Sunday, September 14, 2014

Pasmanteria to “biżuteria” dla domu

Pasmanteria to biżuteria, którą przystrajamy wnętrza domów. Odpowiednio ozdobione tasiemkami tapicerskimi czy frędzlami zasłony, meble czy poduszki stają się unikalnymi skarbami mieszkalnych wnętrz. Lamówki, plecionki czy lambrekiny są tym samym dla domu co pierścionki, bransoletki i kolczyki dla kobiety. Często wyrażają one kim jest ich właścicielka i co chce ona innym o sobie powiedzieć. Tak na przykład skromne osoby noszą mniej ozdób i zwykle wystrój ich mieszkań jest subtelny. Natomiast osoby pewne siebie i śmiałe w życiu nie boją się nosić ostentacyjnych błyskotek oraz malować ścian mieszkań odważnymi kolorami. Ponadto dekoracyjne wykończenia nadają przedmiotom codziennego użytku bardziej precyzyjny i dopracowany wygląd. Tasiemki tapicerskie, frędzle, chwosty, pompony, plecionki, grzywki, lamówki i lampasy dodane w odpowiedniej ilości do zasłon, poduszek, mebli, abażurów czy kołdr są uzupełnieniem wnętrz tak jak krawat jest uzupełnieniem dla garnituru i koszuli.


Frędzle (ang. fringe) i chwosty (ang. tassels) znane były już w starożytnym Egipcie. W okresie renesansu poprzez kardynałów i kapłanów rozpowszechniły się one wśród odzieży arystokracji. Dopiero od XVII wieku zaczęto używać chwosty do podwiązywania zasłon i kurtyn.  Frędzle pod koniec 18 wieku były już niemodne, ponieważ Napoleon określij je jako „bezużyteczna ozdoba” i zakazał stosowania ich w swoim mieszkaniu w Tuileries w Paryżu. Jednak z nadejściem epoki wiktoriańskiej wróciły one nie tylko do łask, ale osiągnęły swój szczyt popularności. Chociaż dzisiaj nie używamy dekoracji wykończeniowych „wszędzie gdzie się da”, tak jak to było za czasów królowej Wiktorii, ich popularność nie maleje.


Swego czasu taśmy i ozdoby pasmanteryjne uznawane było jako przedmioty luksusowe. I choć dzisiaj nie brak chwostów, za które w ekskluzywnych salonach meblarskich trzeba zapłacić $500 za sztukę, to łatwo również można znaleźć i nabyć ich tańsze wersje za $20-$30. Ze wzrostem popytu oraz importu taniej produkowanych wyrobów z Indii i Chin, ceny na taśmy i ozdoby pasmanteryjne znacznie zmalały. Tak więc bez względu na osobiste preferencje, w dzisiejszych pasmanteriach, ze względu na dosłownie tysiące różnych opcji, każdy może coś dla siebie znaleźć . Chociaż przy tak dużym wyborze wyszukanie odpowiedniej lamówki może być wyzwaniem, ale jak już się tego dokona to zwykłą tkaninę można przemienić w elegancki obrus, a staroświeckie zasłony w unikalne dzieło sztuki.

 

Poniżej podaję kilka pomysłów na zastosowanie pasmanteryjnych elementów wykończeniowych do dekoracji wnętrz:

1. Taśma tapicerska z chwostami (ang. tassel trim) jest prostym sposobem na dodanie osobowości i koloru do wewnętrznego brzegu zasłon. Poduszka wykończona taką taśmą dodaje wnętrzom fantazji. Taśma ta zwykle używana jest do wnętrz w stylu tradycyjnym. 
2.  Frędzle tapicerskie (ang. brush fringe),lub tzw. grzywka są miekkie i nadają się doskonale jako dodatki do poduszek. Dodanie „grzywki” do jakiegokolwiek elementu dekoracyjnego automatycznie przemienia nudną rzecz w unikalny przedmiot. W przeciwieństwie do tassel trim, brush fringe nadaje się do wnętrz nowoczesnych.


3. Frędzle z koralików i szklanych paciorków (ang. beaded frindge) umieszczone na zasłonach i firankach rozpraszają światło i dodają pomieszczeniom blasku.

Fragment zasłon ze szklanymi frędzlami4. Sznur tapicerski z taśmą (ang. cord with lip) sprawdza się jako ozdobne eleganckie wykończenie krawędzi kryjące łączenia i szwy na poduszkach, kołdrach i narzutach.

Sznur tapicerski z taśmą użyty przy wykończeniu poduszek

5. Metaliczne frędzle (ang. bullion frindge), nazwane są tak, bo swego czasu były robione tylko ze złotych i srebrnych nici. Są one grubymi frędzlami i nadają meblom tapicerskim oraz zasłonom formalny charakter. Sofa with bullion fringe
6. Taśma tapicerska (ang. tape trim), jest zwykle płaska i możemy ją użyć prawie wszędzie: na zasłonach, poduszkach, pościeli, meblach, abażurach, wazonach, doniczkach, obrusach itp.

7. Chwosty (ang. tassels), oprócz użycia ich przy zasłonach, możemy zaczepić je dla ozdoby na klamkach, lampkach, kinkietach, żyrandolach oraz uchwytach szuflad i szafek.

Istnieje bardzo niewiele zasad czy przepisów dotyczących użycia pasmanteryjnych wykończeń. Jak to mówią Amerykanie „The sky’s the limit”. Zachęcam więc do eksperymentowania i dekoracji wnętrz przy użyciu tych dodatkowych elementów wykończeniowych. Frendzle ze standardowych sklepów pasmanteryjnych są jednak zwykle gorszej jakości, więc aby uzyskać wrażenie produktu o wysokiej klasie polecam używać je podwójnie. Po artykuły lepszej jakości należy zgłosić sie do projektantów wnętrz, ponieważ oni mają bezpośredni dostęp do ich producentów.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
+ANNALINE ID
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

Co weekend jeden artykuł z mojego blogu o interior design jest publikowany w chicagowskim "Dzienniku Związkowym". Zainteresowanych zapraszam do polubienia Annaline on Facebook gdzie są umieszczane linki do tych artykułów.

Karnisze i ich tajemnice.
Aranżacja okien: moda i trendy w XXI wieku.

No comments:

Post a Comment