Sunday, April 20, 2014

Aranżacja okien: moda i trendy w 2014

Okno jest wizytówką każdego wnętrza. Tak jak obraz wymaga ono starannie dobranej oprawy, aby podkreślić jego urodę czy wykreować nastrój pomieszczenia.


„Ubranie” okna to zwykle ostatni element w wyposażaniu mieszkania i stanowi on przysłowiową kropkę nad „i”. Aranżacja okien często jest dla nas wyzwaniem i dużą inwestycją. Jeśli jednak zlekceważy się wystrój okien na rzecz innych elementów ta „naga prawda” będzie od razu widoczna, bo wkraczając do jakiegokolwiek pomieszczenia oczy widza zawsze kierują się najpierw w stronę okien, które nadają ton całemu wnętrzu (a także wyglądowi domu z zewnątrz).


Nie można zapomnieć, że wystrój okien nie tylko służy nam do dekoracji, ale również jest to funkcjonalny element naszych wnętrz. Właściwie zaprojektowane i zainstalowane zasłony czy rolety w razie potrzeby mają nam pomóc kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń, uszczelnić okna, czy odizolować nas od reszty świata.



A więc jakie są aktualne trendy w dekoracji okien?
Słowa kluczowe to prostota i minimalizm. Dawno minęły czasy na ciężkie zasłony ze zwojów materiałów z żabotami i falbanami. Obserwując trendy w dekoracji okien od paru lat widoczny jest zdecydowany zwrot w stronę zabezpieczeń przeciwsłonecznych, jak rolety, plisy i żaluzje, które łatwo wpasowują się w nowoczesne wystroje wnętrz, i które sprawdzają się pod względem praktycznym (bo oprócz tego, że efektywnie chronią przed słońcem, są dość łatwe do utrzymania w czystości). Ale tradycyjne zasłony i firany nie odchodzą do lamusa. Wręcz przeciwnie, przeżywają one obecnie swój renesans. Na przykład śnieżnobiałe firany wracają do łask w nowoczesnych luksusowych hotelach. Zmieniają one tylko swoje oblicze na prostsze z naciskiem na ostre i czyste linie.

Oto 10 najbardziej popularnych trendów aranżacji okien, które powinny ułatwić wybór przy zakupie:

1. Kolory neutralne:
Neutralne kolory nadal królują. Neutralne kolory są ponadczasowe i pasują prawie do każdego wnętrza. Nautralne nie musi też oznaczać nudne. Nudzie może zapobiedz połączenie różnych kombinacji (jak zasłon, firan i rolet) z różnymi teksturami i detalami. Nowością w tym trendzie są nowe kolory neutralne, jak kolor węgla (charcoal) i kolor łupkowy (slate), które doskonale pasują do popularnych w naszych mieszkaniach wykończeń metalicznych.




2. Powrót włókien naturalnych (w sklepach szukaj pod nazwą „woven shades” albo „grassweave”):
Powrót do lat 70-tych i modnych wówczas mat bambusowych. Trend ten to także odzwierciedlenie dzisiejszych tendencji do używania bardziej ekologicznych materiałów jak trawa, trzcina czy właśnie bambus. Współczesne rolowane maty z różnorodnych plecionych traw i trzcin charakteryzują się szeroką gamą kolorystyczna. Obecnie są one bardzo popularne w nowoczesnych kuchniach, jadalniach i werandach.






3. Żaluzje aluminiowe, metalowe i styl retro:
Powrót do mody lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych i nawiązanie do takich filmów hollywódzkich jak „Mad Men” czy „Pat i Mike” (ze Spencer Tracey i Katherine Hepburn), gdzie na każdym kroku widać w tamtejszych budynkach biurowych szerokie żaluzje metalowe. W dzisiejszych wnętrzach wspasowują się one świetnie do domowych biur, bibliotek lub pokojów gier, dodając tym wnętrzom połysku i wyrafinowanego styl. Najlepiej wyglądają kiedy ich pióra mają grubość 2 cali i są ozdobione szerokimi taśmami. W odróżnieniu od mini-żaluzji, mniej prawdopodobne jest ich zdeformowanie przy odkurzaniu. Dodatkowo są one bardzo proste do czyszczenia popularnym obecnie na rynku produktem „Swiffer”. Odrodzenie żaluzji metalowych jest również napędzane popularnością nierdzewnych artykułów gospodarstwa domowego (szczególnie rozpowszechnione w naszych kuchniach) oraz coraz bardziej popularnych accentów z bronzu, nawiązujących do stylu przemysłowego.





