Sunday, January 4, 2015

Remont wnętrz: Od czego zacząć?

W końcu mamy 2015 rok i jesteśmy gotowi, aby unowocześnić swoje mieszkanie. Oto kilka prostych sposobów, aby ułatwić zauktualizowanie wyglądu wnętrz, w których mieszkamy, pracujemy czy odpoczywamy:1. Lista życzeń:
Jeśli myślicie o remoncie lub o budowie nowego domu, ale nie wiecie od czego zacząć, na początku proponuję stworzyć listę życzeń. Taka lista pozwoli poukładać i ukierunkować wasze myśli, jak również ułatwi rozmowę z innymi członkami rodziny i zatrudnionymi później fachowcami. Na tej liście nie bójcie się umieścić wszystkiego o czym marzycie, bo jest to tylko lista. Stworzenie jej nie zobowiązuje do kompletnej realizacji. Jeśli nie jesteście na wszystko całkowicie gotowi to po prostu niektóre rzeczy należy ominąć. Będą jednak te wszystkie życzenia pomocne podczas całościowego projektowania. Najlepiej jest kompleksowo zaplanować wszystko na papierze, a później systematycznie realizować plany. Nie polecam aranżować przestrzeni pojedynczo, na przykład najpierw wybierać kolor na ściany, a potem martwić się co dalej. Wszystko co znajduje się w mieszkaniu, włącznie z kolorem na ścianie, powinno być przeanalizowane i dobrane przed zakupem jakichkolwiek mebli czy materiałów wykończeniowych.


Zbieranie pomysłów, aby umieścić je na swoim liście życzeń jest jednym z najbardziej ekscytujących etapów remontu lub budowy; jest to czas poszukiwań. Wolno marzyć na dużą skalę! Swoje pomysły można uzupełniać podczas przeglądania magazynów, przy odwiedzaniu sklepów, podczas przeglądania stron internetowych czy w rozmowach z przyjaciółmi i sąsiadami. Innym doskonałym sposobem, aby stworzyć swoją listę życzeń jest ocena własnego aktualnego umeblowania i wystroju wnętrz, a więc opisujemy co lubimy, co jest dla nas funkcjonalne, a z czym jest już czas pożegnać się.  Świetnym ćwiczeniem dla całej rodziny jest stworzenie przez każdego jej członka własnej listy życzeń, które później wspólnie składamy w jedną wspólną listę rodzinną. Jeśli macie dzieci, pozwólcie im narysować swoje wymarzone pokoje, a następnie pozwólcie niech wyjaśnią na czym im najbardziej zależy. To będzie świetna zabawa, która pomoże wam ustalić co jest ważne dla waszych pociech.


Lista życzeń powinna być podzielona na oddzielne pokoje znajdujące się w mieszkaniu. Dla każdego z tych pokoi powinno być odnotowane jakie ich cechy są najważniejsze, kto je będzie użytkować, co będzie się w nich robić oraz jakie są wymagania z uwagi na utrzymanie czystości, bezpieczeństwa i wytrzymałość materiałów wykończeniowych. Do rozważenia pozostają: szafki do magazynowania, urządzenia elektryczne (np. TV), wszelkie urządzenia gospodarstwa domowego (np. piec), kominki,  oświetlenie, armatury i hydraulika (np. toilet), materiały wykończeniowe (np. drewniane podłogi) oraz rodzaje i wielkość mebli.


Jak już zakończycie tworzyć taką listę życzeń, kolejną rzeczą jest jej przeglądnięcie i określenie, które rzeczy są ważniejsze i które muszą być wcześniej zrealizowane od innych, a które można odłożyć na późniejszy termin, ponieważ kolejny krok to wprowadzanie listy w rzeczywistość.

2.  Sprzątanie bałaganu:

Jeśli chcecie wprowadzić zmiany w swoim domu, gruntowne sprzątanie będzie nieodzowne. Bałagan powoduje, że dom wygląda nieświeżo i przestarzale. Polecam przejść się po całym domu i pozbierać wszystkie stare graty, niewykorzystane lub wyszczerbione naczynia i niepotrzebne meble. Wiele domów zapchanych jest zbędnymi rzeczami i umeblowaniem. Otaczamy się często  rzeczami, które nie bardzo lubimy, rzadko używamy lub zupełnie nie potrzebujemy. Nadszedł czas, aby wyrzucić ten bałagan lub przekazać go jako donację do organizacji, które mogą mieć z tego użytek. Czysty i przestrzenny dom jest znacznie bardziej relaksujący i stwarza bardziej harmonijne środowisko do odpoczynku i pracy. Jeśli jednym z postanowień noworocznych jest zminimalizowanie stresu, taka akcja sprzątająco-charytatywna może być idealnym rozwiązaniem. Przeczyszczenie mieszkania pomoże również w zrobieniu miejsca dla nowych i przydanych przedmiotów dekoracyjnych.3. Nowe kolory ścian:

