahają się od $50 do $200 na godzinę i zależą od stawki projektanta.

Większość projektantów honoruje stawki na godziny.

Stawki za stopę kwadratową (ang. square foot basis):
Jest to standardowy sposób w jakich opłaca się designerów projektujących wnętrza komercyjne. W tym przypadku projektant otrzymuje stałą kwotę za każdą stopę kwadratową. Prosty przykład: jeśli pomieszczenie ma 1000 stóp kwadratowych, a stawka projektanta za stopę kwadratową jest $1, oznacza to, że za cały projekt klient będzie zobowiązany zapłacić $1,000.
  
Stawki za stopę kwadratową są typowe przy projektowaniu wnętrz komercyjnych

Bez względu na jaki rodzaj  opłat zdecydujesz się przy zatrudnieniu projektanta, ważne jest, aby w Nowym Roku w swoim domu zrobić to coś, o czym myślałeś w roku mijającym. Coś nowego, modnego lub wystrzałowego. Coś co wypatrzyłeś w magazynach lub widziałeś jedynie we własnej wyobraźni. Projektanci są doskonali w wysłuchiwaniu twoich potrzeb, pragnień, zamiarów i przekształcenia tego tak, aby wywołać Twój uśmiech za każdym razem, kiedy wracasz do domu.  Nie zwlekaj w podjęciu decyzji, od niej należy zacząć. Poświęć więcej uwagi pomieszczeniom, w których spędzasz swój czas pracując lub odpoczywając. Niech Ciebie relaksują i dodaja radości życia. Życzę właściwie podjętych decyzji i gorąco polecam współpracę z projektantem, aby uzyskać pełny sukces i aby go zrealizować w nadchodzącym 2015 roku. 

Anna Grochowska podczas pracy

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
Annaline's website
Annaline on Facebook
+ANNALINE ID

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

Zachęcam do dyskusji i z góry dziękuję za komentarze i uwagi!No comments:

Post a Comment