Friday, June 6, 2014

Kolor Roku 2014

Każdy zdaje sobie sprawę, że kolor odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Tak na przykład niebieski napotkany w hotelowym spa działa na nas kojąco, a ognisty czerwony w klubie nocnym pobudzająco. Ale nikt o kolorze nie myśli bardziej poważnie niż Pantone. Pantone to firma o światowym autorytecie, która specjalizuje się w standaryzacji kolorów dla różnych branży, jak kosmetyki, farby, tkaniny, produkcja przemysłowa i produkacja drukarska. I choć dopiero od 2000 roku Pantone Color Institute ™  ogłasza „Kolor Roku” (Color of the Year), to już od ponad 50-ciu lat firma ta bada jak kolor wpływa na ludzkie procesy myślowe, emocje i reakcje fizyczne.
Kolory roku 2012, 2011, 2010, 2009, 2008 & 2007.
Ogłoszony przez Pantone jako kolor roku 2014 Promienna Orchidea (Radian Orchid, PANTONE 18-3224TPX) według Leatrice Eiseman, dyrektorki Pantone Institute, „ jest urzekającym kolorem fioletu, który przyciąga uwagę”. Uważa ona, że kolor ten „wzbudza zaufanie oraz emanuje radość, miłość i zdrowie”. Pani Eiseman powiedziała również, że "zeszłoroczny kolor 2013 roku, PANTONE 17-5641 Emerald (głęboki zielony), służył jako symbol odnowy i dobrobytu, natomiast Promienna Orchidea to kolor, który intryguje oko, wyzwala wyobraźnię, zaprasza do innowacji oraz rozszerza kreatywność i oryginalność."

Według Pantone Promienna Orchidea zastosowana we wnętrzach dobrze ma wyglądać z kolorem oliwkowym i głębszymi zieleniami (jak Hunter). Pantone zaleca też połączenie tego koloru z różnymi odcieniami turkusu i jasnym żółtym. Dla pracowników Pantone Radian Orchid to podnoszący na duchu śmiały kolor, który nie przytłacza, a pobudza prawie każdą inną paletę kolorów oraz nadaje jednolity charakter dla niejednolitych przestrzeni.
Wachlarz malarski firmy Panton na którym widoczny jest kolor Radian Orchid i jego pochodne (1)
Plansza inspiracyjna firmy Pantone prezentująca kolor roku 2014 i jego możliwości użycia (2)
Nie za bardzo zgadzam się ze wskazówkami Pantone. Według mnie Radian Orchid użyty w nadmiernych ilościach może być przytłaczający. Z tego też pewnie powodu nie często można spotkać dobrze udekorowane wnętrze w tej gamie kolorów. Dla mnie osobiście Promienna Orchidea (a szczególnie w połaczeniu z zieleniami), kojarzy się z szalonymi trendami lat 80-tych, gabinetami dentystycznymi i „stylem Miami”. Sam kolor jest piękny, ale nie powinno się go kłaść na wszystkie ściany w pomieszczeniu, bo jest on za intensywny.
Tkaniny firmy Kravet w gamie koloru roku 2014 (2)
Minęło już pół roku od ogłoszenia Radian Orchid kolorem roku i więc postanowiłam wypytać się innych projektantów co oni myśla na temat użycia tej barwy we wnętrzach. Opinie były mieszane. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że Promienna Orchidea nie jest łatwym kolorem do użycia. Ale każdy kolor może dobrze wyglądać we wnętrzach, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. Ponieważ użycie tego koloru jest wyzwaniem, aby osiągnąć zadawalający efekt dekorując tym kolorem, polecam trzymać się niżej wymienionych strategii.

1. Neutralne tło:
Promienna Orchidea dobrze wygląda z neutralnymi colorami, a szczególnie z białym i czarnym. A więc, jeśli masz białe lub czarne ściany, tapicerka na krzesłach lub kanapach w kolorze fuksji doda luksusu do twoich wnętrz.
Lobby hotelowe w Maroku (LovelsSpeed.com -2)
2. Akcent:
Użyj koloru Promienna Orchidea jako akcent, a nie główny kolor. A więc nie kupujemy fioletowej kanapy, a tylko kilka poduszek, które po niej rozrzucimy. Można też zainwestować w nieduże akcesoria w tym kolorze, jak klosz do lampy, narzuta, obraz czy ciekawy dywan i użyć je jako element uzupełniający do innych palet kolorów. Dodatki w tym fioletowym kolorze w sposób niebanalny i nowoczesny odmienią niejedno wnętrze.
Poduszki firmy Surya (Surya.com -2)

Akcenty w kolorze Promienna Orchidea (2)

3.  Dla odważnych:
Dla odważnych proponuję jedną ścianę pomalować kolorem Radiant Orchid lub położyć wzorzystą tapetę, na której dominuje ten kolor. Osiągniemy wtedy pomieszczenie o dramatycznym, aczkolwiek wyrafinowanym i unikalnym charakterze. Taka fioletowa ściana bardzo dobrze dopasowuje się do biało-czarnej palety wnętrz.
Tapeta  w kolorze roku 2014 (hgtv.com-2)
"Ściana dla odważnych" z kolorem roku 2014 (Houzz -2)
4. Maroko:
Zastosowanie gorących czerwieni i pomarańczy w połączeniu z fioletowym Radian Orchid to szybki i łatwy sposób, aby nadać pomieszczeniu marokański charakter.

Wnętrze w styl marokański (2)
5. Złoto:
Złote dodatki  w połączeniu z Promienną Orchideą nadają wnętrzom atmosferę luksusu i elegancji. Złoty kolor wyjątkowo dobrze prezentuje się na tle Radian Orchid, tak więc polecam na ścianę o kolorze fioletowym zawieszać obrazy w złotych ramach, co nada im charakter muzealny. 

Living room o charakterze muzealnym (forelements.blox.pl -2)

Podsumowując, Radiant Orchid nadaje wnętrzom charakter unikalny, egzotyczny i intrygujący, ale w mieszkaniach należy stosować go z umiarem. Wyjątkiem od tej reguły będzie dekorowanie pokojów dziecinnych, a szczególnie tych dla dziewczynek, ponieważ różowy i fioletowy to kolory dominujące w takich wnętrzach od wielu wielu lat. Pomieszczenia komercyjne również rządzą się swoimi własnymi prawami i jeśli chodzi o kolor roku to nie ma tutaj żadnych przeciwskazań, aby użyć go w dużych ilościach. Wręcz przeciwnie, jako egzotyczny kolor Promienna Orchidea zwraca na siebie uwagę i przyciąga wzrok, o co przecież każdy biznes zabiega (stomatolog też!).


Prezentacja różnych tkanin i materiałów dla inwestorów przyszłego przedszkola w Chicago (1)
Lobby hotelowe z akcentem w kolorze Radiant Orchid (2)
Anna Grochowska IIDA, NCIDQ, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
+ANNALINE ID 
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów

Przypisy:
(1) Fotografie, rysunki i tabele autorstwa Anny Grochowskiej

(2) Reszta fotografii znaleziona na internecie dzięki Google+ Search

No comments:

Post a Comment