Najprostszym i najtańszym sposobem, aby radykalnie zmienić wygląd pokoju to złapanie za pędzel i wymalowanie jego ścian świeżymi kolorami. Kolory mają wielkie znaczenie w naszym życiu  i często odgrywają ważną rolę w kształtowaniu naszego nastroju. Nie bójmy się eksperymentować z odważnymi kolorami jak malinowy czy emerald, które wniosą więcej optymizmu do wnętrz. Ostre kolory wyglądają szczególnie dobrze w łazienkach i pomieszczeniach piwnicznych (ang. basement). Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ich użyciem. Ciemniejsze kolory ścian są bardzo reprezentacyjne, ale należy być ostrożnym przy ich stosowaniu w pomieszczeniach małych lub bez okien. Przypominam, że jeśli kolor się nie spodoba to nie będzie końca świata, zawsze można go przemalować.4. "Go green”:

Bycie „zielonym” to nie jest już tylko moda. To ma realne korzyści, które pomogą w przyszłości zmniejszyć rachunki za energię lub ulepszyć warunki mieszkaniowe (np. wdychane powietrze). Tworzenie bardziej energooszczędnej kuchni z inteligentnymi urządzeniami oraz  alternatywnymi źródłami energii (takich jak np. energia słoneczna) jest ważne do rozważnia przy gruntownych remontach. Jeśli w domu wychowywują się dzieci warto zainwestować w odpowiednie matieriały wykończeniowe (jak farby, dywany, podłogi i umeblowanie), które nie wydzielają żadnych toksyn i nie powodują reakcji alergicznych. Dlatego warto skonsultować się z projektantem, który specjalizuje się w projektowaniu wnętrz sprzyjających ludziom i środowisku.


5. Odchudzanie i dokształcanie

Wbrew pozorom wystrój wnętrz ma ogromne znaczenie na zachowanie i zmianę przyzwyczajeń. Naukowcy z Wydziału Żywności i Otyłości na Uniwersytecie Yale swoimi badaniami potwierdzili, że „ludzie jedzą, co jest dla nich łatwo dostępne i to co widzą”. Wynika z tego, że jeśli chce się zmienić swoje nawyki żywieniowe powinniśmy udostępnić i uwidocznić w swojej kuchni te produkty, które są świeże, naturalne i zdrowe. A zatem dla tych wszystkich co chcą schudnąć lub lepiej się odżywiać polecam dekorawanie blatów kuchennych przy pomocy misek wypełnionych świeżywi owocami. Słodkie przekąski powinny być usunięte z widocznego miejsca.
Natomiast dla tych co z nowym rokiem postanowili nauczyć się nowego języka, gry na gitarze lub chcą zacząć regularnie ćwiczyć polecam, aby przedmioty, które mają w tym pomóc (książki, instrumenty, maszyny itd.) wyeksponować we wnętrzach tak, aby nasze oko mogło się na nich zatrzymać i zainspirować do działania. Chowanie maszyn pod łóżkiem i książek w szafie zwykle kończy się zaniechaniem nauki czy sportu.


 

Projektowanie lub przebudowa wnętrz są o wiele trudniejsze niż to, co nam pokazują na telewizyjnym kanale na HGTV! Przy większych przeróbkach gorąco polecam najpierw skontaktować się ze specjalistą. Nie zamierzam odstraszyć od remontów, ale chcę przestrzec przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o renowacji. Taka przyspieszona decyzja nie poparta właściwym planowaniem i przygotowaniem się, może na przykład spowodować, że zostaniemy pozbawieni działającej kuchni czy łazienki na kilka miesięcy. Bądźmy przezorni i przewidujący, umówmy się na spotkanie, chociażby wstępne, z projektantem, bo to zaoszczędzi czasu i kłopotów, a nawet pomieszkiwania miesiącami w remontowym kurzu i bałaganie. Życie jest krótkie i warto przygotować się do remontu tak, aby był on jak najkrótszy. 

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
annalineid@gmail.com


Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
4. Open House czyli Drzwi otwarte: Chicago
5. 10 rzeczy, o których należy pamiętać podczas remontu.

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o projektowaniu wnętrz jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

                Zachęcam do dyskusji i z góry dziękuję za uwagi i kometarze!
No comments:

Post a Comment