Sunday, October 19, 2014

Kiedy wybierać farby?

Załóżmy, że kupujesz dom i przeprowadzasz się za kilka tygodni. Przed przeprowadzką masz zamiar kupić nowe meble i położyć nowe drewniane podłogi. Dodatkowo wybierasz kolory farb, aby Twój kontraktor wymalował Ci ściany od razu po podpisaniu wszystkich dokumentów. Cóż za fantazja! Takie myślenie o urządzeniu swojego „dream house” jest conajmniej nieprawidłowe, a nawet naiwne.  


Rzeczywistość jest znacznie trudniejsza do przyjęcia. Wybierając kolory farb przed zakupem sofy, dywanu, krzeseł, pościeli, zasłon, tapet, płytek i wszystkich innych materiałów wykończeniowych ograniczysz się na wiele sposobów. Taka decyzja może też mieć katastrofalne skutki, chyba że po prostu  poprzestaniesz na nałożeniu na wszystkie ściany standardowego i „bezpiecznego” koloru, uwielbianego przez kontraktorów i malarzy, jakim jest beżowy. Z beżowym kolorem wnętrze wygląda ok, ale nie jest ono zbyt ciekawe.


Jeśli planujesz stworzyć bardziej unikalną i osobistą przestrzeń, to musisz odłożyć wybór farb na dalszy plan. Dlaczego? Powiedzmy, że „masz oko” na gafitowe ściany i beżową kanapę, z pięknym dywanem w kolorze bakłażanu. W momencie kiedy malarze zakończą wałkowanie doskonałych grafitowych ścian, dowiadujesz się, że sofa Twoich marzeń jest na wyprzedaży. Niestety, ten jak z bajki wspaniały mebel jest dostępny tylko w grafitowym kolorze. W tym momencie, musisz powiedzieć „dowidzenia” tej sofie albo kupujesz nową farbę i płacisz malarzom za przemalowanie ścian. Tak czy inaczej, okazja, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy została stracona.

Poniżej podaję kolejność działania i bardziej wydajne podejście do wszelkich przeróbek i adaptacji pomieszczeń oraz czas kiedy decydujemy o wyborze kolorów ścian:


1. Znajdź dom. Czekaj na zaakceptowanie oferty. Pomyśl co chciałbyś zmienić lub jak chciałbyś ten dom upiększyć.


2. Po akceptacji Twojej oferty, jeśli planujesz jakiekolwiek przeróbki, unowocześnienia i jeśli planujesz zatrudnić projektanta wnętrz, umów się w nowym domu z wszystkimi kontraktorami. Wtedy będziesz mógł oszacować koszty i czas trwania pracy, którą trzeba wykonać po przejęciu domu na własność, a jeszcze przed przeprowadzką. Większość projektantów zna wielu fachowców i pomoże Ci zatrudnić odpowiednich wykonawców, jak  malarzy, kafelkarzy czy elektryków. Umówienie się tego samego dnia z wszystkimi wykonawcami pozwoli zaoszczędzić Ci czas. Czasami jest trudno dostać się do wnętrza budynku wiele razu przed odbiorem domu, więc takie jednorazowe spotkanie jest najbardziej praktyczne. To spotkanie nie zobowiązuje Ciebie do zatrudnienia kontraktorów, ale umożliwi ono wzięcie istotnych pomiarów, potrzebnych do oszacowania kosztów wykonania pracy, abyś mógł sam zadecydować czy stać Ciebie na realizację planów od razu, lub czy będzie potrzebna praca w etapach.   


3. Kolejny stopień to planowanie przestrzeni. Jeśli kupujesz nowe meble, a jednocześnie chcesz swoje „stare” meble wkomponować w nowym domu i nie wiesz jak, zatrudnij projektanta. On Ci w tym pomoże, poprzez rozrysowanie wszystkiego na planie. Taki plan to widok twojego mieszkania z lotu ptaka w odpowiedniej skali, który pokazuje stare i proponowane nowe meble w istniejącej przestrzeni. Dzięki planowaniu i takim rysunkom jesteś w stanie zobaczyć czy meble zmieszczą się do twoich pomieszczeń, ile ich potrzebujesz, i czy będzie wystarczająco dużo miejsca wokół nich, aby twoje mieszkanie nie tylko było ładne, ale i funkcjonalne. Takie plany powinny również uwzględnić oświetlenie jak i wymiary nowych mebli i dywanów. Uzbrojenie się w takie informacje i rysunki ułatwi Ci rozmowę ze sprzedwcami i właściwe wybory przy zakupach. Planowanie przestrzeni jest pierwszym krokiem niezbędnym przy jakiejkolwiek budowie, przebudowie lub dobudowie domu. Aby zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy nigdy nie omijaj tego etapu.
4. Po planowaniu następny etap to wybór materiałów wykończeniowych. Jeśli zamierzasz wymienić podłogę lub zmienić jakikolwiek element w łazience lub kuchni, teraz jest na to czas. Wszystko, co zostanie zamocowane na stałe (w budynku) ma priorytet przed meblami, ponieważ meble łatwiej wymienić niż te przycementowne lub przybite elementy. Tak więc wybieramy płytki, podłogi, szafki kuchenne, wanny, zlewy, krany i żyrandole.

 5. Dalszy etap to wybór mebli tapicerowanych, dywanów i tkanin do aranżacji okien. Rozpoczynamy selekcje od największego elementu w pomieszczeniu jakim jest kanapa, ponieważ zwykle po  oszacowaniu jaki musi być jej rozmiar, okazuje się, że nasze opcje są znacznie ograniczone. Potem wybieramy kolejno krzesła, dywany i zasłony. W sypialni, zaczynam wybór materiałów od pościeli, a następnie przechodzimy do dalszych tekstyliów.

6. Farby ścienne i tapety. Do wyboru kolorów ścian podchodzimy dopiero po wybraniu wszyskich tkanin! Dopiero teraz wiadomo na pewno, jakie kolory będą faktycznie grały w tej przestrzeni.7. Stoły, stoliki, komody, kredensy, i inne meble bez tapicerki (ang. casegoods) wypełniające luki w wyposażeniu można dopasować po wyborze farb i tapet.  
8. Wybór lamp, abażurów, akcesorii, kwiatów, obrazów i innych dodatków zostawiamy na sam koniec. Jest to ostatni etap dekorowania wnętrz i jest on równie ważny jak ten kiedy wybieramy tkaniny.
Jeśli będziesz trzymać się tej listy, na ogół będziesz mniał mniej problemów w trakcie unowocześniania lub przystosowywania nowej siedziby do własnych standardów i marzeń. Właściwe planowanie i fachowe uwagi projektanta mogą zapobiec utracie cennego czasu i pozwalą na urządzenie wnętrz oraz zakup mebli, które będą Ci satysfakcjonować. Pamiętaj jednak, że projektowanie wnętrz nigdy nie zaczyna się od wyboru koloru ścian. Wybór farb i malowanie zostaw na później.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
+ANNALINE ID 
annalineid@gmail.com

                         Zachęcam do dyskusji i z góry dziękuję za komentarze i uwagi!


Link do mojego artykułu opisującego, dlaczego jedna farba jest droższa od drugiej (kliknij tutaj →)Co znajduje sie w puszce z farbą?
Dodatkowe linki do kilku tekstów:
 - Remont wnętrz: od czego zacząć?
Jaka jest różnica pomiędzy projektantem wnętrza, a dekoratorem?
Open House: Chicago!

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

No comments:

Post a Comment