Friday, June 13, 2014

Znowu jak co roku NeoCon

Jak co roku, w drugim tygodniu czerwca, wybrałam się na NeoCon ® do znanego budynku w Chicago zwanego Merchandise Mart. Ponad siedmiuset wystawców prezentowało tam swoje wyroby na powierzchni wystawienniczej większej niż milion stóp kwadratowych. +NeoCon jest największą w Ameryce Północnej ekspozycją koncentrującą się na wnętrzach komercyjnych, którą co roku odwiedza ponad 40 tysięcy architektów i projektantów wnętrz. Ponieważ w moim biurze projektujemy zarówno wnętrza mieszkalne jak i komercyjne, wizyta na NeoCon jest nieodzowna.Sam skrót NeoCon wywodzi się od pełnej nazwy ekspozycji: The National Exposition of Contract Furnishings (Narodowa Wystawa Wposażeń Wnętrz Komercyjnych). Ten trzydniowy pokaz jest organizowany od 1969 roku i podczas niego zarejestrowani profesjonaliści mają zapewniony dostęp do najnowszych i najbardziej innowacyjnych produktów. Co właściwie można zobaczyć na NeoCon? Produkty, które spełniają wszelkie wymagania budowlane dla wnętrz użytku publicznego, takie jak: tkaniny, tapety, meble, lampy, dywany, akcesoria, produkty wykończeniowe czy nowe technologie. Główny nacisk jednak położony jest na nowy sposób podejścia do projektowania miejsca pracy to znaczy ergonomiczne umeblowanie i interaktywna technologia biurowa.
Dla uczestników NeoCon  zaoferowane są też liczne programy edukacyjne, jak np. koncentrujące się na rozwoju zawodowym seminaria CEU, fora stowarzyszeń projektanckich oraz prezentacje i przemówienia wiodących ekspertów z branży i biznesu.
Aby pomóc zaangażować się w wymianę nowych pomysłów i dyskusję NeoCon oferuje także dla swoich uczestników wiele konkursów, wycieczek i przyjęć. Tak na przykład magazyn poświęcony projektowaniu wnętrz komercyjnych „Contract” nagradza nowe produkty na rynku, a +International Interior Design Association (IIDA)  wyróżnia oryginalność wystawienniczych stoisk. Są jeszcze nagrody dla uhonorowania liderów w branży i dla najlepszych produktów na wystawie. Natomiast ci, którzy chcą zobaczyć więcej niż budynek +Merchandise Mart Properties, Inc.  zapraszani są przez organizatorów na wycieczki po mieście.


Dla mnie osobiście NeoCon jest kopalnią niekończących się pomysłów na przyszłe projekty. To miejsce gdzie szukam nowych produktów, technologii, trendów i tendencji projektanckich. Choć co roku już po pierwszym dniu jestem wykończona przemierzaniem mil wśród przepełnionych ludźmi korytarzy i salonów wystawienniczych nidgy nie żałuję spędzonego tam czasu. I w tym roku udało mi się znaleźć ciekawe inspiracje i innowacyjne produkty do zaproponowania przyszłym klientom.

A oto niektóre z trendów projektanckich, które zaobserwowałam na tegorocznym NeoCon:

1.      UŻYCIE SZKŁA: Ścieralne szklane tablice na których można pisać mazakami były proponowane przez różnych wystawienników na kilku piętrach. Generalnie szkło znajdowało zastosowanie w wielu innowacyjnych produktach jak płytki, okleiny ścienne czy meble. Ale dla mnie najbardziej interesujący był nowy produkt znanej firmy produkującej szkło artystyczne Joel Berman, nazwany„plank”. Jest to wypalana w piecu szklana tafla, której organiczny wzór ma odzwierciedlać strukturę drewna. 
2.      UŻYCIE FILCU: W zeszłym roku zapoczątkowany trend, w tym roku był wszechobecny od okładzin ściennych do tapicerki. Szczególnie moją uwagę zwróciła nowa kolekcja mebli biurowych firmy Haworth, panele wyciszające proponowane przez firmę +Unika Vaev  oraz akustyczne ściany filcowe w salonie +Knoll_Inc.