4. Firany (sheers):
Firany pozwalają na wniknięcie krajobrazu z zewnątrz do środka. Wykreowany przez firany efekt gry światła i cienia intryguje nas tym, co może być za nimi.  Dzisiaj popularne są bardzo proste i przejrzyste wzory, które mogą pomóc małym pokojom wyglądać na większe. Ale nie są to już te znane nam tradycyjne firany, ale unowocześnione.  Materiały na dzisiejsze firany są dostępne w wielu kolorach, często mienią się w słońcu, bo są one przeplatane nićmi metalicznymi lub ich współczesne wzory są uproszczone na korzyść wymyślnej tekstury. Śnieżnobiałe firany od sufitu do samej ziemi wyglądają najpiękniej w salonach, gdzie dodają one ciepła i miękkości, ale ciągle dopuszczają światło do środka.



 




 5. Okiennice z plantacji (plantation shutters):
Rozpowszechnione na południu USA okiennice te, są  świetnym wyborem, aby dodać elegancji naszym wnętrzom. Warto zainwestować w te najlepszej jakości, co wyglądają prawie jak pięknie wykonane meble z eleganckimi dźwigniami (zamiast zwisających sznurków do ich regulacji). Popularne są w dzisiejszych oknach kuchennych (w kolorze białym) lub w uzdrowiskach czy hotelach o charakterze wyspiarskim (z naturalnego ciemnego drawna).



6. Odważne kolory i duże wzory:
Zasłony o odważnych kolorach i/lub dużych wzorach pasują szczególnie do pomieszczeń, gdzie nie ma wiele tapicerki lub innych tekstur, a więc do pokojów jadalnych czy do sypialni.
Popularne dzisiaj głębokie kolory nawiązujące do klejnotów i szlachetnych kamieni stwarzają atmosferę luksusu w każdej przestrzeni. Modne jest obecnie mieszanie koloru szmaragdowego (zielony), turkusu (zielono-niebieski) czy ametystu (fiolet) z miękkimi wykończeniami metalowymi jak platyna lub nikiel.






7. Wielowarstwowość:
Nakładanie różnych warstw jest popularne, ale ogólny wyglad ma pozostać gładki i jednolity. Osiąga się taką spójność poprzez łączenie kolorystyki, a nie jej kontrastowanie. Popularne obecnie są kombinacje firany i rolety rzymskie oraz zasłony i maty bambusowe, ale nie tylko. Praktycznym stało się też nakładanie na siebie dwóch rodzai zasłon, na przykład na wierzchu instaluje się zasłone firankową, a pod spodem taką samą, ale z zaciemniającego materiału, aby mieć większą kontrolę nad regulowaniem widoczności z zewnątrz do środka. W modzie jest także łączenia metalicznych zasłon z delikatnymi firankami co najlepiej sprawdza się w sypialniach.






8. Obramówki, taśmy czy obwódki:
Bardzo popularne zrobiło się umieszczanie na brzegach zasłon czy rzymskich rolet ozdobnych wykończeń, taśm i obwódek.  Takie obramówki, w zależności jak je umieścimy: pionowo czy poziomo, mogą wizualnie podwyższych lub poszerzyć pokój. Taśma ozdobna jest też często używana tam, gdzie zabrakło funduszy na wymianę starych zasłon, bo może ona z powodzeniem odświeżyć wygląd zwykłych paneli, a nawet zmienić je nie do poznania. Na rynku popularne są obecnie taśmy z muszli czy ze szklanymi koralikami (Murano glass beads).
Trend używania takich wykończeń jest coraz bardziej popularny ponieważ przy niskiej inwestycji daje on możliwość stworzenia niepowtarzalnych i unikalnych dekoracji okien.




