Tuesday, November 11, 2014

Magia Luster (część 2)

Lustra fascynowały ludzkość od czasów starożytnych. Przez wiele wieków przypisywano im siły magiczne i używano ich do ochrony przed nieczystymi mocami. Obecnie już prawie nikt we współczesnym świecie nie myśli o ochronie domu przy pomocy luster (chyba jedynie zwolennicy feng shui, starożytnej chińskiej praktyki aranżacji przestrzeni). Prawie każdy z nas posiada więcej niż jedno lustro, i korzystamy z nich jedynie przy codziennej toalecie i do przeglądania się. Używamy je na co dzień, ale zwykle nie zastanawiamy się nad ich potencjałem. O magii luster nie zapominają jednak projektanci wnętrz, którzy ciągle zachwycają się ich zdolnością wizualnego powiększenia małych pomieszczeń. Używają oni je również nagminnie w projektach, gdzie trzeba zamaskować mankamenty przestrzeni jak np. niedobór naturalnego światła.

3-częściowe lustro odbijaące światło do środka wnętrza
Poniżej podaję kilka sposobów na wykorzystanie tej magii luster do aranżacji wnętrz:

1. Kontrola odbicia: Lustro odzwierciedla to co jest umieszczone nie tylko w jego pobliżu i ważna jest ścisła kontrola takiego odbicia. Projektanci wnętrz zawsze zwracają uwagę na to co jest w odzwierciedlone w lustrze. Jest bardzo ważne, aby niechciane elementy we wnętrzu nie były powtarzane i wyolbrzymiane (jak np. brzydkie rury lub otwory wentylacyjne).
Najbardziej pożądane jest powieszenie lub ustawienie lustra w taki sposób, aby odbijąło ono światło oraz piękne widoki i przyrodę z zewnątrz. Jeśli jednak za oknem jest widoczna tylko ceglana ściana sąsiedniego domu, należy uniknać podwajania takich widoków.
Dość popularne jest umieszczanie luster naprzeciwko obrazów, aby zduplikować kolory i fakturę oraz podkreślić ich wartość.
Umieszczenie lustra zbyt wysoko, może też być nieefektowne, ponieważ będzie ono odbijać nieciekawy sufit. Jeśli jednak nie ma miejsca na umieszczenie lustra tak, aby widzieć w nim swoje odbicie, polecam zastosowanie luster, jako elementu ozdobnego, w którym rama jest bardzo ozdobna i o wiele większa od powierzchni odbijającego szkła. Takie punktowe lustra z wyglądu przypominają nam błyszczące gwiazdy i stąd ich angielska nazwa starburst mirror (pol. wybuchające gwiazdy).Lustro typu Starburst
2. Lustrzane ściany: Przy dekorowania wnętrz niejednokrotnie wykłada się całe ściany lustrami, aby stworzyć iluzję dużej przestrzeni i wzmocnić wygląd niepozornej wielkości pomieszczeń. Takie lustrzane ściany są szczególnie popularne w przedsionkach i westybułach (ang. foyer, vestibule, lobby) oraz małych, za krótkich lub za wąskich korytarzach. Kluczem do wyłożenia lustrem całej ściany jest podzielenie jej na regularne lub symetryczne segmenty w prostokątnych lub kwadratowych kształtach (w zależności od wielkości ściany). Aby wąski korytarz wydawał się szerszy należy jego dłuższą ścianę wyłożyć lustrami. W małych przedpokojach popularne jest kładzenie luster nie tylko na wszystkich ścianach, ale i na suficie, aby wydawał się on nieskończony.
Zaznaczyć też warto, że jeśli lustra umieszczamy na przeciwko drzwi wejściowych (co nie jest przeze mnie zalecane) należy przed nimi umieścić jakieś meble, jak stolik czy ławę, aby uniknąć iluzji drugich drzwi, i aby zabezpieczyć się przed pomyłkowym wejściem na tę „niewidzialną” przegrodę lub po prostu nie wystraszyć się swojego własnego odbicia.


 


Lustrzana ściana antykowana i podzielona na wiele geometrycznych części
3. Punkt centralny: Duże oprawione lustra często uhonorowane są centralnym miejscem w pomieszczeniu. Szczególnie rozpowszechnione jest ich zastosowanie w jadalni powyżej bufetu czy kredensu, w salonie nad kominkiem lub w sypialni nad łóżkiem. Lustra umieszczane w pokojach jadalnych odzwierciedlają eleganckie zastawy i żywność, które symbolizują bogactwo i dobrobyt. Ponieważ salony są miejscami, gdzie gromadzimy swoje rodziny i przyjaciół, podwojenie ich liczby (przy pomocy luster) zawsze wpływa pozytywnie na takie spotkania. Lustro w dużej sypialni pomaga skupić wzrok na jednym centralnym punkcie i nadać mu bardziej intymny charakter. Inaczej taki pokój nie ma końca, nasz wzrok kieruje się w stronę okna i "błądzi" na zewnątrz. W dużych przestrzeniach nasze oczy potrzebują zatrzymać się na jakimś ciekawym elemencie dekoracyjnym i lustro zazwyczaj doskonale spełnia tę rolę. 
4. Łazienki: Współczesna łazienka bez lustra jest nie do wyobrażenia. Według dzisiejszych standardów są one tutaj niezbędne zarówno do codziennej toalety jak i do doświetlenia pomieszczeń, w których często brakuje okien. Do małych łazienek dobrze wkomponowują się lustrzane ściane, które nie tylko dodają im głębi, ale również intensyfikują kolory sąsiednich ścian. Z tego też powodu w luksusowych łazienkach częstym dodatkiem do ściany luster są błyszczące białe szafki oraz marmury; (ciemne kolory ścian w odbiciu lustrzanym będą miały ciemniejszy odcień).
Pamiętać też należy, aby muszla klozetowa nie odbijała się w lustrze, ponieważ zwykle nie jest to zbyt atrakcyjny element w pomieszczeniu.
5. Z ramą czy bez?:  Lustra są z natury neutralnym komponentem wnętrz i doskonale pasują zarówno do mieszkań tradycyjnych jak i nowoczesnych. Rama lustra, lub jej brak, decydują o ich adekwatności we wnętrzach historycznych i tam gdzie chcemy dekorować według określonego stylu. Tak np. lustro w stylu barokowym będzie charakteryzować się zwykle dużą, zdobioną motywami roślinnymi złotą ramą, natomiast lustro stylizowane na modę epoki art deco będzie bez ramy, a jego krawędzie będą fazowane.
Lustra w oprawie barokowej:

Lustra w stylu art deco:

Lustra są funkcjonalne i nierzadko spełniają więcej niż jedną funkcję w projektowaniu przestrzeni. Przy dekorowaniu, należy o nich myśleć jako o eleganckich przedmiotach, które „czynią cuda”, ale które mogą też zeszpecić rzeczywistość. Istnieje wiele innych zasad, które stosuje się przy dekorowaniu lustrami. Według mnie jednak najważniejszą z nich jest posiadanie kontroli nad odzwierciedlanymi w nich widokami i przedmiotami.  

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
+ANNALINE ID
https://annalineid.blogspot.com/

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.


No comments:

Post a Comment