Sunday, August 3, 2014

Kierunki mody kuchennej: szafki

Jesteśmy w połowie 2014 roku i możemy już pokusić się o przegląd tegorocznych tendencji w projektowaniu kuchni. Rozmowy z innymi projektantami potwierdzają moje obserwacje, które wskazują na to, że preferencje właścicieli domów i mieszkań nie różnią się zbytnio od tych z ubiegłego roku. Jeśli chodzi o kuchnie, właściciele mieszkań szukają prostoty, komfortu, urządzeń energooszczędnych oraz funkcjonalności. Jednakże w odróżnieniu od ubiegłych lat, kiedy to królował styl przejściowy (ang. transitional), dzisiaj coraz częściej decydujemy się na styl nowoczesny (ang. contemporary).

Wprawdzie styl przejściowy (charaketryzujący się łączeniem elementów tradycyjnych i współczesnych),  wciąż dominuje w naszych kuchniach, ale styl nowoczesny jest tuż za nim. W tym roku coraz mniej klientów zainteresowanych jest szafkami kuchennymi w stylu toskańskim lub prowincjonalnym. W dzisiejszych czasach recesji, rozmiary naszych mieszkań, a zatem kuchni, są poddawane redukcji i w takich mniejszych pomieszczeniach trudniej projektować z rozmachem, czego wymaga toskański czy inny tradycjonalny styl. A zatem popularność prostej estetyki współczesnej jest poniekąd wynikiem zmniejszonych rozmiarów kuchni.

W tym artykule chciałabym skupić się na popularnych trendach, które można wziąć pod uwage przy projektowaniu kuchni i zakupie nowych szafek kuchennych:

1. Wielopoziomowe i wielokolorowe szafki:
Standardem są syafki umieszczone na jednej wysokości w jednej linii. Jest to bardzo praktyczne. Jednak we współczesnej kuchni zrywa się z tą zasadą. Dzisiaj często projektuje się górne szafki kuchenne na kilku poziomach. Pozwala to przełamać ich dotychczasowy monolityczny charakter i dodać im lekkości. Natomiast jeśli w małej kuchni nie ma miejsca na wielopoziomowość projektuje się otwarte dekoracyjne półki (bez drzwiczek), ponieważ w nowoczesnych kuchniach zarówno sprzęd kuchenny jak i kolorystycznie dopasowane naczynia są często eksponowane.
Białe szafki kuchenne są ciągle bestsellerem w naszych kuchniach, jednak szary kolor staje się coraz bardziej popularny. I nie mówię tutaj o jednym kolorze jasno-szarym, lecz o całej gamie ciepłych i zimnych szarości od mysiego koloru do grafitu. Natomiast popyt na ulubione dotąd szafki w kolorach beżu i kości słoniowej maleje. Choć szarości i biele są wysoko notowane, najpopularniejszym trendem kolorystycznym w naszych kuchniach jest mieszanie różnych kolorów szafek, jak np. czarnych szafek dolnych z górnymi białymi,  lub łączenie szafek z naturalnego drewna umocowanych wzdłuż ścian z czerwonymi na środku kuchni.2.  Łączenie materiałów
Łączenie różnorodnych materiałów, wykończeń (błyszczących lub matowych) oraz różnych stylów w kuchni to chyba najbardziej widoczna zmiana jaka zaistniała w porównaniu do ubiegłych lat. Samo miksowanie materiałów w naszych domach nie jest nam obce, ale jest nowością jeśli chodzi o kuchnie. W tradycyjnych kuchniach szafki kuchenne były projektowane w jednym stylu i kolorze, a blaty kuchenne wykonywano z jednego materiału. Dzisiaj popularnym stało się zestawianie odmiennych nie tylko kolorem ale i stylem szafek dolnych ze ściennymi szafkami górnymi.
W teraźniejszych kuchniach jesteśmy też coraz częściej skłonni instalować blaty kuchenne wykonane z różnych materiałów, a nie tylko z jednego. A więc nie boimy się łączenia wszechobecnego granitu ze szkłem, drewnem, metalem i innymi kamieniami (jak marmur, Zodiak, czy Corian). I tak na przykład w kuchni mogą być dwa różne blaty wykonane z dwóch różnych materiałów.
Łączenie materiałów i stylów to także wprowadzanie do nowoczesnych kuchni elementów tradycyjnych jak np. rzeźbiony kredens czy farmerski stół. Pełnią one funkcję kontrapunktu do nowoczesnych szafek i urządzeń.