9. Odcień-na-odcieniu (tone-on-tone):
Według tego trendu zasłony na oknach mają harmonizować ze ścianami, trzymając się odcieni kolorów użytych w pomieszczeniu. Nie mają się one od nich odróżniać, ale wtapiać się w ściany. Jest to szczególnie polecane tam, gdzie chcemy pozwolić widokowi z okna zdominować naszą przestrzeń. Jeśli chcemy uzyskać w pokoju atmosferę spokoju i odpoczynku to kolor zasłon powinnien być jednolity, bez żadnych wzorów, choć nie zaszkodzi użyć materiału testurowanego.




10. Szersze i dłuższe zasłony:
Ogólnie rzecz biorąc zasłony są coraz dłuższe i coraz szersze poprzez coraz dalsze montowanie ich poza framugę okna. Daje to wrażenie, że okna są większe niż w rzeczywistości. Dodatkowo użycie takich materiałów zasłonowych jak aksamit czy jedwab pomaga osiągnąć jeszcze lepszy efekt. Plisy są też coraz bardziej miękkie i coraz dłuższe (5-6 cali), aby zapewnić bardziej współczesną i mniej formalną atmosferę w pomieszczeniu.




Podsumowanie:

Sztuka dekoracji wnętrz i okien , podobnie jak moda odzieżowa, podlega ciągłym przemianom, z tą tylko różnicą, że nie zmienia się ona tak często. Zmiany następują, ale nie są one tak dynamiczne jak na wybiegach, bo przecież nawet trudno sobie wyobrazić by co sezon wymieniać meble i zasłony. Przeciętny właściciel domu zwykle przymierza się do takich inwestycji raz na 10 lat. Dlatego przed każdą taką decyzją, aby uniknąć wydawania pieniędzy na dawno zapomniane trendy, warto poświęcić trochę czasu i przyłożyć się do sprawdzenia co jest modne i jakie nowe produkty weszły na rynek upiększania okien. Jeśli nie ma czasu na uaktualnienie wiedzy poprzez studiowanie literatury i magazynów tematycznych,  warto zasięgnąć rady u projektanta wnętrz, bo dekoracja okna potrafi nie tylko upiększyć, ale też „pięknie zepsuć” nasze wnętrza.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
+ANNALINE ID 
Annaline on Facebook
Annaline's website

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są publikowane linki do tych artykułów

Linki do kilku innych artykułów z mojego blogu:
1. Wraca moda na stalowe okna.
2. Pasmanteria to biżuteria dla domu.
3. Adamaszek to tkanina czy wzór?
4. Czarny jednym z ulubionych kolorów w 2014 roku.
5. Kraty, kratki, krateczki...
6. Karnisze i ich tajemnice.

Dziękuję z góry za kometarze i uwagi!

5 comments:

  1. Szkoda, że wiele osób nie wiem jak ważne jest, aby w ogóle udekorować okno Niektórzy myślą, że zawieszenie firanki to szczyt kreatywności. Świetny post!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dzięki Monika za komentarz. Ja jestem tego samego zdania. Firanki tak, ale nie zawsze i nie wszędzie. W Stanach firanek żadko się używa, ale dość często ludzie nie dekorują okien w ogóle lub zdobywają się jedynie na żaluzje. I często takie domu bez firan, zasłon i żaluzji wyglądają bardzo smutnie lub po prostu jakby nie zostały do końca umeblowane.

      Delete
    2. Dzięki Monika za komentarz. Ja jestem tego samego zdania. Firanki tak, ale nie zawsze i nie wszędzie. W Stanach firanek żadko się używa, ale dość często ludzie nie dekorują okien w ogóle lub zdobywają się jedynie na żaluzje. I często takie domu bez firan, zasłon i żaluzji wyglądają bardzo smutnie lub po prostu jakby nie zostały do końca umeblowane.

      Delete
  2. Piękne są te zdjęcia. Super pomysły na okna, podobają mi się. Sama nie mam tradycyjnych firanek i uwielbiam dekoracje okienne. Serdecznie pozdrawiam

    ReplyDelete
  3. Powiem wam, że sporo na prawdę ciekawych inspiracji odnośnie dekoracji i aranżacji okien możecie znaleźć w tym artykule https://vidok.com/linia-gold-energy/ . Jeśli ten temat was interesuje jak najbardziej polecam wam tu zajrzeć. Jest tu masa ciekawych i wartych uwagi propozycji aranżacji okien i parapetów

    ReplyDelete