3.      GNIAZDKA ELEKTRYCZNE: Prawie w każdym meblu biurowym jest umieszczone gniazdko elektryczne i USB. Stoliki, stołki, biurka, fotele, pufy  nie obejdą się już bez takiego gniazdka, stałego zasilania oraz dostępu do Internetu.


4.      PODNOŚNIKI: Czasy, kiedy biurka były dostępne tylko w dwóch wysokościach (32 i 36 cali), są już przeszłością. Teraz prawie wszystkie tzw. „stacje robocze” są zautomatyzowane dla poprawy ergonomii i zadowolenia pracowników. Można je regulować do indywidualnych potrzeb bez większego wysiłku nawet kilka razy dziennie.


5.       EKOLOGIA: Trend ekologiczny zaczyna być standardem. Każdy producent mebli, tkanin, tapet, czy dywanów, jeśli nie wszystkie produkty to przynajmniej ich część oferuje w wersji „eko-friendly” (przyjaznej dla środowiska). Coraz więcej produktów jest poddanych testom i może pochwalić się odpowiednimi certificatami. Jest to ważne dla projektantów wnętrz, których projekty poddawane są  procesowi certifikacji LEED.  

Podsumowując, jestem pod wrażeniem produktów i technologii prezentowanych na targach NeoCon 2014. Chciałabym opisać tutaj wszysto co mnie zachwyciło, ale niestety nie ma na to czasu i miejsca. Nie byłam nawet w stanie zaglądnąć do każdego stoiska i przeglądnąć co nowego pojawiło się na rynku. Dodatkowo Merchandise Mart, z powodu jego olbrzymiego rozmiaru i zbyt małej liczby wind nie jest łatwym budynkiem do nawigacji. Trudno było dostać sie na niektóre piętra, a nawet trudno było zobaczyć niektóre meble w popularnych i zagęszczonych salonach. Na szczęście nie brakowało darmowej literatury i przewodników z reklamującymi się producentami. Zapakowałam ile się dało takich katalogów do jednej z licznych toreb, które były rozdawane na stoiskach. Teraz mam co przeglądać w domu! Dla tych, co nie mieli szczęścia dotrzeć na tegoroczny NeoCon, a którzy pragną przyglądnąć się choć części nowych produktów, polecam stronę internetową:  www.neocon.com

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
+ANNALINE ID 
annalineid@gmail.com

Przypisy:
Wszystkie zdjęcia autorstwa Anny Grochowskiej

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułówThursday, June 12, 2014

Czarny jednym z ulubionych kolorów w 2014

Czarny kolor, pomimo to, że jest to niekonwencjonalny wybór na dominującą barwę w pomieszczeniach,  jest jednym z ulubionych kolorów w 2014 roku.  W XXI wieku projektanci wnętrz coraz częściej mogą sięgać po ten ciemny kolor, bo dzisiaj ich klienci mniej martwią się o rozmiar pokoi, a raczej o ich nastrój. Tak na przykład w sondażu internetowym na stronie Houzz, 74% właścicieli domów przyznało się do bycia fanami czarnych pokojów, łazienek i kuchni.
Przy projektowaniu należy jednak bardzo uważać, aby nie przesadzić z tym kolorem. Można osiągnąć absolutnie elegancki resultat, ale trzeba tę czerń prawidłowo zestawić i zbalansować z innym kolorem/kolorami i różnymi fakturami, aby nie stworzyć ponurego, a nawet martwego wnętrza. Dodatkowo ogromne znaczenia ma w takich wnętrzach prawidłowe oświetlenie.
Czarne ściany służą jako idealne tło dla mebli, obrazów i akcesorii. Nadają one wnętrzu charakter muzealny. Jeśli jest obawa, że malując wszystkie ściany w pokoju na czarno, optycznie zmiejszymy jego wielkość, pomalować należy tym kolorem tylko jedną, główną ścianę, tę z kominkiem lub telewizorem. Jeśli meble są całkowicie czarne, to potrzebują one dużo bieli na ścianach czy podłogach w celu ich zrównoważenia.
W kuchni, czarne matowe ściany i lakierowane czarne szafki są coraz bardziej popularne. Matowe ściany, bo są one bardziej przyjemne dla oka. Lakierowane szafki, bo powierzchnie takie odbijają światło wokół wnętrza, co pomaga optycznie powiększyć przestrzeń.
Najbardziej jednak czarny kolor ścian jest popularny w toaletach (powder room). Jest to pomieszczenie idealne do zastosowania odważnych kolorów, aby zaimponować gościom. Użycie wielkiego lustra nad umywalką pomoże rozjaśnić  i powiększyć to wnętrze. Natomiast cermika łązienkowa powinna kontrastować z ciemnymi ścianami, a więc jasne lub metaliczne umywalki są nader ważne.
Ponadto złote akcenty i antyczny mosiądz reprezentują się wyjątkowo dobrze na ciemnym tle. Ciepło tych metali pięknie kontrastuje z zimnymi i ciemnymi kolorami.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN, LLC
+ANNALINE ID 
Annaline's website
Annaline on Facebook
annalineid@gmail.com

Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
1. Kolor roku 2014
2. Czarno białe trendy w 2014
3. Nowy trend: przenikanie (ombre).
4. Prognozy kolorystyczne na 2015
5. Dlaczego jedna farba jest droższa od drugiej?
6. Kiedy wybierać farby ścienne?
7. Nowy rok 2015 i nowy kolor roku: Marsala.


Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

Friday, June 6, 2014

Kolor Roku 2014

Każdy zdaje sobie sprawę, że kolor odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Tak na przykład niebieski napotkany w hotelowym spa działa na nas kojąco, a ognisty czerwony w klubie nocnym pobudzająco. Ale nikt o kolorze nie myśli bardziej poważnie niż Pantone. Pantone to firma o światowym autorytecie, która specjalizuje się w standaryzacji kolorów dla różnych branży, jak kosmetyki, farby, tkaniny, produkcja przemysłowa i produkacja drukarska. I choć dopiero od 2000 roku Pantone Color Institute ™  ogłasza „Kolor Roku” (Color of the Year), to już od ponad 50-ciu lat firma ta bada jak kolor wpływa na ludzkie procesy myślowe, emocje i reakcje fizyczne.
Kolory roku 2012, 2011, 2010, 2009, 2008 & 2007.
Ogłoszony przez Pantone jako kolor roku 2014 Promienna Orchidea (Radian Orchid, PANTONE 18-3224TPX) według Leatrice Eiseman, dyrektorki Pantone Institute, „ jest urzekającym kolorem fioletu, który przyciąga uwagę”. Uważa ona, że kolor ten „wzbudza zaufanie oraz emanuje radość, miłość i zdrowie”. Pani Eiseman powiedziała również, że "zeszłoroczny kolor 2013 roku, PANTONE 17-5641 Emerald (głęboki zielony), służył jako symbol odnowy i dobrobytu, natomiast Promienna Orchidea to kolor, który intryguje oko, wyzwala wyobraźnię, zaprasza do innowacji oraz rozszerza kreatywność i oryginalność."

Według Pantone Promienna Orchidea zastosowana we wnętrzach dobrze ma wyglądać z kolorem oliwkowym i głębszymi zieleniami (jak Hunter). Pantone zaleca też połączenie tego koloru z różnymi odcieniami turkusu i jasnym żółtym. Dla pracowników Pantone Radian Orchid to podnoszący na duchu śmiały kolor, który nie przytłacza, a pobudza prawie każdą inną paletę kolorów oraz nadaje jednolity charakter dla niejednolitych przestrzeni.
Wachlarz malarski firmy Panton na którym widoczny jest kolor Radian Orchid i jego pochodne (1)
Plansza inspiracyjna firmy Pantone prezentująca kolor roku 2014 i jego możliwości użycia (2)
Nie za bardzo zgadzam się ze wskazówkami Pantone. Według mnie Radian Orchid użyty w nadmiernych ilościach może być przytłaczający. Z tego też pewnie powodu nie często można spotkać dobrze udekorowane wnętrze w tej gamie kolorów. Dla mnie osobiście Promienna Orchidea (a szczególnie w połaczeniu z zieleniami), kojarzy się z szalonymi trendami lat 80-tych, gabinetami dentystycznymi i „stylem Miami”. Sam kolor jest piękny, ale nie powinno się go kłaść na wszystkie ściany w pomieszczeniu, bo jest on za intensywny.
Tkaniny firmy Kravet w gamie koloru roku 2014 (2)
Minęło już pół roku od ogłoszenia Radian Orchid kolorem roku i więc postanowiłam wypytać się innych projektantów co oni myśla na temat użycia tej barwy we wnętrzach. Opinie były mieszane. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że Promienna Orchidea nie jest łatwym kolorem do użycia. Ale każdy kolor może dobrze wyglądać we wnętrzach, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. Ponieważ użycie tego koloru jest wyzwaniem, aby osiągnąć zadawalający efekt dekorując tym kolorem, polecam trzymać się niżej wymienionych strategii.

