Thursday, December 18, 2014

Nowy Rok 2015 i nowy kolor roku: Marsala

Początek nowego roku inspiruje do wprowadzenia zmian w naszych wnętrzach. Najprostszym sposobem, aby radykalnie zmienić wygląd pokoju jest przemalowanie ścian na inny kolor. Jeśli nie mamy sami pomysłu na wybór farby, radzę skorzystać z porad fachowców, a szczególnie firmy Pantone, która jest światowym autorytetem w tej dziedzinie. To właśnie Pantone, pod koniec każdego roku, wybiera nowy kolor, który ma dominować w kolejnym roku. I tym razem jest to bardzo przyjemny i stonowany kolor czerwonego wina, więc go gorąco polecam.

Paleta kolorystyczna zainspirowana Kolorem Roku 2015 Marsala

A zatem na Kolor Roku 2015 obrano bardzo intrygującą barwę o nazwie Marsala (Pantone 18-1438). Według Letrice Eisman, dyrektorki Instytutu Kolorów Pantone : „Marsala wzbogaca umysł, ciało i duszę, wzbudza w nas zaufanie i stabilność. Podobnie jak wzmacniające nas wino Marsala (od którego pochodzi nazwa koloru), ten gustowny kolor uosabia satysfakcjonujące bogactwo zaspokajającego posiłku, podczas, gdy jego czerwono-brązowa barwa emanuje wyrafinowaną naturalnością piasku. Jest to kolor ogólnie atrakcyjny, który łatwo przełożyć na potrzeby mody, kosmetyków (urody), wzornictwa przemysłowego i aranżacji wnętrz.”Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, Marsala wspaniale nadaje się do tego zadania, ponieważ jest to efektowna, zwracająca na siebie uwagę, ale nie przytłaczająca barwa, która z łatwością jednoczy inne elementy w pomieszczeniu. Pluszowy charakter tego przyjemnego koloru  czyni go idealnym wyborem na dywany i tapicerowane meble do salonów, ale nie tylko. Barwa ta od dawna używana jest zarówno w kuchniach i  jadalniach (blaty, szafki, obrusy, serwety), jak i sypialniach (pościel). Kolor ten wyjątkowo ma wzięcie do wielobarwnych tkanin o kwiaciastych, pasiastych i kraciastych wzorach. Bez względu na styl, użyty jako dodatek, w formie akcentów takich jak poduszki czy akcesoria, swym ciepłym tonem wzbogaca każde pomieszczenie. Marsala wygląda bardzo efektownie kiedy jest zestawiony z kolorami neutralnymi, jak ciepłe szarości i beże. Ze względu na swoją tonację ten namiętny kolor doskonale prezentuje się w parze z bursztynami, umbrą, żółtym złotem i zielenią, ale również z kolorem turkusowym i niebieskim. Jak zwykle bywa, nie wszystkim spodobało się wyróżnienie spokojnego winnego Marsala na kolor roku. W Internecie można znaleźć wiele komentarzy, które krytykują ten wybór. Główny powód, to odejście od śmiałych i egzotycznych selekcji z poprzednich lat (Promienna Orchidea 2014, Emerald 2013, Mandarynkowe Tango 2012) na rzecz asekuranckiego koloru.  Nominacja Marsala uważana jest przez niektórych za „opóźnioną o conajmniej dziesięć lat” decyzję, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kolor ten należał do modnej wówczas palety.

Osobiście uważam, że miło zobaczyć wyróżnienie klasycznego i bardziej uniwersalnego koloru w odróżnieniu do uprzednich lat, kiedy to śmiałe i niekonwencjonalne barwy dominowały. Proszę jednak zauważyć, że Marsala, to blado czerwony kolor, który we wnętrzach (aby nie być nudnym) potrzebuje współpracować z dodatkowymi kolorami, które mają w sobie więcej życia. Całe szczęście bez wysiłku dopasowuje się do innych. Szczególnie lubię go zestawiać z zimnymi kolorami, takimi jak błękity, zielenie oraz jasne róże. Chyba jednak najpiękniej wygląda w zestwieniu z bladymi pastelami.


 Podsumanie:
Jeśli szukasz uniwersalnego koloru do swoich wnętrz, który ciągle powraca na pierwsze strony gazet i nigdy nie wyjdzie z mody, to Kolor Roku 2015: Marsala, może być dla Ciebie. Nie bój się go użyć, uważaj tylko na ilość i rozmiary ścian, które pokryjesz tym kolorem. Jeśli masz małe mieszkanie czy pokój i przesadzisz, mogą one się wizualnie znacznie zmniejszyć, a sam kolor może wyglądać przytłaczająco.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
Annaline on Facebook

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

Link do artykuły na temat Koloru Roku 2014: Kolor Roku 2014: Promienna Orchidea
Link do artykułu na temat Koloru Roku 2015: Prognozy kolorystyczne na 2015 rok.

                                               Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Kilka dodatkowych porad:

1. Jeśli chcesz zastosować kolor Marsala, ale nie możesz malować nim ścian (bo np. wynajmujesz mieszkanie), wprowadź go do swoich wnętrz poprzez akcesoria jak np. narzuty, poduszki, dywany i obrazy.

2. Aksamitna tkanina w tym głębokim kolorze winnym sprawia, że fotel lub sofa nią wytapicerowane osiągają wygląd pluszowego luksusu i przepychu.

3. Podaję link do mojego artykułu dotyczącego Koloru Roku 2014: http://annalineid.blogspot.com/2014/06/kolor-roku-2014.html

4. Podaję link do mojego artykułu dotyczącego prognoz na dominującą kolorystykę w 2015:+Beyonce Knowles i +Taylor Swift w kreacjach w kolorze Marsala

3 comments:

  1. Piękny kolor i na dodatek "mój" na ten rok 2015! Jest odbiciem wewnętrznego żaru i pasji Skorpiona.Ten kolor sprawia, że w każdym wnętrzu czuje się on u siebie. Tyle horoskop:-)

    ReplyDelete
  2. Ok, tego o Skorpionie nie wiedziałam. Dzieki!

    ReplyDelete
  3. Ok, tego o Skorpionie nie wiedziałam. Dzieki!

    ReplyDelete