Wednesday, July 30, 2014

Prognozy kolorystyczne na 2015 rok

Świat mody ma ogromny wpływ na trendy w przemyśle budowlanym (takie jak kolor, faktura, wzory). Na przykład co roku firmy produkujące farby ścienne, przyglądają się dokładnie temu co dzieje się na wybiegach największych projektantów mody, aby przewidzieć jakie kolory będą popularne w kolejnym roku. Znane na całym świecie firmy farbiarskie jak Sherwin-Williams, +Benjamin Moore Paints czy Pantone po wiosennych pokazach mody prześcigują się w prognozowaniu trendów na 2015. Warto przyglądnąć się tym prognozom kolorystycznym, ponieważ są one świetnym sposobem na znalezienie inspiracji do kolejnych projektów w naszych wnętrzach. Odpowiednio wybrany kolor jest przecież katalizatorem naszych wnętrz.

Pantone Institute pierwszy ujawnił nowe kolory na rok 2015 już na wiosnę 2014 roku podczas międzynarodowych targów  International Home and Houseware Show w Chicago. Wyłonione zostało wtedy dziewięć kluczowych tendencji, które według dyrektorki instytutu, Leatrice Eisman, będą kształtować zachowania konsumentów w 2015 roku. Proponowane kolory nie zostały przyjęte entuzjastycznie przez większość projektantów wnętrz. Popularnością natomiast wśród nich cieszy się kolekcja Colormix 2015 stworzona przez amerykańską firmę Sherwin-Williams, której proponuję przyglądnąć się bliżej.


Paleta Colormix 2015 zeprezentowana po raz pierwszy również w Chicago na tegorocznej czerwcowej wystawie dla projektantów NeoCon, określa 40 kolorów, które mają przybliżyć nam prespektywy i ducha nadchodzącego roku. Kolekcja ta ma zapewnić projektantom świeże kombinacje kolorystyczne, które będą ich inspirować i wpływać na ich kreatywność. Proponowane kolory podzielone zostały na cztery palety kolorystyczne nazwane Chrysalis (tł. Poczwarka), Voyage (tł. Podróż), Buoyant (tł. Pogodny czy Optimistyczny) i Unrestrained (tł. Żywiołowy czy Niepowściągliwy).


Kolory z palety Chrysalis/Poczwarka to oaza spokoju. W dzisiejszych czasach błoga cisza i odizolowanie należą do luksusu, dlatego neutralno-wapienne barwy i zakurzony niebieski angażujace nasze zmysły są coraz bardziej popularne. One wpływają na nas relaksująco i uspokajająco. Jeśli szukamy równowagi i komfortowego wnętrza, miękkie i monochromatyczne kolory z tej grupy mogą nam w tym zadaniu pomóc.Paleta Voyage/Podróż zainspirowana została turystyką kosmiczną i kurortami (sic!) podmorskimi. Nasze niedawne sny o futurystycznej przyszłości stały się teraźniejszością. Kolory które wyłoniono w ramach tej grupy to głębokomorski zielony, jasnozielony odcień wodorostów, wodnisty niebieski oraz ciemno-czarny fiolet oddający niekończącą się przestrzeń. Kolory te silnie oddziałowują na wyobraźnie i doskonale nadają się do projektowania wnętrz hotelowych czy nowoczesnych biur.Kolejna grupa Buoyant/Pogodna została zainspirowana optymistycznymi latami powojennymi w Stanach Zjednoczonych, kiedy to żołnierze wracali do domu często z odległych i egzotycznych placówek. Oprócz optymizmu paleta ta zainspirowana została zarówno tropikalną roślinnością, leczniczymi ziołami jak i fascynacją ekologią. Pogodne kolory z tej grupy, jak jasne, soczyste i głębokie zielenie, fiolety i akcenty koralowe doskonale pasują zarówno do urbanistycznych przestrzeni publicznych jak i tradycyjnych wnętrz mieszkalnych.Unrestrained/Żywiołowa, to grupa kolorów bardzo odważnych, zainspirowanych beztroskim duchem i włóczęgą. Jaskrawe kolory nawiązują do wzorów etnicznych. Barwy są nasycone, żywe i pełne energii jak słoneczny żółty, turkusowy i jasno niebieski. Kolory tej ostatniej grupy nawiązują do życia w cyrku oraz przypominają nam karnawałowe parady w Rio de Janeiro. Kolory te są dla tych co cieszą się pełnią życia i dla odważnych. Ale nie tylko. Paleta ta podkreśla również zamiłowanie do sztuki abstrakcyjnej.
Dla mnie Colormix 2015 jest niewątpliwie intrygującą kolekcją kolorów inspirujących do projektowania wnętrz. Sama nie umiem przewidzieć co będzie popularne w przyszłym roku, ale na dzień dzisiejszy błękity i zielenie są wszechobecne. Odcienie grafitu i słoneczne żółcie są również popularne. A metaliczne kolory, zwłaszcza ciepłe odcienie miedzi i złota, są bestsellerem. Poza tym zauważam też, że z roku na rok moi klienci mniej obawiają się odważnych ciemnych tonacji czy jaskrawych i wesołych kolorów. I myślę, że ta tendencja będzie się utrzymywać przez kilka lat.

Anna Grochowska
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
+ANNALINE ID 
Annaline's website
Annaline on Facebook

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów.

Przypisy:
Wszystkie zdjęcia autorstwa Anny Grochowskiej


                                    Zachęcam do dyskusji i z góry dziękuję za komentarze i uwagi!

Link do artykuły na temat Koloru Roku 2014: Kolor Roku 2014: Promienna Orchidea
Link do artykułu na temat Koloru Roku 2015: Nowy Rok 2015 i nowy Kolor Roku: Marsala

No comments:

Post a Comment