Saturday, April 12, 2014

Wraca moda na stalowe okna

Uwielbiam elegancje stalowych okien. Dawno, dawno temu można je było znaleźć tylko w starych budynkach przemysłowych. Dzisiaj coraz częściej widzimy je w naszych domach. Okna stalowe wyglądają pięknie zarówno w tradycyjnej jak i nowoczesnej architekturze, jak to widać na poniższych zdjęciach. 


W stalowych oknach mocne żelazo sprawia, że słupki i szprosy dzielące płaszczyzne okna na mniejsze prostokąty, są bardzo smukłe. Dzięki temu szklana powierzchnia okna jest większa niż w innych typach okien i wiecej światła (słońca) może dochodzić do wnętrza.

Jedyny problem to to, że kosztują one trzy razy więcej niż tradycyjne drewniane futryny. Czasami drewniane, aluminiowe czy plastikowe okno można pomalować na czarny kolor, aby osiągnąć podobny efekt, ale nie będzie jednak to to samo. Więc jeśli kogoś stać na prawdziwe stalowe okna to je polecam, bo myślę, że warto.


Ciekawostki:

1. Stalowe okna często są nazywane "Crittall windows" na cześć +Crittall Windows Ltd słynnego angielskiego producenta okien o konstrukcji stalowej. Założona w 1884 roku, firma ta istnieje do dziś w Witham, Essex, w Wielkiej Brytanii.  Jej produkty są używane w tysiącach budynków na terenie Europy i Ameryki Północnej (np. w gmachu Parlamentu i w Tower of London w Anglii lub na słynnym liniowcu pasażerskim, który zatonął na północnym Atlantyku 15-tego kwietnia 1912, RMS Titanic).

2. W gorącym klimacie okna i drzwi stalowe są o wiele częściej spotykane, ponieważ są one bardziej odporne na intensywne promieniowanie słoneczne UV niż drewno. W klimacie umiarkowanym często brakuje dostawców okiem stalowych, ponieważ lasów i drewna jest pod dostatkiem, co oznacza tańsze i bardzo popularne okna drewniane.

3. Polecam firmę specjalizującą się w takich oknach:
http://www.optimumwindow.com/portfolio/residential/
+Optimum Window

Anna Grochowska IIDA, NCIDQ LEED AP IC+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN, LLC
+ANNALINE ID
Annaline on Facebook
Annaline's website

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów

Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
1. Aranżacja okien: moda i trendy w 2014 roku.
2. Biało-czarne trendy w 2014 roku
3. Pasmanteria to biżuteria dla domu.
4. Kominek dla każdego
5. Adamaszek to tkanina czy wzór?


                     Dziękuję z góry za komentarze i uwagi!

1 comment:

  1. Oprócz stalowych obramowań, do łask wraca także stolarka okienna. Kiedyś popularne były ramy oraz okna plastikowe, aktualnie dużo więcej warte są okna drewniane.

    ReplyDelete