1. Neutralne tło:
Promienna Orchidea dobrze wygląda z neutralnymi colorami, a szczególnie z białym i czarnym. A więc, jeśli masz białe lub czarne ściany, tapicerka na krzesłach lub kanapach w kolorze fuksji doda luksusu do twoich wnętrz.
Lobby hotelowe w Maroku (LovelsSpeed.com -2)
2. Akcent:
Użyj koloru Promienna Orchidea jako akcent, a nie główny kolor. A więc nie kupujemy fioletowej kanapy, a tylko kilka poduszek, które po niej rozrzucimy. Można też zainwestować w nieduże akcesoria w tym kolorze, jak klosz do lampy, narzuta, obraz czy ciekawy dywan i użyć je jako element uzupełniający do innych palet kolorów. Dodatki w tym fioletowym kolorze w sposób niebanalny i nowoczesny odmienią niejedno wnętrze.
Poduszki firmy Surya (Surya.com -2)

Akcenty w kolorze Promienna Orchidea (2)

3.  Dla odważnych:
Dla odważnych proponuję jedną ścianę pomalować kolorem Radiant Orchid lub położyć wzorzystą tapetę, na której dominuje ten kolor. Osiągniemy wtedy pomieszczenie o dramatycznym, aczkolwiek wyrafinowanym i unikalnym charakterze. Taka fioletowa ściana bardzo dobrze dopasowuje się do biało-czarnej palety wnętrz.
Tapeta  w kolorze roku 2014 (hgtv.com-2)
"Ściana dla odważnych" z kolorem roku 2014 (Houzz -2)
4. Maroko:
Zastosowanie gorących czerwieni i pomarańczy w połączeniu z fioletowym Radian Orchid to szybki i łatwy sposób, aby nadać pomieszczeniu marokański charakter.

Wnętrze w styl marokański (2)
5. Złoto:
Złote dodatki  w połączeniu z Promienną Orchideą nadają wnętrzom atmosferę luksusu i elegancji. Złoty kolor wyjątkowo dobrze prezentuje się na tle Radian Orchid, tak więc polecam na ścianę o kolorze fioletowym zawieszać obrazy w złotych ramach, co nada im charakter muzealny. 

Living room o charakterze muzealnym (forelements.blox.pl -2)

Podsumowując, Radiant Orchid nadaje wnętrzom charakter unikalny, egzotyczny i intrygujący, ale w mieszkaniach należy stosować go z umiarem. Wyjątkiem od tej reguły będzie dekorowanie pokojów dziecinnych, a szczególnie tych dla dziewczynek, ponieważ różowy i fioletowy to kolory dominujące w takich wnętrzach od wielu wielu lat. Pomieszczenia komercyjne również rządzą się swoimi własnymi prawami i jeśli chodzi o kolor roku to nie ma tutaj żadnych przeciwskazań, aby użyć go w dużych ilościach. Wręcz przeciwnie, jako egzotyczny kolor Promienna Orchidea zwraca na siebie uwagę i przyciąga wzrok, o co przecież każdy biznes zabiega (stomatolog też!).


Prezentacja różnych tkanin i materiałów dla inwestorów przyszłego przedszkola w Chicago (1)
Lobby hotelowe z akcentem w kolorze Radiant Orchid (2)
Anna Grochowska IIDA, NCIDQ, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
+ANNALINE ID 
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów

Przypisy:
(1) Fotografie, rysunki i tabele autorstwa Anny Grochowskiej

(2) Reszta fotografii znaleziona na internecie dzięki Google+ Search