3. Szafki z naturalnego drewna
Klasyczne szafki kuchenne z naturalnego drewna powoli wychodzą z mody i przestają dominować na rynku. Zauważyłam jednak, że popularnością cieszą się ciągle te z amerykańskiego ciemnego orzecha (ang. black walnut) oraz bardziej egzotycznych gatunków. Zapotrzebowanie na popularne dotychczas dębowe, klonowe czy szafki z wiśni drastycznie spada. Jeżeli jednak ktoś chce je zakupić do swojej kuchni warto aby przemyślał połączenie ich z innymi jednokolrowymi frontami, jak np. białymi.
Warto też pamiętać, że kiedy kuchenne ściany malowane są popularnymi obecnie zimnymi kolorami farb, pomieszczenia te można ocieplić poprzez użycie szafek z naturalnego drzewa. Oprócz ciepła, drewno sugeruje przytulność, o którą wielu mieszkańców zabiega, odkąd kuchnie otworzyły się na salony i stały się miejscem gdzie lubimy spędzać wolny czas. 


4. Ukryte spiżarnie
Nowoczesna kuchnia nie może obejść się bez dodatkowego zaplecza, a więc spiżarni (ang. pantry). Jest to bardzo użyteczne pomieszczenie, czasami większe od samej kuchni, a kryjące niezbędne wyposażenie kuchenne i zapasy żywności za drzwiami od podłogi do sufitu. Takie drzwi nierzadko są wkomponowane w ściankę kuchenną tak, że nie wyglądają na drzwi do oddzielnej przestrzeni, ale jak część szafek kuchennych.


5. Foliowane, lakierowane, laminowane, akrylowe, metalowe i szklane fronty
Fronty mebli kuchennych w większej mierze wpływają na charakter kuchni czy nawet całych dziennych pokojów, na które kuchnie są otwarte.  Przed ich zakupem należy więc poświęcić trochę czasu na przegląd nieustannie udoskonalancyh ofert sklepowych, ponieważ dzięki innowacyjnym technologom i nowym materiałom, proponowane są one w szerokiej bazie kolorystycznej oraz strukturalnej. Każdy, nawet najbardziej wymagający nabywca, wśród nieskończonej liczby atrakcyjnych wzorów i barw może znaleźć coś dla siebie. Opórcz standardowych szafek drewnianych na rynku coraz większym powodzeniem cieszą się te z frontami lakierowanymi, foliowanymi, laminowanymi czy akrylowymi. Połysk, mat i półmat to dodatkowe opcje do rozważenia. Dzisiaj wzrasta popyt na szafki kuchenne pokrywane laminatami o wysokim połyku. Charakteryzują się one wysoką odpornością na uszkodzenia i szeroką paletą kolorów. Wadą takich frontów kuchennych jest ich trudność utrzymania w czystości, jeśli zdecydujemy się na ciemy kolor (na jasnych frontach ślady palców są mniej widoczne). Fronty ze stali nierdzewnej są lubiane, bo są lekkie i dobrze wyglądają w połączeniu z drewnem oraz pasują do urządzeń kuchennych. Natomiast fronty ze szkła przeźroczystego, mlecznego czy lakierowanego są wręcz rozchwytywane, ponieważ charakteryzują się idealnym połyskiem. W połączeniu z aluminium i egzotycznym drewnem uznawane są za kwintensencję nowoczesnego stylu.   

W kuchniach priorytetem jest utrzymanie czystości, a uproszczone wykończenie, wyposażenie i umeblowanie w stylu nowoczesnym odzwierciedla tę potrzebę.  Dlatego nie dziwi mnie, że współczesna estetyka nawiązująca do modernistycznego funkcjonalizmu zaczyna powoli dominować w naszych kuchniach. Coraz częściej projektanci mają okazję projektować nowoczesne kuchnie, które nie tylko są popularne ze względu na ich estetykę i na łatwość utrzymania porządku, ale także dają one możliwość zastosowania najnowszych produktów, "high tech" gadżetów i nieustannie udoskonalanych materiałów wykończeniowych.

Anna Grochowska
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
+ANNALINE ID 
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów.

Poniżej kilka linków do artykułów na blogu Annaline:


Zachęcam do dyskusji!

No comments:

Post a Comment