Saturday, October 25, 2014

Lustra – krótka historia i ich rodzaje (część 1)

Lustra są wspaniałym dodatkiem do każdego wnętrza.  Są one dostępne w niesamowicie szerokiej gamie kształtów, stylów, rozmiarów i kolorów. Potrafią szybko przekształcić każde pomieszczenie, a to dlatego, że mogą rozjaśnić przestrzeń przy pomocy odbijającego się w nich światła lub powiększyć wizualnie jego rozmiar. Lustra w zależności od stylu oprawy i rozmaru mogą być ekstrawaganckie lub mało rzucające się w oczy, skomplikowane w swoim kształcie lub bardzo proste. Ten kto zdaje sobie sprawę jak atrakcyjne i przydatne są one w projektowaniu, szybko może przy ich pomocy przekształcić i poprawić wygląd jakiegokolwiek wnętrza.


Już w epoce paleolitu człowiek mógł przeglądnąć się w zwierciadle, choć w tamtych czasach używało się do tego celu wygładzonych kamieni lub po prostu trzeba było przejrzeć się w wodzie. W czasach starożytnych produkowano lustra z polerowanych metali, jak srebro, cyna, ołów czy brąz. Były one podatne na korozję. Ze względu na ich niski współczynnik odbicia dawały one ciemny obraz i nie nadawały się do pomieszczeń ze sztucznym oświetleniem (świece, lampiony). Dopiero w XII wieku rozpoczęto produkcję luster ze szkła, które powlekano cienką warstwą metalu. Wenecja, miasto słynne z produkcji szkła, stało się również centrum produkcji luster, kiedy to w XVI wieku na pobliskiej wyspie Murano zaczęto pokrywać szkło rtęcią. Lustra w tym okresie były ciągle bardzo drogie i tylko najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić. Rewolucja nastąpiła dopiero w połowie XIX wieku, kiedy to niemiecki chemik wynalazł metodę powlekania szkła cieńką warstwą srebra. Proces ten został przystosowany do masowej produkcji, co znacznie obniżło ich cenę i rozwiązało problem używania szkodliwej dla zdrowia rtęci.

 
Kilka przykładów starożytnych zwierciadeł utrwalonych przez artystów z danej epoki.

Typowe antyczne lustra weneckie

Antyczne lustro (tzw. Murano) z 19-tego wieku (+Murano Decor Italian Glass Lights)
Dzisiaj istnieje wiele rodzajów luster o różnym przeznaczeniu i konstrukcji. Zanim więc przystąpimy do dekorowania wnętrz należy się z nimi zapoznać. Poniżej podaję krótki ich opis, a także ich funkcję i zastosowanie:

Rodzaje luster:

1. LUSTRA POSREBRZANE: praktycznie wszystkie lustra do upiększania wnętrz są posrebrzane, a mianowicie ich odblaskowa powłoka to cieńka warstwa srebra umieszczona na szkle po jednej stronie i dodatkowo zabezpieczona przed korozją i innymi uszkodzeniami farbą. 
W tym rozróżniamy:
- bezbarwne (ang. clear): najbardziej standardowe lustro, zwykle o grubości 3/32”, 1/8” i 1/4”.


- kryształowe lub białe (ang. ultra clear):  do ich produkcji używa się szkła o małej domieszce żelaza (tzw. Starphire), a więc bez wyraźnego zielonkawego odcienia jak w standardowych lustrach; odpowiednie do absolutnie białych wnętrz.

Przykłady szkłą do produkcji luster (po lewej prawie bezbarwne szkło Starphire)

- postarzane (ang. antiqued): powłoka srebrzana jest dodatkowo barwiona tak, aby naśladować lustra pokryte korozją, a więc przypominająca lustra z epoki renesansu czy baroku;

- powiększające lub wklęsłe (ang. concave): to lustro zakrzywione do wewnątrz, do makijażu;


- wypukłe (ang. convex): zakrzywione lustro na zewnątrz, często umieszczane w rogach na wielopiętrowych parkingach, szpitalnych korytarzach, magazynach czy zatłoczonych sklepach.2. LUSTRA BARWIONE: są to lustra poddane temu samemu procesowi co lustra posrebrzane, a więc powleczone są one warstwą srebra, jedyną różnicą jest użycie barwnego szkła. Lustra barwione są zazwyczaj wykorzysywane w dekoracji, gdzie kolor i niskie odbicie światła jest pożądane. Do najbardziej popularnych zaliczamy brązowe, grafitowe, niebieskie, zielone, żółte i czarne.


Lustro zaprojektowane z dwóch rodzajów szkła: barwionego (niebieska obwódka) i niebarwionego (centrum)
Niebieskie tafle lustrzane zamontowane na całej ścianie powyżej kominka.

3. LUSTRA BEZPIECZNE (posrebrzane):

- Hartowane (ang. tempered): są one produkowane ze szkła hartowanego;


- Laminowane –wielowarstwowe (ang. laminated): przy ich produkcji łączy się szkło przejrzyste z hartowanym, aby je wzmocnić i aby w przypadku stłuczenia kawałki szkła zostały przytrzymane przez warstwę wzmacniającą;


- Laminowane folią (ang. safety backed): Zabezpieczone przy zastosowaniu specjalnej folii przeciwodłamkowej, którą nakłada się na tylną część lustra.4. LUSTRA NIE-POSREBRZANE:

- Karbonizowane (ang. Pyrolic): do stosowania w drzwiach prysznicowych i tam gdzie wilgoć może mieć wpływ na srebrzone lustro;


- Przeźroczyste (ang. two-way): przeźroczyste lustra to znane nam przyciemniane szyby (w samochodach, czy fasadach budynków. Lustro fenickie (często w Polsce błędnie nazywane lustrem weneckim) jest rodzajem lustra przeźroczystego, które umieszcza się pomiędzy dwoma różnie oświetlonymi pomieszczeniami, tak aby uzyskać efekt: z jednej strony lustro, a z drugiej zwykłe okno. Lustra te są też używane na komisariatach policyjnych (znane pod nazwą lustro szpiegowskie). 

- Metalowe: lustra z polerowanych arkuszy metalu stosowane w miejscach, które wymagają pełnego bezpieczeństwa (np. więzienia).- Plastikowe: Płyty z tworzywa sztucznego są pokrywane odbijającą warstwą metalu. Takie lustra są często stosowane w pokojach dziecięcych.Kształty luster

Kształty luster są niemal nieograniczone. Najbardziej popularne to prostokątne, okrągłe, ośmioboczne, owalne oraz architektoniczne (prostokątne z łukiem na szczycie) i uzależnione są one od możliwości przycinania ich przez producenta. Kształt lustra we wnętrzu powinien zależeć od wymiarów pomieszczenia i stylu mebli. 


 

Lustro architektoniczne (prostokątne z łukiem)
Posumowując; lustra mogą być duże lub małe, kolorowe lub przeźroczyste, ale nie od rozmiaru i koloru zależy czy będą one pasować do wnętrza. Ważne jest, aby wiedzieć jaką funkcję mają one spełniać i ważne jest, aby dopasować je do pomieszczenia ze smakiem. Obecnie na rynku dostępne są tysiące różnych modeli, co pomaga znaleźć każdemu coś dla siebie. W następnym odcinku przyglądniemy się bliżej jak dzisiejsi projektanci wykorzystują lustra do dekoracji wnętrz. 

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
+ANNALINE ID
Annaline on Facebook
Annaline's website
annalineid@gmail.com

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

Aby dowiedzieć się jak projektanci wnętrz wykorzystują lustra zachęcam do lektury kolejnego artykułu:
Magia Luster - część 2

                                    Zachęcam do dyskusji i dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

No comments:

Post a Comment